Oświetlenie ma znaczenie. Zwłaszcza jesienią! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 12 listopada 2016 16:22

Oświetlenie ma znaczenie. Zwłaszcza jesienią! - Sztuka meblowania światłem

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę pełni w naszym domu oświetlenie. Jeżeli właściwie je dobierzemy, poczujemy się w mieszkaniu bardziej komfortowo i łatwiej będzie nam wykonywać codzienne czynności. Zwłaszcza jesienią, gdy światło dziennie jest mocno ograniczone.

Eksperci podkreślają, że dobrze oświetlone wnętrze to niekoniecznie takie, w którym jest bardzo jasno. Najważniejsze jest, aby nic nie raziło nas w oczy, a dzięki odpowiednio dobranym kontrastom można było komfortowo wykonywać wszystkie czynności. Zgodnie z założeniami tzw. „meblowania światłem” w każdym pomieszczeniu powinno być więc kilka różnych źródeł światła. Najlepsze efekty daje odpowiednie połączenie oświetlenia ogólnego, zadaniowego i nastrojowego.

- Zestawienie różnych rodzajów oświetlenia pozwala stworzyć przyjemną i komfortową atmosferę w pomieszczeniu, a także zdecydowanie poprawić jego funkcjonalność – mówi Marzena Pawlak, Kierownik Działu Oświetlenie w IKEA Kraków. - Dobrze dobrane oświetlenie oddaje kolory i tworzy kontrasty, tak, aby wnętrze nie stało się płaskie. Musimy bowiem pamiętać, że jeśli kontrasty są za małe, wnętrze nie jest czytelne, a nasz mózg męczy się, usiłując odczytać informacje o przedmiotach i kształtach, które otrzymuje od oczu – tłumaczy Marzena Pawlak.

Rodzaje oświetlenia
Każdy z rodzajów oświetlenia ma specyficzne właściwości. Warto zatem wiedzieć, jak poszczególne źródła światła i typy lamp rozprzestrzeniają światło, i jak je prawidłowo łączyć.

- Ze względu na sposób rozchodzenia się rozróżniamy światło kierunkowe, które dostarcza skoncentrowany strumień światła nad wybranym obszarem i światło rozproszone, zapewniające jednolite oświetlenie całego pomieszczenia – dodaje Marzena Pawlak, Kierownik Działu Oświetlenie w IKEA Kraków – Z kolei ze względu na funkcję, jaką ma spełniać w danym wnętrzu, oświetlenie dzielimy na ogólne, nastrojowe i zadaniowe – dodaje.

Oświetlenie ogólne (rozproszone) zapewnia oświetlenie całego pomieszczenia i nie powinno tworzyć żadnych wyraźnych cieni czy kontrastów pomiędzy obszarami oświetlonymi i niedoświetlonymi. Najczęściej taką funkcję pełni lampa, centralnie umieszczona na suficie, która dostarcza światło rozproszone do całego wnętrza.

- Jednym z częstszych błędów, jakie popełniamy, jest montowanie na suficie lampy z kloszem, który nie przepuszcza i nie rozprasza światła. Aby zapewnić jednolite oświetlenie całego pomieszczenia, powinniśmy wybrać lampę ze szklanym lub papierowym kloszem, która rzuca przyjemne i równomierne światło w każdym kierunku – podpowiada - Marzena Pawlak z IKEA Kraków.

Oświetlenie nastrojowe (rozproszone) pomaga tworzyć kameralną, ciepłą atmosferę w pomieszczeniu. Zmiękcza kontrasty pomiędzy oświetleniem ogólnym, a zadaniowym. Może być również używane w celu dodania indywidualności lub zaakcentowania wybranych mebli czy przedmiotów. Oświetlenie zadaniowe (kierunkowe) ma za zadanie ułatwić wykonywanie konkretnych czynności, takich jak czytanie, praca przy biurku czy gotowanie. Dostarcza skoncentrowany strumień światła nad ograniczonym obszarem.

Strefy oświetlenia
rzed przystąpieniem do „meblowania światłem” warto zastanowić się też, jakie czynności wykonujemy w danym pomieszczeniu i podzielić to miejsce na kilka stref, które odpowiednio doświetlimy. Na przykład w pokoju dziennym powinniśmy zadbać zarówno o oświetlenie ogólne, jak i delikatne boczne światło do oglądania telewizji czy odpoczynku na sofie. Tutaj doskonale sprawdzi się lampa zapewniająca miękkie i rozproszone światło.

- Światło nastrojowe doskonale uwydatnia kolorystykę wnętrza i nadaje mu charakteru. Dla tych, którzy chcą odświeżyć nieco swój jesienny dom, przygotowaliśmy specjalną ofertę. Od 2 do 22 listopada 2016 roku z kartą IKEA FAMILY wszystkie lampy podłogowe i stołowe stojące można kupić 15% taniej - podkreśla Marzena Pawlak, Kierownik Działu Oświetlenie w IKEA Kraków.

Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się miejsce do pracy, niezbędna będzie też lampka biurkowa (oświetlenie zadaniowe). Z kolei w sypialni ważniejsze będzie światło nastrojowe rozproszone. Taki efekt można uzyskać, stosując lampy boczne stojące lub oświetlenie ścienne. Warto pomyśleć też o lampach kierunkowych, zaczepianych na tylnym obramowaniu łóżka bądź mocowanych do ściany, przez co światło będzie padało dokładnie tam, gdzie chcemy, a oczy przestaną się męczyć.

- Pod warunkiem oczywiście, że zdecydujemy się na oświetlenie LED, które doskonale imituje światło dzienne, a więc jest zdrowe dla naszych oczu – tłumaczy Marzena Pawlak z IKEA Kraków – Warto też dodać, że LEDy zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, mają bardzo długą żywotność i nie zawierają szkodliwej rtęci – dodaje.

/źródlo - OpenMedia/