W kuchni plantatora żurawiny - przepisy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 01 listopada 2016 09:54

W kuchni plantatora żurawiny


Kiedy po ciepłym lecie, na drzewach pojawiają się żółte liście, to znak że na naszych stołach powoli zaczynają królować najlepsze jesienne warzywa i owoce. To również moment, w którym rozpoczynają się świeże zbiory żurawiny, która później poddawana jest procesowi suszenia, tak aby zimą móc cieszyć się jej smakiem w ulubionych daniach i deserach.

Jeziora żurawiny czerwienią się we wrześniu
Malownicze pejzaże bezkresnych żurawinowych pól rozpościerają się na wschodnim wybrzeżu USA w stanie Massachusetts, w okolicach Bostonu. Przepiękne krzewy, rozciągające się na torfowiskach i terenach bagiennych, zachwycają nie tylko soczystością dojrzewających owoców, ale przede wszystkim przepięknymi odcieniami czerwieni. Owoce nabierają barw i smaku od wiosny, a w połowie września rozpoczynają się zbiory w pełni dojrzałej, dorodnej żurawiny. Wówczas krzewy zalewane są wodą, pod wpływem której owoce wypływają na powierzchnię i dzięki temu pozostają nienaruszone. Niespotykany widok unoszącej się na wodzie żurawiny tworzy malowniczy krajobraz purpurowych jezior. Po udanych zbiorach, rozpoczyna się suszenie tych aromatycznych i delikatnych owoców na słońcu. Cały proces ma na celu suszenie żurawiny w całości, a tym samym zachowanie pełni soku i wartości odżywczych.

- Malownicze, czerwieniące się żurawinowe pola, to niezapomniany widok. Z mojej podróży w okolice Bostonu, pamiętam to, jak wspólnie z plantatorami przemierzałam, te bezkresne, zalane już wodą pola, na których właśnie rozpoczynały się zbiory świeżej żurawiny. To niesamowite ile pracy należy włożyć w to, aby uzyskać doskonałej jakości suszoną żurawinęKatarzyna Bujakiewicz, ambasadorka marki.


Cenne wartości
Prawidłowy przebieg procesu suszenia, powala zachować w suszonych owocach dużą zawartość błonnika, który reguluje pracę naszego układu trawiennego. Suszona żurawina ma również działanie przeciwutleniające. Używamy jej w kuchni jako dodatek do słodkich wypieków i deserów. Doskonale sprawdza się również dodawana do dań wytrawnych. Dobrą przekąską, będzie suszona żurawina wzbogacona sokiem z granatu. To niecodzienne połączenie suszonych owoców z delikatnym, słodkim granatem charakteryzuje się niespotykanym smakiem, soczystym miąższem i wyjątkową słodyczą.


Jesienna kuchnia pachnie żurawiną
Do klasycznych żurawinowych potraw, które królują w kraju uprawy żurawiny, należą sosy żurawinowe, których receptury udoskonalane są od wieków. Współcześnie, podawane są one na różne sposoby, tradycyjnie jako sos do indyka, pieczonego z okazji Święta Dziękczynienia oraz nowatorsko jako dodatek do różnego rodzaju burgerów, kanapek czy sałatek, urozmaicone dodatkiem chili tworzą niepowtarzalne połączenia smakowe. Aromatyczny sos, przygotowany z najlepszej jakości suszonej żurawiny, idealnie komponuje się z dobrze przyprawionym, kruchym mięsem.
Przepisy na dania z żurawiny istnieją w naszej kuchni od pokoleń. Te drogocenne czerwone owoce są doskonałym dodatkiem do mięs pieczonych z okazji świąt, czy ważnych rodzinnych wydarzeń. Jesienne zbiory naszej żurawiny, kończą się zwykle wspólną kolacją przygotowaną z okazji udanych zbiorów. Oczywiście na stole, króluje żurawina, podawana między innymi w tradycyjnym przepisie mojej babci na żurawinowe ciasto z kurczakiem – Alison Gilmore, żona plantatora żurawiny z okolic Bostonu


Przepis na żurawinowy sos
Składniki
• 100 g suszonej żurawiny Bakalland
• 200 ml soku porzeczkowego
• 70 g skórki pomarańczy Bakalland
• Szczypta cynamonu i chili


Suszoną żurawinę przekładamy do rondelka i zalewamy sokiem porzeczkowym. Następnie składniki gotujemy na małym ogniu, aż zaczną przypominać gładką masę. Dodajemy skórkę pomarańczy i szczyptę cynamonu. Gotujemy wszystkie składniki jeszcze przez chwilę. Odstawiamy do wystudzenia. Sos będzie doskonałym dodatkiem do serów i mięs, a także domowych pasztetów.


Żurawinowe ciasto z kurczakiem
Składniki
• 4 piersi z kurczaka
• 1 pęczek cebuli dymki
• 1 łyżka mąki
• 2 łyżeczki musztardy
• 1 łyżka kwaśniej śmietany
• 20 g masła
• Oliwa
• 250 ml bulionu z kurczaka
• Szczypta gałki muszkatołowej
• Arkusz ciasta francuskiego
• 1 jajko
• Sól i pieprz do smaku


Piersi kurczaka myjemy i kroimy w cienkie paski, następnie na patelni rozgrzewamy masło i przez ok. 3 minuty smażymy kurczaka. Cebulę siekamy w drobną kostkę i dodajemy do kurczaka, podsmażamy przez chwilę. Następnie dodajemy łyżkę mąki i dokładnie mieszamy. Dodajemy musztardę i śmietanę i do wszystkich składników wlewamy bulion. Kiedy sos będzie miał gęstą konsystencję doprawiamy gałką muszkatołową oraz sól i pieprz i jeszcze przez chwilę gotujmy sos. Następnie w brytfance rozwijamy ciasto francuskie. Na spód przekładamy sos żurawinowy, a następnie farsz z kurczaka. Górę przykrywamy ciastem i smarujemy surowym jajkiem. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez ok. 15 minut.

/źródło - /