Jak zadbać o czystość wody w basenie? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 11 października 2016 10:48

Jak zadbać o czystość wody w basenie?

Piękna, krystalicznie czysta woda mieniąca się niebieską barwą to obrazki, jakie najczęściej widujemy w katalogach. Rzeczywistość jednak może nas bardzo zaskoczyć: utrzymywanie czystości wody w dużym basenie ogrodowym jest trudne. Nie jest to jednak niemożliwe. Poniżej przedstawiamy sposoby na utrzymywanie idealnej czystości w dużym zbiorniku wodnym.

 

Pompa i filtry

Podstawą czystości w basenie jest dobrej jakości pompa i filtry. Wydajność pompy powinna być dostosowana do wielkości zbiornika. Zbyt słaba może nie radzić sobie z przepompowaniem zbiornika, a woda będzie mętna i glonowata.
Kupując pompę, zwróćmy uwagę na to, jak dużą ilość wody dane urządzenie jest w stanie przepompować w ciągu określonej ilości czasu. Dzięki temu, znając pojemność naszego zbiornika, będziemy w stanie określić, ile czasu pompa będzie potrzebowała, aby przetoczyć całą jego zawartość. Kalkulując, powinniśmy dążyć do wyboru tej pompy, która będzie w stanie przefiltrować pojemność całego basenu około dwa do trzech razy na dobę. Prędkość, z jaką pompa jest w stanie przefiltrować całą wodę jest istotna również ze względów ekonomicznych: im krócej pompa jest włączona, tym mniejszy jest pobór prądu.
Zwrócimy przy tym uwagę, że pompa nie może być stale podłączona do basenu: gdy zamierzamy się kąpać, wyłączamy pompę. Mimo że producenci dostarczają sprzęt przetestowany przed tak zwanymi przebiciami, to jednak warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania i nie zbliżać się do wody, która ma bezpośredni kontakt z działającymi urządzeniami elektrycznymi.

Baseny tej wielkości muszą być codziennie podłączane do pompy filtrującej wodę

Pompy wyposażone są w filtry: mogą być to zwykłe papierowe torebki, które trzeba regularnie czyścić, a kiedy są już zużyte - wymieniać. W bardziej zaawansowanej wersji są to filtrem może być piasek, kwarc lub inne drobnoziarniste kruszywo. Dzięki kruszcowi, woda przepływająca przez pompę sukcesywnie oczyszcza się z większych i mniejszych zanieczyszczeń.
Do basenów o mniejszych pojemnościach polecane są filtry kartuszowe lub nabojowe, które mają szczególnie wysoką wydajność. Zajmują niewiele miejsca i pozwalają uzyskać niezwykle klarowną wodę. Wkłady takich filtrów należy regularnie prać w pralce.

Poszukując filtra, należy zastanowić się nad wyborem takiego modelu, który ma wbudowany podajnik chemii basenowej, pozwalającej na dogłębne czyszczenie wody z glonów, bakterii, grzybów, pasożytów i innych zarazków. Niektóre filtry, dodatkowo, mogą mieć wbudowane urządzenie ogrzewające wodę. W tym przypadku należy wykalkulować dokładnie, czy konkretny podgrzewacz będzie w stanie podnieść wystarczająco temperaturę zbiornika wodnego w pożądanym czasie.

W sklepach dostępne są liczne urządzenia wspierające usuwanie zanieczyszczeń z basenu.

Na zdjęciu: pompa filtrująca wodę.

Skimmer

Do pompy sprowadzającej wodę z basenu nie powinny dostawać się włosy, liście, gałązki, trawa, owady ani inne większe elementy. Powodują szybkie zapychanie się urządzenia, a w niektórych przypadkach nawet do jego uszkodzenia. Dobrym pre-filtrem są skimmery zbierające większe cząstki pływające po powierzchni zbiornika.

Odkurzacze

Skimmer nie poradzi sobie z usunięciem zanieczyszczeń, które opadły na dno basenu. W sklepach dostępne są odkurzacze, które czyszczą dno basenu w czasie, gdy w środku znajduje się woda. Podwodne odkurzacze mogą być podłączone do instalacji filtrującej wodę - wówczas zanieczyszczenia z dna basenu są odprowadzane do pompy filtrującej. Istnieją też takie odkurzacze, które wędrują po dnie basenu i zbierają zanieczyszczenia do wbudowanego kosza, która po wszystkim trzeba opróżnić.

Na zdjęciu: odkurzacz głębinowy

Osłona na basen

Aby zminimalizować problem wpadających do basenu odpadów, warto z czasem zaopatrzyć się w plandekę, którą zakrywa się basen w czasie, gdy z niego nie korzystamy. Jest to ważne nie tylko ze względu na spadające liście, ale też ze względu na zwierzęta, która lubią w czasie naszej nieobecności wypijać wodę ze środka, wpompowując tam jednocześnie mnóstwo bakterii.

Kupując pompy, skimmery i inne akcesoria dodatkowe do basenów, zwróćmy uwagę na to, aby były one kompatybilne z basenem. Baseny gabarytowe, a więc modele rozporowe i stelażowe mają wbudowane w ścinaki otwory przeznaczone do zainstalowania w nich odpływów i rur podprowadzających oczyszczoną wodę. Przed zakupami należy sprawdzić, czy wszystkie wymiary się zgadzają.

Utrzymywanie czystości wody będzie prostsze, gdy nad basenem zainstalujemy osłonę

Chemiczne oczyszczanie basenu

Poza mechanicznym oczyszczaniem basenów, warto zastosować środki chemiczne, obecnie szeroko dostępne w sklepach. Najpopularniejsze są preparaty chlorowe: granulki, tabletki rozpuszczalne lub płyny. Chlor, który wprowadzamy do wnętrza basenu bardzo skutecznie zabija mikroorganizmy zagrażające zdrowiu człowieka, które znajdują się w basenie. Pamiętajmy jednak, że część wody w basenach, do których dodaje się chlor, powinna być okresowo wymieniana (ocenia się, że wystarczy tutaj wymiana do dziesięciu procent pojemności raz na tydzień).
Jeszcze bardziej skutecznym, ale też niestety bardziej kosztownym rozwiązaniem jest ozonowanie lub elektroliza wody. Procesy te wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów.
Wracając jednak do środków chemicznych uzdatniających wodę, warto zastanowić się nad stosowaniem tych, które wychwytują najmniejsze drobiny zanieczyszczeń i zbijają je w większe grudki. Dzięki temu, takie zbitki mogą trafić do filtra i zostać skutecznie usunięte na zewnątrz.
Jednym z najbardziej uciążliwych zagrożeń dla większych zbiorników, w których woda nie ulga cyrkulacji są namnażające się w astronomicznym tempie glony. Glony osiadają na ścianach i na dnie basenu, tworząc doskonałe siedlisko dla bakterii. Jeśli nasz zbiornik zdążył się zabrudzić do tego stopnia, że wewnętrzne powierzchnie są zielone, należy spuścić z niego wodę i zabrać się do pracy ze szczotką i detergentami w ręku. Napełniając basen nową wodą natomiast, należy od pierwszych dni dbać o dostarczanie do środka substancji zapobiegających rozwijaniu się glonów.

Poza mechanicznym oczyszczaniem basenu,

pamiętajmy również o stosowaniu środków chemicznych uzdatniających wodę

Neutralizowanie pH wody

Dbając o higienę wody w basenie, należy pamiętać o utrzymywaniu w środku odpowiedniego pH. Neutralne pH ma zakres 7-7,5, co oznacza, że nie jest ani zasadowe, ani kwaśne. Wartości odbiegające od tego zakresu są niekorzystne nie tylko ze względu na zdrowie i samopoczucie ludzi kapiących się w środku, ale też nadmiernie zasadowe lub kwaśne pH może doprowadzać do obniżenia trwałości basenu. Zbyt kwaśne pH doprowadza do korozji elementów metalowych. Zbyt zasadowy odczyn wody może prowokować wytrącanie się kamiennego osadu. Utrzymywanie neutralnego pH wody opłaca się również z innego powodu: przy takim odczynie wszelkie środki chemiczne uzdatniające wodę działają najbardziej skutecznie. Aby uzyskać taki odczyn, można stosować specjalne preparaty, dozowane ręcznie do zbiornika. Warto przy okazji zaopatrzyć się w urządzenie diagnozujące poziom pH.

Na zdjęciu: duży basen ogrodowy, źródło: Ogrodosfera

Neutralizowanie pH wody jest koniecznością przy zbiornikach tej wielkości

 

Sprawdź, jak przebiega rozkładanie przenośnego basenu ogrodowego:

Poprawiony: środa, 12 października 2016 10:00