Sprawdzone sposoby na zapewnienie ciepła w domu
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 10 stycznia 2017 14:20

Sprawdzone sposoby na zapewnienie komfortu cieplnego w domu

40% energii w Europie jest zużywane w budynkach, zwłaszcza mieszkalnych. Jednak aż 78% tego zużycia można zminimalizować za sprawą właściwej izolacji cieplnej. Dzięki odpowiednim zabiegom wiatr nie przedostaje się do pomieszczeń i łatwiej uniknąć promieniowania nadmiaru ciepła od podłogi. Jak to zrobić? Sprawdzamy!

Optymalna temperatura, czyli stan zadowolenia z otaczającego mieszkańców środowiska cieplno-wilgotnościowego, nazywa się komfortem cieplnym budynku. Specjaliści pracowni Dobre Domy przypominają, że w trakcie projektowania domu oraz doboru materiałów budowlanych trzeba myśleć o wypracowaniu dzięki nim równowagi termicznej. Oznacza to, że w pomieszczeniu nie może być ani za zimno, ani zbyt gorąco.

Jest to możliwe dzięki:
• właściwym materiałom izolacyjnym,
• oknom o niskim współczynniku przewodności cieplej.

Izolacja cieplna – jakie materiały wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele materiałów wykorzystywanych do izolacji cieplnej budynku. Najczęściej wybierane z nich to:
• wełna mineralna,
• styropian biały lub grafitowy (EPS),
• polistyren ekspandowany (XPS),
• pianka polietylenowa.
Wełna mineralna chroni jednocześnie przed dźwiękiem, wodą oraz ogniem, styropian natomiast łatwiej dopasować do miejsc o nieregularnych kształtach ze względu na jego wyjątkową sprężystość. Za najlepszy materiał uznaje się piankę polietylową, jednak jej wysoka cena sprawia, że wiele osób mimo wszystko wybiera tańsze produkty.
Warto też pamiętać, żeby w domach (zwłaszcza z użytkowym poddaszem) zaplanować podwójną warstwę izolacji dachu, przez który ucieka nawet 30% ciepła! Dzięki temu zimą ciepło zatrzyma się w domu, a latem – promienie słońca i wysoka temperatura nie przenikną do wnętrza.


Szczelne okna i drzwi kluczem do uzyskania komfortu cieplnego
Przez okna w domu ucieka ok. 15% ciepła. Na szczęście można tego uniknąć – m.in. wybierając okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw (określane dla całego okna). Stolarka okienna nie powinna mieć Uw o wartości wyższej niż 1,3 W/m2K i tak też jest w większości przypadków realizacji projektów domów. Na rynku można jednak znaleźć okna o lepszych parametrach – z Uw równym nawet 0,6 W/m2K.
Nie bez znaczenia jest także rozplanowanie umiejscowienia okien w projekcie domu – w końcu ciepło można pozyskać nie tylko z ogrzewania wewnątrz budynku, lecz także promieni słonecznych. Właśnie dlatego okna powinny znajdować się w takich miejscach, aby przez jak największą część dnia wpadało przez nie światło, czyli od strony zachodniej lub południowej.


Dlaczego warto dbać o komfort cieplny budynku?
Konieczność wyboru materiałów budowlanych oraz stolarki okiennej nie jest niczym nowym. Nie każdy ma jednak świadomość, jak wielki mają one wpływ na komfortowe urządzenie całego domu oraz samopoczucie mieszkańców. Właśnie dlatego warto zgłębić temat przed zakupami – dzięki temu ma się pewność, że chodzenie w domu bez skarpet czy bez grubych wełnianych swetrów nie skończy się przeziębieniem.
Informacja przygotowana przez Dobre Domy Flak&Abramowicz.

/źródło - /