Zdrowy rok szkolny czyli jak kompleksowo zadbać o przedszkolaka i ucznia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 07 października 2016 09:01

Zdrowy rok szkolny czyli jak kompleksowo zadbać o przedszkolaka i ucznia


Podręczniki, nowy plecak, piórnik, buty do szkoły. Gorączka wrześniowych przygotowań szkolnych już za nami. Nadszedł czas na zadbanie o zdrowie naszych dzieci, które jest bardzo ważnym czynnikiem szkolnego sukcesu. Okres przedszkolno-szkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego, dlatego warto na bieżąco kontrolować stan zdrowia dziecka, aby jak najszybciej wykryć wszelkie problemy ze zdrowiem.


W natłoku codziennych obowiązków trudno znaleźć czas na wizyty profilaktyczne. Najczęściej do lekarza z pociechą udajemy się dopiero, gdy pojawiają się już konkretne dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że czas między 6, a 18 rokiem życia to szereg skoków rozwojowych młodego organizmu. Powstałe w tym czasie zaniedbania mogą skutkować nieodwracalnymi zmianami w dorosłym życiu. Aby mieć pewność, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo nie powinniśmy zapominać o wizytach kontrolnych i bilansach. Dobrym rozwiązaniem dla zabieganych, zapracowanych rodziców są systematyczne, kompleksowe „przeglądy” stanu zdrowia ich dzieci. Propozycję taką przygotował Medicover oferując rodzicom dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym pakiety: „Zdrowy Uczeń” skupiający się na profilaktyce chorób cywilizacyjnych, wad postawy, właściwym odżywianiu oraz „Zdrowy Ząbek” czyli zapobieganie próchnicy. Regularne badania i wizyty lekarskie dadzą nam pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, a w razie wykrycia nieprawidłowości pozwolą jak najszybciej wdrożyć konieczne leczenie. W przypadku korzystania z pakietu badań nie do przecenienia jest też duża oszczędność czasu i kompleksowość ewentualnego leczenia.

 
W okresie wieku rozwojowego powstaje lub ujawnia się wiele zaburzeń, które utrzymują się w dorosłym życiu, nierzadko w postaci schorzeń ograniczających normalne funkcjonowanie, wpływających na pogorszenie jakości życia i prowadzących do przedwczesnej niepełnosprawności - twierdzi immunolog dr Małgorzata Jarosz z Medicover. - W okresie dzieciństwa też kształtują się zachowania zdrowotne i styl życia, które w największym stopniu determinują zdrowie dorosłego człowieka. Wiadomo powszechnie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, stąd Medicover dużą wagę przykłada do działań profilaktycznych. Pakiety przeglądu stanu zdrowia dla dzieci mają na celu kompleksową ocenę ich aktualnego stanu zdrowia, ryzyk wynikających z dziedzicznych czy środowiskowych obciążeń oraz zindywidualizowane wdrożenie profilaktyki, której celem jest uprzedzenie ewentualnego pojawienia się określonych chorób. W razie wykrycia nieprawidłowości lekarz może zalecić podjęcie odpowiedniego postępowania kompensacyjnego, korekcyjnego lub leczniczego w celu zahamowania rozwoju choroby.


Cztery zdrowotne kwestie, na które rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę to:


1. Wady postawy
Dbanie o regularną aktywność fizyczną jest bardzo ważnym elementem profilaktyki wad postawy, nie daje jednak stuprocentowej pewności, że nasze dziecko ma zdrowy kręgosłup, stopy i kolana. Regularne wizyty u pediatry pozwalają na szybkie zidentyfikowanie ewentualnych wad postawy oraz ustalenie wspólnie z lekarzem działań, które pozwolą im przeciwdziałać.


2. Zęby
Blisko 50 % dzieci w wieku przedszkolnym i aż 80% dzieci w wieku szkolnym w Polsce ma próchnicę zębów. Próchnica dotyczy zarówno mleczaków, jak i zębów stałych. Poza codzienną higieną i właściwym odżywaniem, podstawą utrzymania zębów w dobrej formie jest systematyczny przegląd jamy ustnej i wczesna identyfikacja zmian chorobowych. Regularne wizyty u stomatologa dają szansę na wyleczenie próchnicy we wczesnym etapie oraz pozwalają zapobiegać powstawaniu ubytkom poprzez stosowanie specjalistycznych preparatów fluorowych.


3. Odżywianie
Część rodziców boryka się z syndromem „niejadka”, inni chcieliby zmniejszyć apetyt swojego dziecka. Warto pamiętać, że nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie często zostają na całe życie. Zaburzenia odżywiania związane zarówno z nadwagą, jak i niedowagą wymagają konsultacji lekarskiej, uzyskania rekomendacji dotyczących dalszej diagnostyki, porady żywieniowej i zmiany stylu życia oraz wdrożenia ewentualnego leczenia.


4. Odporność
Koniec wakacji to w wielu rodzinach początek sezonu chorobowego. Pediatrzy jednogłośnie przyznają, że każde dziecko, które ma regularny kontakt z równieśnikami jest narażone na kontakt z zarazkami oraz, co za tym idzie, większe ryzyko infekcji. Jesienno-zimowe infekcje dezorganizują życie rodziny, wymagają od dzieci nadrabiania szkolnych zaległości, ale co najważniejsze – niosą za sobą ryzyka poważnych powikłań takich jak np. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc. Ważna jest dieta i aktywny tryb życia, ale najskuteczniejszym sposobem walki z tą chorobą są szczepienia. Są dostępne mniej więcej od października, tak więc wrzesień to najlepszy moment żeby wybrać miejsce, w którym zaszczepimy dziecko.

Więcej informacji na stronie www.medicover.pl.


/źródło - /

Poprawiony: piątek, 07 października 2016 09:11