Wieczorna impreza tarasowa
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 14 stycznia 2017 09:50

Wieczorna impreza tarasowa

Przyjemny letni wieczór, a w domu gorąco - najlepiej posiedzieć na tarasie i odetchnąć świeżym powietrzem, zaprosić znajomych i urządzić imprezę. Tylko najpierw trzeba go wybudować. Wbrew wszelkim pozorom nie jest to takie trudne.

Przygotowania do budowy czyli jak zbudować taras
Przed rozpoczęciem budowy tarasu warto podjąć kilka niezwykle ważnych decyzji. Pierwszą powinno być zaplanowanie położenia, w którym powstanie miejsce wypoczynku. Na tą decyzje wpływa wiele czynników. Szczególnie gdy chodzi o umiejscowienie. Istnieje kilka zasad wedle których najlepiej wybierać miejsce na taras. Oto one:
• Taras powinien znajdować się w miejscu komfortowym dla domowników - najczęściej jest to przedłużenie za pomocą drzwi balkonowych salonu. Ułatwia to przenoszenie potraw w razie imprez i spotkań towarzyskich.
• Teren pod taras powinien być relatywnie płaski - oczywiście można poziomować teren w czasie budowy, ale wszystko ma swoje granice - w całkiem skośnym ogrodzie będzie ciężko wkomponować taras.
• Najbardziej optymalnym miejscem na taras jest północna lub wschodnia strona domu - zapewnia to odpowiednie nasłonecznienie w czasie chłodnych poranków, a jednocześnie przyjemny cień w czasie popołudniowych imprez ze znajomymi.
• Warto przemyśleć czy w bezpośredniej okolicy planowanego tarasu znajduje się odpowiednia, zapewniająca intymność roślinność czy zabudowania. Doskonale sprawdzą się żywopłoty, wszelkiego rodzaju parawany z drewna czy płoty.
Miejsce i kształt tarasu powinny być także dostosowane do stylu domu. Generalnie przyjmuje się, iż taras powinien być w podobnym stylu do budynku. Więc drewniany taras pasować powinien do klasycznego domu polskiego, kamienny do domu o wyszukanym dworskim stylu a betonowy, nowoczesny taras do prostych w bryle domów. /nie jest to jednak oczywiście nijak obwarowane prawem - w zależności od własnego gustu powinno się wybrać optymalny dla domostwa kształt tarasu oraz używany budulec. Nie musi być to ten sugerowany - ważne aby taras odpowiadał domownikom. Najłatwiejszym do budowy samodzielnej oraz jednym z tańszych rozwiązań jest taras drewniany.


Jak zrobić taras czyli proces budowy
Proces budowy tarasu drewnianego jest relatywnie prosty. Należy wybrać miejsce, a także zgromadzić odpowiedni budulec. Na tarasy polecane jest drewno twarde: dębowe, bukowe lub z grabu. Popularność zyskują także drzewa egzotyczne: teak czy cumaru. Oczywiście trzeba je odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jednak do budowy tarasu jest przygotowanie miejsca i podłoża pod budowę.
Miejsce powinno być płaskie. Jeśli takiego nie ma, należy przestrzeń pod taras wyrównać. Można wykonać to ręcznie, można wynająć pracownika z koparką, aby wyrównał teren maszynowo. Teren powinien być także utwardzony. warto wysypać pod taras warstwę przepuszczalnego, ale twardego kamienia: tłucznia lub klińca, a później delikatnie przewalcować.
Drewno powinno zostać pocięte na odpowiedniej długości i szerokości deski. Nie należy zapominać o przygotowaniu stelaża do którego mocowane będą deski, który należy zakotwiczyć w podłożu. Deski należy odpowiednio zaimpregnować. Zastosowanie znajdzie tutaj impregnat stosowany do malowania zewnętrznych drewnianych konstrukcji. Po zaimpregnowaniu minimum trzy razy na deski można nałożyć farbę w wybranym kolorze dopasowanym do kolorów panujących w otoczeniu. Po zamocowaniu stelaża do podłoża należy zweryfikować jego poziom. Jeśli zachowany został poziom można przystąpić do mocowania desek tarasowych.
Deski tarasowe najlepiej mocować za pomocą gwoździ bądź wkrętów nierdzewnych. Zapobiegnie to nieestetycznym naciekom z rdzewiejących elementów metalowych. W zależności od wybranej metody mocowania potrzebny do montażu jest młotek lub pistolet do gwoździ lub wkrętarka. Ważnym jest aby pomiędzy deskami zachować dylatacje - wolne przestrzenie. Cechą charakterystyczną drewna jest to, iż pod wpływem czynników atmosferycznych: wilgoci, słońca czy mrozu zmienia ono swoją objętość i kształt. Optymalną szerokością dylatacji jest jeden centymetr. W sklepach budowlanych można zakupić specjalne kliny dylatacyjne, które znacząco ułatwiają pracę czyniąc ją sprawniejszą.
Po zakończonym montażu deski należy pokryć lakierem lub olejkiem tak aby podkreślić jego cechy dekoracyjne: sęki i słoje.


Zalety i wady tarasu drewnianego
Główne wady tarasu drewnianego to obowiązek ciągłej pielęgnacji drewna. Trzeba dbać aby impregnat spełniał swoją rolę, a warstwa zewnętrzna farby i lakieru nie ścierała się. Inną wadą jest to, że taras drewniany jest trudny do skutecznego wyczyszczenia
Mimo tych wad drewniane rozwiązanie ma liczne zalety. Jest to jedna z najpopularniejszych form tarasowych przez wzgląd na stosunkową łatwość wykonania. Drewniane powierzchnie z jednej strony nie nagrzewają się zbytnio w okresie letnim i przy dużym nasłonecznieniu, a z drugiej nie wychładzają tak szybko jak kamienne odpowiedniki. Drewno dobrze amortyzuje upadki i nie jest zbyt śliskie.
Co ważne drewno doskonale wkomponuje się w każdy typ roślinności występujący w ogrodzie. Jeśli wybrane zostaną rabatki z ziołami odpowiednimi na grilla takimi jak lubczyk czy rozmaryn drewno będzie doskonale współgrało. Nie inaczej sytuacja będzie wyglądała z roślinami pnącymi jak bluszcz. Drewno będzie można idealnie wkomponować w przestrzeń. Drewniany taras jest także łatwy do wprowadzenia zmian. W razie zmiany kolorystyki otoczenia łatwo można zmienić i jego kolor.
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. zadaszenia tarasów: https://ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

/źródło - Haiku Studio PR/

Poprawiony: sobota, 14 stycznia 2017 10:16