Ogrodzenie dla Twojego domu
Wpisany przez S.Z.   
środa, 04 stycznia 2017 11:20

Ogrodzenie dla Twojego domu

Nie ma jednej zasady na piękne, dopasowane ogrodzenie. Zamiast tego jest wiele materiałów oraz zasad budowlanych. Jeśli wiemy jak z tego skorzystać dokonamy najlepszego wyboru.

Warto się zastanowić
Ogrodzenia to prawdziwy temat rzeka. Z którejkolwiek strony nie chcielibyśmy go przeanalizować okazuje się być bardzo złożony. Przykładowo, jeśli chodzi o podstawową typologię ogrodzeń oraz wykorzystywane do ich konstruowania tworzywa, mogą być one wznoszone chociażby z:
• metalu;
• drewna;
• betonu;
• prefabrykatów;
• kamienia;
• tworzyw sztucznych;
• roślin (tak zwany żywopłot);
Praktycznie podchodząc do budowy ogrodzenia pojawia się jeszcze kwestia wszystkich wymogów, które powinno ono spełniać aby zostało wzniesione poprawnie. Wszystko to zaś sprowadza się do najróżniejszych funkcji jakie kryją się za stawianiem ogrodzenia. Zatem, jak widać, ogrodzenie to wbrew pozorom niebagatelna sprawa.


Wybierz sam, wybierz dla siebie
W momencie gdy uświadomimy sobie, że budowa ogrodzenia ma właściwie całkiem istotne znaczenie i warto podejść do niej jak najbardziej poważnie, pojawia się szereg pytań, na które warto sobie odpowiedzieć na samym początku. Wszystkie one wymagają indywidualnej, subiektywnej odpowiedzi, która będzie uwzględniać specyfikę danego miejsca, w którym pojawi się ogrodzenie. Z tego powodu niestety nie da wyznaczyć jednej, jasnej recepty na idealne ogrodzenie, które sprawdzi się tak samo dobrze w każdym miejscu. Zamiast tego trzeba spokojnie podejść do sprawy i podczas wyboru uwzględnić wszystkie najważniejsze kwestie. Jak się do tego najlepiej zabrać?


Gęsty mur czy delikatna granica?
Pierwszą kwestią, która wymaga jasnej i konkretnej odpowiedzi jest sprawa szczelności stawianej przez nas formy. Zawsze ogrodzenie było definiowane jako swoista zapora, której podstawową funkcją jest ochrona. Ochrona przed niepożądanymi gośćmi, wtargnięciem zwierząt, przed naprzykrzającymi się siłami natury, a i przed wścibskimi i niepotrzebnymi spojrzeniami, które często naruszają w ten sposób naszą prywatność. Z drugiej strony, w czasach gdy podstawową funkcję bezpieczeństwa zaczynają dzisiaj przejmować systemy alarmowe, sprawa trwałości i gęstości ogrodzenia staje się kwestią gustu i naszych potrzeb. Łatwo można znaleźć osoby, które zamiast pełnego muru, będą wolały symboliczne odgraniczenie swojej posiadłości, która tym samym nie będzie im zasłaniała, na przykład ładnego widoku, na który rozpościera się ich działka. Zatem jedno z najważniejszych pytań brzmi, czy wolimy pełne zapory czy też raczej ażurowe granice? Na marginesie trzeba jeszcze koniecznie zaznaczyć, że obecnie również bardzo modne i równocześnie bardzo estetyczne wydaje się być swoiste i kiedyś dość nietypowe, połączenie lekkiego z ciężkim. Przykładowym rozwiązaniem z obszaru takiego połączenia może być zastosowanie drewnianych sztachet w połączeniu z kamiennym, łupanym murem. Widać tu dobrze, że tak naprawdę to wybór tych konkretnych funkcji, które są dla nas ważne i potrzeb, które dane ogrodzenie ma spełniać, generuje w istocie materiał, z którego zostanie ono wykonane.


Jaki dom takie ogrodzenie
Skoro ogrodzenie to wizytówka całego terenu to być ona wiarygodna, komponująca się z całością. Odwołując się do jaskrawych przykładów, można powiedzieć, że ogrodzenie ogródka działkowego na obrzeżach miasta żeliwnym murem nie jest najlepszym rozwiązaniem, nie tylko praktycznym i ekonomicznym, ale także estetycznym. Podobnie obudowanie pałacyku wzniesionego w stylu neoklasycystycznym, metalową siatką wydaje się być kompletnie chybionym rozwiązaniem. Zatem, jakie ogrodzenie pasuje do jakiego domu? Nie ma tutaj jasnej reguły, ale można względnie jasno wskazać, że na przykład w połączeniu ze starymi domami świetnie komponują się żeliwne mury łączone z ceglanymi elementami. Jednak decydując się na tego typ rozwiązanie trzeba wiedzieć, że wymaga ono każdorazowo sporządzenia indywidualnego projektu. Rzecz jasna zyskuje on przez to na estetyce (można zamówić dla siebie na przykład fantazyjne, ażurowe wykończenia), ale wiąże się też z dużymi kosztami finansowymi. Natomiast jeśli budynek mieszczący się na ogradzanej posesji reprezentuje styl bardziej nowoczesny to z pewnością sprawdzą się w jego przypadku bardziej odważne, współczesne rozwiązania. jak chociażby ogrodzenia z tworzyw sztucznych.


Kilka ważnych tricków
Na koniec można jeszcze zaznaczyć, że jeśli już się zdecydujemy na konkretny typ ogrodzenia i jego materiał można je jeszcze odpowiednio dopasować do otoczenia. Przykładowo, bardziej majestatyczny i elegancki wygląd można osiągnąć bardzo łatwo za pomocą powiększając wejście na furtkę. Zawsze warto też pamiętać o ukryciu takich niezbyt estetyczny, ale koniecznych elementów jak skrzynki elektryczne, gazowe, a nawet kosze na śmieci. No i na koniec jeszcze jedna kwestia, która nie pojawiła się wyżej, a która jest niezwykle ważna. Mianowicie kolor. To odpowiednia barwa ogrodzenia gwarantuje nam dużą część jego udanego wyglądu.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. ogrodzenia drewniane: https://ogrodolandia.pl/ogrodzenia

/źródło - Haiku Studio PR/