Laserowa plastyka pochwy - popularny zabieg ginekologii estetycznej Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 10 lutego 2017 16:44

Laserowa plastyka pochwy - popularny zabieg ginekologii estetycznej

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są coraz popularniejsze wśród kobiet. Postęp w medycynie oferuje paniom szereg procedur wykonywanych przy pomocy nowoczesnych technologii i dostępnych preparatów. Dziś w gabinetach ginekologicznych pacjentki mogą się poddać zabiegom rewitalizacji pochwy, plastyki krocza po porodzie czy poprawić elastyczność i napięcie ścianek pochwy.

Problem ze zbyt luźną pochwą dokucza nie tylko kobietom po porodach, ale także paniom, u których (wraz z wiekiem i zmianami zachodzącymi w organizmie) spada ilość włókien kolagenowych. Wzrost świadomości kobiet, chęć zmian i poprawy jakości i komfortu życia sprawia, że coraz chętniej i śmielej korzystają z laserowych zabiegów ginekologii estetycznej, które pozwalają na nowo cieszyć się życiem i satysfakcją z życia seksualnego.

Korekta miejsc intymnych sposobem na problemy wielu kobiet

Skąd u kobiet problemy z utratą napięcia i jędrności ścianek pochwy? Jak wyjaśnia na łamach portalu estheticon.pl doktor Kamil Zalewski z kliniki Ars Estetica, "Zespół luźnej pochwy najczęściej spowodowany jest przebytymi porodami i urazami okołoporodowymi. Już w trakcie ciąży dochodzi do zwiotczenia tkanek, a sam poród drogami natury zazwyczaj prowadzi do rozciągnięcia struktur dna miednicy, które nie zawsze w pełni wracają do stanu wyjściowego. Na stan pochwy wpływ mają również procesy starzenia, w tym zmiany hormonalne związane z menopauzą i niedoborem estrogenów. Podobne problemy mogą również dotyczyć kobiet, wykonujących ciężką pracę fizyczną lub uprawiających sporty siłowe”.

Na szczęście kobiety nie są już pozostawione same sobie. Problem z nadmiernie rozciągniętą pochwą, utratą elastyczności jej mięśni można rozwiązać na kilka sposobów. Wszystkim paniom na pewno nie zaszkodzą ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), które odpowiednio wytrenowane sprawią, że kobiety nie będą odczuwały dyskomfortu w kontaktach intymnych ani nie będzie im dokuczał problem nietrzymania moczu. Kłopotliwe jest ich prawidłowe wykonywanie i systematyczność. Ginekologia estetyczna oferuje zabiegi liftingu krocza za pomocą specjalnych nici (Vaginal Narrower), które zwężają wejście do pochwy i korygują jej defekty. Dostępne jest również leczenie farmakologiczne.

Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem są także laserowe zabiegi ginekologii estetycznej. Po wstępnej diagnostyce lekarz kwalifikuje pacjentkę do bezinwazyjnej procedury laserowego obkurczania ścianek pochwy. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się laser Er:YAG, który swoje działanie opiera na fototermicznej interakcji z błoną śluzową. Energia lasera, ściśle kontrolowana i dostarczana do kanału pochwy, powoduje ogrzanie jej tkanek i włókien kolagenowych. Najpierw kontrolowanemu działaniu lasera poddaje się kanał pochwy na jej całej długości. W drugim etapie naświetla się wejście pochwy i jej przedsionek. W rezultacie podgrzany kolagen kurczy się, jego włókna stają się grubsze, a naświetlana tkanka zmniejsza swoją objętość. Kolejnym następstwem jest rozpoczęcie procesu neokolagenezy, czyli tworzenia nowych włókien kolagenowych w błonie śluzowej pochwy i powięziach wewnątrzmiednicznych. Tkanki pochwy stają się bardziej napięte, nawilżone i jędrne. Odczuwalne jest zmniejszenie obwodu pochwy, co powoduje wzrost doznań seksualnych zarówno u kobiet, jaki ich partnerów.

Tuż po zabiegu pacjentka może powrócić do swoich codziennych zajęć bez konieczności rekonwalescencji. Zaleca się jedynie powstrzymanie od współżycia przez okres około miesiąca i stosowanie specjalnego żelu, a dwa miesiące po zabiegu pacjentkę powinien obejrzeć lekarz. Efekt laserowego obkurczania pochwy jest w pełni odczuwalny przez kobiety po trzydziestu dniach od zabiegu, a utrzymuje się około dwóch lat.

Laserowe procedury są alternatywą dla klasycznych zabiegów, np. waginoplastyki polegającej na chirurgicznym zwężeniu pochwy, które wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji ze względu na swój inwazyjny charakter.