Wychować małego Leonardo Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 02 marca 2017 08:45

Wychować małego Leonardo

Maluchy czują naturalną potrzebę eksperymentowania z różnymi formami ekspresji. To właśnie sztuka uwrażliwia na otaczający je świat, rozbudza ciekawość, a także uczy wyrażania samego siebie. To priorytety w Przedszkolu Włoskim Piccolo Leonardo, gdzie wychowanie przez sztukę jest codziennością.

 

Przedszkolu patronuje Leonardo da Vinci – człowiek niezwykle kreatywny i wszechstronny, a równocześnie ciekawy otaczającego go świata. To właśnie z powodu fascynacji tą postacią oraz chęci kształcenia otwartych na świat i twórczość, wolnych i wrażliwych młodych ludzi Piccolo Leonardo wychowuje dzieci przez sztukę. Mają one na co dzień kontakt z szeroko rozumianą sztuką – zarówno jako jej odbiorcy, jak i twórcy. Istotne jest to, że otrzymują swobodę interpretacji dzieł artystycznych czy swoich własnych form ekspresji. Nie uczą się schematów, ale poznają różne formy wyrażania siebie, dzięki czemu otrzymują pole do rozwijania własnej wyobraźni.

– W Piccolo Leonardo wychowanie przez sztukę rozumiemy dwojako. Z jednej strony umożliwiamy dzieciom kontakt z dziełami sztuki, z drugiej zachęcamy je do własnych prób artystycznych. Nie oczekujemy, że z naszych maluchów wyrosną w przyszłości artyści. Dajemy im za to możliwość nauczenia się wyrażania samego siebie, pozwalamy otworzyć się na otaczającą je rzeczywistość i kształtujemy ich wrażliwość. A co chyba najważniejsze, pokazujemy, że mogą na własny sposób interpretować świat – mówi Marta Załuskowska, psycholog i dyrektor Żłobka i Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo.

Uwrażliwieniu na sztukę sprzyja przebywanie w eleganckich, przestronnych wnętrzach, zaprojektowanych przez włoskiego architekta, w których znajdują się miejsca na prezentowanie dzieł małych artystów. Maluchy mają do dyspozycji kameralną Bibliotekę, w której poznają literaturę i same wymyślają niezwykłe historie oraz przestronną Salę Muzyczno-Sportową, w której uczą się różnych form ruchu, w tym tańca nowoczesnego i baletu. Z kolei w pokoju do zajęć filmowo-teatralnych ze sceną – zamkiem, wcielają się w aktorów, nie tylko podczas zajęć prowadzonych przez opiekuna, lecz także podczas spontanicznej zabawy. W Atelier eksperymentują natomiast z różnymi formami sztuk plastycznych.

Dzieciom na co dzień towarzyszy również muzyka. W żywiołowej wersji, podczas zajęć umuzykalniających, dzięki którym przedszkolaki mogą poznawać różne instrumenty. I w tej spokojniejszej – kiedy nie tylko śpiewają wspólnie z nauczycielką, lecz także słuchają na żywo minikoncertów, np. na pianinie. Muzyka klasyczna towarzyszy im również podczas zasypiania. Natomiast przed drzemką maluchy nie wyobrażają sobie, aby nie wysłuchać przeczytanej przez panią bajki lub wspólnie nie ułożyć jej własnej wersji.

W Piccolo Leonardo plastyka nie ogranicza się do rysowania, malowania, kolorowania i wyklejania. Maluchy poznają również ciekawe metody zaczerpnięte z papieroplastyki... i historii sztuki. Zajęcia są dostosowane do potrzeb kilkulatków. Dzieci nie uczą się chronologii i dat, lecz poznają różne dzieła oraz techniki artystyczne, często starając się samemu odgadnąć, na czym polegają. Próbowały już m.in. tworzyć niczym impresjoniści czy malować freski jak w Kaplicy Sykstyńskiej.

– Ważne jest, żeby dziecka nie poprawiać na siłę, ani nie wyręczać. Maluch nie musi odtworzyć bałwanka, którego mu pokazaliśmy – może stworzyć swoją własną wersję. A takie dzieło będzie zasługiwało na pochwałę i umieszczenie w widocznym miejscu, co da dziecku poczucie akceptacji, a także może wpłynąć pozytywnie na poczucie jego wartości – dodaje Marta Załuskowska.

Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo mieści się w kampusie Politechniki Warszawskiej przy ul. Grójeckiej 39 w Warszawie. Placówka inspiruje się przede wszystkim umiejętnościami Leonarda da Vinci, dlatego w autorskim programie przedszkola, realizowanym w języku polskim i włoskim jednocześnie, znajdują się m.in. zajęcia z rysunku, rzeźby, malarskie, projektowe, konstruktorskie, matematyczne i muzyczne, uzupełnione o warsztaty literackie, taneczne oraz teatralne. Zajęcia artystyczne prowadzone są przez absolwentów ASP w specjalnym Atelier. Przedszkole zapewnia także bogaty program zajęć sportowo-ruchowych, m.in. naukę pływania na basenie mieszczącym się w budynku. Siostrzaną placówką Przedszkola Włoskiego jest żłobek polsko-włoski Piccolo Leonardo.

Żłobek i Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo
ul. Grójecka 39, 02-031 Warszawa
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: +48 795 122 044

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 02 marca 2017 08:59