Domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie Drukuj Email
Wpisany przez Babcia Terenia   
piątek, 04 czerwca 2010 10:51

Domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie

 

Nie każdy lubi spryskiwać rośliny chemicznymi preparatami. Dla tych, którzy wolą metody naturalne, mam kilka propozycji, wykorzystywanych w ogrodnictwie biodynamicznym.

altPokrzywa na mszyce

Narwać ziela pokrzywy, zanim wytworzą się na nim nasiona. Luźno wypełnić nim wiadro (bez ugniatania) zalać wodą. Odczekać od 12 do 24 godzin (nie dłużej). Zlać wodę, rozpuścić w niej szare mydło (lub w ostateczności toaletowe), spryskiwać rośliny (zwłaszcza warzywa) tym roztworem aby uchronić je przed mszycami. Jeśli mszyce już są, opryskiwanie trzeba powtarzać co kilka dni, a nawet codziennie.

Skrzyp przeciwko chorobom grzybowym

Nazrywać skrzypu polnego bez korzeni. Na naczynie pięciolitrowe potrzeba około pół kilograma ziela skrzypu. Czyli 100 gramów na litr. Zalać wodą, moczyć przez dobę a potem postawić  na wolnym ogniu i gotować przez 30 minut. Odstawić, pozostawić do wystygnięcia, odcedzić płyn. Wywar ten rozcieńcza się pięciokrotnie woda i opryskuje rośliny raz w tygodniu przez cały okres wegetacji.

Pomidory na bielinka

Garść zdrowych liści i młodych, bocznych pędów pomidora zalać dwoma litrami wody. Po trzech godzinach odcedzić płyn. Używajać do opryskiwania młodych warzyw kapustnych, a także nasturcji i innych kwiatów po to, by odstraszyć motyle bielinka kapustnika. Opryskiwanie powtarzać nawet codziennie w porze pojawienia się tych motyli, czyli w porze ich okresu godowego.

Na zdjęciu - skrzyp polny                                                         
Babcia Terenia   


 
Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 14:56