Sposób na sen niemowlaka - jaki produkt wybrać? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 26 listopada 2016 10:27

Sposób na sen niemowlaka – jaki produkt wybrać?


Spokojny sen dziecka to marzenie każdego rodzica. Na spokojną drzemkę maleństwa bardzo dobrze działa na przykład otulanie delikatnymi materiałami, aby czuło się jak w brzuchu mamy. W sklepach dostępnych jest mnóstwo łóżeczek gwarantujących komfortowy wypoczynek pociechy. Na rynku do wyboru jest wiele rozwiązań: leżaczki, nosidełka, kołyski, gniazdka dla dzieci, ale co najlepiej wybrać?

Większość dzieci zasypia w swoich łóżeczkach. Aby urozmaicić otoczenie malucha, do łóżeczka wkładane są maskotki, kolorowe kocyki czy poduszki. Bardzo ważne jest, żeby przepuszczały powietrze i najlepiej, by były ze sztucznego materiału, ponieważ naturalne mogą wywołać reakcję alergiczną. Ale podstawą długiego snu dziecka, jest przede wszystkim, dobrze dobrany materac, a mamy w czym wybierać. Na pewno powinien być twardy - taki będzie najzdrowszy dla kręgosłupa dziecka. Jakie typy materacy są najczęściej rekomendowane dla maluchów?

Materac z pianki termoelastycznej jest wykonany z tworzywa, które pod wpływem temperatury ciała dziecka dopasowuje się do jego pozycji. Taki materac jest antyalergiczny, łatwy do utrzymania w czystości, wygodny i polecany przez ortopedów. Natomiast materac kokosowy wypełniony matą z naturalnego włókna kokosowego, zwykle jest obszyty bawełną i ma właściwości antybakteryjne. Dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie odkształca się i przepuszcza powietrze. Dobrym materiałem dla dzieci jest również lateks. Wysokojakościowe materace lateksowe zapewniają dziecku bardzo dobre warunki. Są antybakteryjne, dobrze „oddychają”, wentylują się i nie zatrzymują wilgoci. Natomiast materac z łuską gryczaną dopasowuje się do sylwetki dziecka pod naciskiem ciała, zapewniając kręgosłupowi właściwe podparcie. Jednak z uwagi na naturalny materiał, może stać się siedliskiem robaków, a zachowanie go w czystości może być sporym wyzwaniem. Przy wyborze materaca dla dziecka należy zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty poświadczające, że produkt spełnia wyśrubowane normy pediatryczne. Materac to niemały wydatek, ale nie powinno się na nim oszczędzać, bo niemowlak w łóżku spędza większość swojego życia.

W ciągu dnia dzieci czasem śpią także w chustach i nosidłach ergonomicznych, które wybierają najczęściej rodzice spędzający aktywnie czas. Sprawdzają się one przede wszystkim podczas spacerów. Ciągły ruch, chód opiekuna na zdecydowaną większość dzieci działa kojąco i usypiająco. Bliskość mamy lub taty jest tutaj dodatkowym atutem. Rodzice zaś mają wolne ręce i oprócz opieki nad dzieckiem mogą się również zająć czymś innym. Ważne, aby dbać o prawidłową pozycję dziecka w chuście i nosidle. Nie powinno się sadzać niemowląt, kiedy nie są jeszcze na to gotowe. Jest to dla nich spore obciążenie, gdyż pracuje wtedy cały układ stawowo-kostny oraz mięśnie.

Są jeszcze tradycyjne kołyski i kosze Mojżesza, których zdecydowanym atutem jest możliwość bujania, które pomaga wielu dzieciom zasnąć. Maluchy uwielbiają kołysanie. Noworodki, najszybciej uspokajają się, kiedy mama kołysze je w ramionach. Również z tego powodu, że rytmiczne bujanie to ruch, do którego niemowlęta są przyzwyczajone – już w życiu płodowym bujały się za każdym razem, kiedy mama się poruszała. Dlatego leżenie w stojącym nieruchomo łóżeczku u wielu maluchów budzi niepokój, bo jest dla nich czymś nienaturalnym.
Leżaczki to dobra opcja dla dzieci, które zaczynają powoli interesować się światem dookoła, a już mniej śpią. Takie rozwiązanie pozwala rodzicom zająć się swoimi sprawami w domu, jednocześnie mając na oku malucha, a jemu samemu daje możliwość poznania świata dookoła. Plusem leżaczków jest ich mobilność, można je postawić na każdej, równej powierzchni. W leżaczku można również karmić swoją pociechę. A kiedy przyjdzie czas na drzemkę – nic nie stoi na przeszkodzie.

Coraz popularniejsze stają się też gniazdka niemowlęce, zwane również kokonami. Moda na nie na dobre opanowała Zachód. - Gniazdko to funkcjonalny element wyprawki, który daje rodzicom pewność, że maluch jest bezpieczny w ich sypialni. Niemowlęta dzielące sypialnię z Mamą i Tatą nie doświadczają lęku separacyjnego, rozwijają się harmonijnie i w zgodzie ze swoimi potrzebami, a uśmiech na twarzy wyspanego dziecka jest bezcenny - podkreśla położna Emilia Jaśniewska. Gniazdka zostały zaprojektowane, aby zapewnić dzieciom miejsce do spania, w którym będą czuły się bezpiecznie. Gniazdka dziecięce umożliwiają rodzicom sen ze swoją pociechą w łóżku. Zabudowane boki oraz miękka, przepuszczająca powietrze pianka, z których skonstruowane są kokony, zabezpieczają niemowlaka przed przygnieceniem i gwarantują dostęp powietrza. Można włożyć go do standardowego niemowlęcego łóżeczka, żeby w pierwszych miesiącach życia zapewnić dziecku bardziej przytulne miejsce do spania. Idealnie sprawdza się jako przenośne łóżeczko: w salonie, na tarasie, podczas wyjazdów. Kokon jest prosty w transporcie. Śmiało można zabrać go ze sobą do parku, na wycieczkę czy położyć w jakimkolwiek pomieszczeniu w domu Polska firma Sleepee oferuje gniazdka dla dzieci, które wyróżniają się oryginalnym designem, który dodatkowo pobudza wyobraźnię dziecka od pierwszych dni. - Polska bawełna, precyzyjne, ręczne szycie oraz dopilnowanie jakości zgodnej z certyfikatami to jest to, na co stawiamy. Nasze gniazdko można prać w pralce, co ułatwia zachowanie miejsca snu dziecka w czystości. Ważne jest aby produkt posiadał odpowiednie atesty, a nasze gniazdka maja certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który jest znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych na świecie - mówi Katarzyna Karaśkiewicz współwłaścicielka Sleepee.

Spokojny sen dziecka oznacza również spokojny sen rodziców. Warto zadbać o prawidłowy rozwój dziecka od jego pierwszych chwil na świecie. Gwarantem będą produkty wysokiej jakości, dopasowane do aktualnych potrzeb dziecka. – Dobry materac, porządne nosidełko i bujaczek to już pewien standard dla rodziców. W tym zestawieniu największą nowością są gniazdka dla dzieci, które pomagają przyzwyczaić im się do nowego otoczenia, zachowując ich poczucie bezpieczeństwa, a warunki przypominają im brzuch mamy. Jest to innowacyjne rozwiązanie, choć sama technika otulania dzieci jest znana od dawien dawna. Na pewno stosowanie kokonów dla dzieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze od otulania ich kocem. Dodatkowo ważny jest tu aspekt higieny - w odróżnieniu do materacy, zachowanie kokonów w czystości jest bardzo proste – podkreśla lekarz medycyny rodzinnej Konrad Komar-Czapski.

/źródlo - /