Jak dobrać schody do stylu wnętrza oraz koloru podłogi?
Wpisany przez S.Z.   
środa, 21 września 2016 15:24

Jak dobrać schody do stylu wnętrza oraz koloru podłogi?

Schody oparte na konstrukcji tradycyjnej czy nowoczesnej, z elementami stali, blachy i szkła? Ze stopniami z buku, dębu, jesionu czy może orzecha amerykańskiego? W naturalnym kolorze drewna czy o niestandardowym wybarwieniu? Sprawdź, jak dobrać schody w zależności od stylu dominującego we wnętrzu i zaaranżować spójną całość.

 

Schody, by pełniły nie tylko funkcjonalną, ale i aranżacyjną rolę we wnętrzu, muszą być odpowiednio dobrane, zarówno konstrukcją, jak i materiałami wykończeniowymi, do stylu dominującego w domu, w tym rodzaju posadzki. W zależności od gustu, można wybrać płynne przejście pomiędzy podłogą a stopniami lub bardziej abstrakcyjną koncepcję, czyli kontrast gatunków oraz kolorystyki materiałów. Plusem pierwszego rozwiązania jest aranżacyjna spójność, drugiego – nieszablonowy design oraz możliwość wizualnego oddzielenia od siebie poszczególnych kondygnacji.

Spójne połączenie schodów i podłogi

Schody, których stopnie wręcz zlewają się z podłogą, koncepcyjne pasować będą do tradycyjnych domów, w których natura wysuwa się na pierwszy plan. Takie stopnie będą harmonijnym dodatkiem, stanowiąc nie centralny punkt, ale tło dla wnętrza.

By uzyskać ten efekt, należy wybrać stopnie z dokładnie takiego samego gatunku drewna, z którego wykonana została podłoga. Spójność zapewni nie tylko kolorystyka, ale także identyczne usłojenie i faktura materiałów wykończeniowych. Dobierając balustrady i poręcze, warto postawić na stonowane konstrukcje w odcieniach szarości, które nie będą przytłaczać. Prostota i subtelny minimalizm będą tutaj najlepszym wyborem.

Fot. Rintal Polska
Obłożenie schodów betonowych drewnem dębowym w kolorze naturalnym, z ciemnoszarą poręczą Weld (cena: od 10 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Równie interesujący efekt można uzyskać, gdy podłoga wykonana została z żywicy epoksydowej, kauczukowej wykładziny czy betonu strukturalnego. Odpowiednio gruba warstwa lakieru położonego na drewnianych stopniach, o barwie idealnie dobranej do koloru podłogi, ukryje charakterystyczne dla drewna usłojenie, dając wrażenie gładkiej tafli. To sprawi, że różnica faktur pomiędzy stopniem a podłogą stanie się prawie niezauważalna.

Fot. Rintal Polska
Schody Otto ze stopniami z bielonego drewna dębowego oraz matową poręczą Filo (cena: od 19 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Pamiętajmy, że kolorystykę i wykończenie schodów można dobierać nie tylko do charakteru drewna na podłodze, ale również drzwi. Szczególnie efektownie prezentują się barwy typu ciemny wenge, polecane głównie do dużych, przestronnych domów. To szlachetna kolorystyka, dodająca prestiżu i klasy.

Fot. Rintal Polska
Schody Milo ze stopniami z drewna bukowego w kolorze wenge oraz drewnianą poręczą Filo (cena: od 12,5 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Schody niczym bez poręczy

Szklane elementy we wnętrzu to kolejny trend, dedykowany osobom ceniącym sobie nowoczesny minimalizm oraz pragnących uzyskać jeszcze większą przestrzeń we wnętrzu. Choć stopnie wykonane ze szkła można spotkać raczej w przestrzeniach publicznych i biurowych, szklana balustrada to już ozdoba współczesnych domów.

Aby zaaranżować schody z tego typu elementami, warto skupić się przede wszystkim na kolorze stopni. Można zdecydować się na białe, gdy w tej kolorystyce znajduje się umeblowanie domu lub wybrać naturalne drewno połączone ze stalową konstrukcją schodów, gdy podłoga wyłożona jest grafitowymi płytkami. Generalnie wystarczy, by kolor stopni lub elementów bryły współgrał z choć jednym akcentem podłogi lub samego wnętrza.

Fot. Rintal Polska
Schody Aira ze stopniami z drewna bukowego w kolorze białym oraz szklaną poręczą (cena: od 25 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Fot. Rintal Polska
Schody Futura ze stopniami z mozaiki bukowej w kolorze ciemnego orzecha oraz szklaną poręczą (cena: od 16 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Abstrakcyjna gra kontrastów

Zabawa formą oraz kolorem może pójść o krok milowy dalej w przypadku domów futurystycznych i modernistycznych. Tak, jak we wnętrzach klasycznych aranżacyjnym chapeau bas jest wybór stopni wykonanych z tego samego gatunku drewna, o identycznej fakturze i usłojeniu, co drewno obecne na podłodze, tak w domach współczesnych liczy się kontrast, a nierzadko także i abstrakcja.

Fot. Rintal Polska
Schody Monolama ze stopniami z drewna bukowego w kolorze natury oraz poręczą Filo (cena: od 16 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Dobierając schody do wnętrza nowoczesnego, można postawić praktycznie na wszystko, co efektowne i geometryczne. Świetnie, jeżeli stopnie, najlepiej o jednolitej barwie, o ton jaśniejsze lub ciemniejsze od podłogi, stanowią tło dla szalenie efektownej balustrady. Może nią być wstęga oplatająca schody kręcone lub tafla wykonana z ażurowej blachy, o unikalnym, wycinanym laserowo dowolnym wzorze. Przy takich modelach, meble i dodatki we wnętrzu schodzą na drugi plan. To schody królują, dominując efektowną i ponadczasową konstrukcją oraz wzornictwem.

Fot. Rintal Polska
Schody Otto ze stopniami z drewna bukowego w kolorze białym oraz poręczą Laser wycinaną w trójkąty (cena: od 19 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Fot. Rintal Polska
Schody Trio Bis ze stopniami z drewna dębowego w kolorze natura oraz poręczą Filo (cena: od 20 tys. brutto w ramach promocji obowiązującej we wrześniu 2016 r.).

Nie ma wnętrza, którego nie można byłoby zaaranżować, by uzyskać spójną całość. Jedną różnicą pomiędzy domami jest to, jak ich mieszkańcy rozumieją ten termin. Dla jednych to bowiem połączenie jednolitych faktur, wzorów i gatunków materiałów wykończeniowych, a dla innych fantazyjna gra oparta na kontrastach i tylko z pozoru niepasujących do siebie elementach.

Źródło: Rintal Polska - PR-imo/


Poprawiony: środa, 21 września 2016 15:48