5 kroków do wyboru najlepszego gotowego projektu domu
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 12 listopada 2016 16:40

5 kroków do wyboru najlepszego gotowego projektu domu

Paraliżuje Cię myśl o tym, ile musisz wiedzieć przed wyborem projektu domu? Wszystkie one są dla Ciebie tak samo ładne i nie wiesz, na co masz zwracać uwagę, aby znaleźć ten właściwy projekt? Pokażemy Ci w pięciu krokach, o czym musisz pamiętać!

Dobre Domy, projekt Nina

Zanim przejdziesz do naszych porad, pamiętaj przede wszystkim o tym, że na wybór gotowego projektu domu decydujący wpływ może mieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. To akt prawny stanowiący podstawę warunków zagospodarowania oraz zabudowy działek na terenie danej gminy. MPZP wpływa na takie elementy budowy Twojego domu, jak:

• wysokość budynku,
• ilość kondygnacji,
• dozwolone materiały,
• kształt dachu.

Koniecznie sprawdź, czy Twoja działka jest objęta wytycznymi tego dokumentu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek (np. dodatkowych kosztów związanych z przeróbką projektu).

Krok 1. Projekt domu na Twoją kieszeń

Budowa to obecnie już nie długoletnia, w większości Domy buduje się w 1-2 sezony i kosztowna inwestycja, dlatego jeśli masz okazję zoptymalizowania jej kosztów już na etapie wyboru projektu – koniecznie to zrób. Warto wiedzieć, że:

• każdy dodatkowy narożnik podwyższa koszty – najtańsza bryła budynku to po prostu czworokąt,
• im więcej materiałów potrzeba, tym więcej płacisz – projekt domu z dużym tarasem, gzymsami i oryginalnym dachem przekłada się na konkretną ilość materiałów budowlanych, za które zapłacisz,
• prace podziemne kosztują – brak piwnicy lub jedynie częściowe podpiwniczenie pozwoli Ci na spore oszczędności.

Krok 2. Twoja działka a projekt Twojego domu

Sporo ograniczeń prawnych dotyczy tego, jak Twój przyszły dom będzie ustawiony względem sąsiedniej działki budowlanej. Jeśli ściana domu, na której znajdują się okna lub drzwi, jest zwrócona w stronę granicy sąsiedniej działki budowlanej, to dozwolona odległość budynku od niej nie może być mniejsza niż 4 m.

Warto również pamiętać o minimalnej odległości domu od frontu działki, czyli tzw. nieprzekraczalnej linii zabudowy (w zależności od ustaleń prawnych odległość ta może wynieść od 4 do nawet 10 m).

Istotne jest też usytuowanie domu względem stron świata – im lepiej doświetlona strefa dzienna, tym lepszy komfort mieszkania, oraz niższe koszty eksploatacji budynku.

Krok 3. Kształt dachu i projekt domu

Tutaj musisz pamiętać przede wszystkim o:

• warunkach pogodowych – jeśli Twoja działka znajduje się na otwartej przestrzeni narażonej na silne podmuchy wiatru lub w miejscu, w którym występują bardzo mocne jesienne i zimowe opady, wybierz projekt z dachem stromym;
• ograniczeniach prawnych – niekiedy projekty oryginalnych dachów (np. dachy wielospadowe, kolebkowe, pulpitowe) mogą wejść w konflikt z ustaleniami MPZP;
• funkcjach poddasza – chcesz urządzić pokój na poddaszu? A może zależy Ci tylko na tym, żeby zrobić z niego schowek? Wszystko to musisz przewidzieć na etapie wyboru projektu.

Krok 4. Projekt domu z podpiwniczeniem czy bez niego?

Tu znów decydujące znaczenie ma Twoja działka – jeśli budujesz dom na terenie, który jest regularnie zalewany lub podmokły, zdecydowanie zrezygnuj z piwnicy, stworzy ona bowiem zagrożenie dla całej konstrukcji budynku.

W podpiwniczenie warto zainwestować wówczas, gdy masz małą działkę (poniżej 20 m2) i ograniczenia prawne uniemożliwiają Ci wykorzystanie w pełni przestrzeni. Prawo budowlane nie reguluje bowiem odległości Twojej piwnicy od granic sąsiedniej działki, dzięki czemu funkcjonalną przestrzeń utraconą „na powierzchni” odzyskasz „pod ziemią”.

Krok 5. Nowoczesny/tradycyjny dom dla pary czy rodziny?

To, w jaki sposób żyjesz, powinno mieć wpływ na wybór projektu domu. Dom musi być przede wszystkim dostosowany do Twoich potrzeb, do tego, ilu domowników ma pomieścić, a to wpływa na:

• powierzchnię domu,
• liczbę kondygnacji,
• typ pomieszczeń (czy będziesz potrzebował spiżarni lub garderoby?).

Dla wielodzietnej rodziny dobrym rozwiązaniem okaże się przestronny, ale i tani projekt domu dwupiętrowego (jak np. dom Milena). Milena to dom parterowy z użytkowym poddaszem a nie piętrowy, za to para, która jeszcze zastanawia się nad dziećmi, może śmiało zdecydować się na dom z jedną kondygnacją, ale opcją rozbudowy poddasza.

Idąc krok po kroku, na pewno wybierzesz taki projekt domu, w którym Ty i Twoi bliscy będą mieszkali przyjemnie, funkcjonalnie i bezpiecznie. Pamiętaj: wybierając projekt domu, wybierasz przyszłość dla siebie i innych.

/źródło - /