Zielone dachy przyszłością miast Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 07 grudnia 2016 17:13

Zielone dachy przyszłością miast

Budowa nowych domów, postępująca urbanizacja i coraz więcej betonu w naszym otoczeniu. Jak mimo tego stworzyć przyjazne ludziom środowisko? Odpowiedzią mogą być zyskujące coraz większą popularność zielone dachy.

 

Rozwiązanie to jest znane od setek lat, jednak dopiero od niedawna zyskuje szerokie grono zwolenników w Polsce. Za pierwsze zastosowanie w ten sposób roślinności w architekturze, uznajemy pochodzące ze starożytnego Babilonu wiszące ogrody królowej Semiramidy. Uznawano je za jeden z siedmiu cudów świata, dziś odpowiedzią na tamto starożytne piękno – połączenie architektury z naturą, jest zielony dach, który możemy stworzyć na szczycie własnego domu, jak również znaleźć w budynkach użytkowanych publicznie, takich jak uczelnie wyższe, biblioteki, urzędy, instytucje komercyjne wszelkiego rodzaju i wiele, wiele innych.
Dlaczego zielone dachy można nazwać rozwiązaniem przyszłości?
Mimo, że pamiętają czasy starożytne, w różnych formach pojawiały się w naszym życiu przez wieki, możemy powiedzieć o nich, że są nadzieją na przyszłość w świecie postępującej urbanizacji. Zastosowanie zielonych dachów zwraca naturze część miejsca, które zostało zagarnięte przez człowieka na wykonanie konstrukcji budynku. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżym powietrzem z tlenem produkowanym przez rosnące na dachu rośliny, jak również dać szansę na schronienie dla innych organizmów żywych. Jest to na pewno rozwiązanie zgodne z duchem ekologicznego stylu życia. W ciągu najbliższych 10 lat nawet 6 na 10 osób będzie żyło w miastach. Coraz większe skupienie ludzi w jednym miejscu, będzie wymagało tego typu rozwiązań, aby zapewnić mieszkańcom przestrzeń do odpoczynku, nie rezygnując jednocześnie z rozbudowy infrastruktury miejskiej. W dalszej przyszłości ogrody na dachach mogą być też wykorzystywane jako miejsce uprawy roślin, służących za pożywienie, co znacząco zmniejszy koszty związane z transportem żywności do centrów miast, co oczywiście pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne (dzięki ograniczeniu zużycia paliw kopalnych). Warto więc zastanowić się nad rozpoczęciem tego rodzaju „zielonej rewolucji” już dziś.
Czym tak naprawdę jest zielony dach?
Gdy zdecydujemy się na stworzenie własnego ogrodu na dachu, musimy wiedzieć od czego zacząć i jak wygląda struktura takiej konstrukcji.
Warstwy zielonego dachu to po kolei (od najgłębszej):
• sama powierzchnia dachu
• warstwa izolacji (stanowiąca ochronę przed wilgocią i korzeniami roślin)
• drenaż kubełkowy
• włóknina (stanowiąca zabezpieczenie dla drenażu przed dostaniem się do niego podłoża)
• podłoże, czyli nasza gleba (jej grubość będzie zależała od rodzaju roślinności, jaki będziemy chcieli uprawiać, może liczyć od 25 do nawet 40 cm)
• roślinność, czyli wszystko to, co znajdzie się na naszym zielonym dachu
Zielone dachy – czy warto w nie zainwestować?
Mimo coraz większej popularności w krajach Europy Zachodniej, u nas ciągle traktowane są głównie jako ciekawostka. Podstawowym problemem przy inwestycji tego typu jest jej koszt. Mówi się, że metr kwadratowy takiego dachu to wydatek rzędu 300 zł, czyli całkiem sporo. Nic dziwnego więc, że to Norwegia jest liderem tego typu rozwiązań na Starym Kontynencie, należy przecież do najbogatszych krajów świata. Pozostałe bariery, które towarzyszą nam podczas tworzenia rozwiązania takiego jak zielony dach to przede wszystkim cechy architektoniczne budynku – potrzeba bardzo solidnego domu, który wytrzyma duże obciążenie konstrukcji niemałym ciężarem, jakim charakteryzuje się to rozwiązanie. Pamiętajmy, zawsze przy takich inwestycjach korzystajmy z pomocy fachowców, dzięki którym unikniemy kosztownych wpadek.
Pielęgnacja zielonego dachu
Niezależnie od tego, jakie rośliny zdecydujemy się uprawiać w naszym małym „zielonym raju”, pamiętajmy, że potrzeba sporo czasu i pracy, aby utrzymać go w odpowiednim stanie. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo determinacji, pomyślmy o zatrudnieniu ogrodnika.
Zielony dach – życie w zgodnie z naturą
W dużym mieście, gdzie powierzchnia do zagospodarowania jest znacząco ograniczona, a powietrze nie należy do najczystszych, inwestycja tego typu da nam wymarzoną przestrzeń do spędzania wolnego czasu, jak również odda naturze kawałek miasta, będąc doskonałym miejscem na biwak dla człowieka i dom dla ptaków, czy owadów, przywracając harmonię z naturą do miejskiego krajobrazu. Jeżeli bliskie nam są sprawy naszej planety lub po prostu chcemy mieć urokliwe miejsce do wypoczynku bez konieczności odbywania dalekich wypraw za miasto, inwestycja w zielony dach będzie doskonałym pomysłem.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: https://ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

/źródło - Haiku Studio/

Poprawiony: niedziela, 11 grudnia 2016 19:37