Remont w sieci 2016 - raport
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 17 września 2016 11:15

Remont w sieci 2016


Lato to najlepszy moment na przeprowadzenie remontu, a także czas, w którym najczęściej startują budowy domów. Wyższe temperatury oraz dłuższe dni zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają wykonywanie tego rodzaju prac. To zatem co roku gorący okres dla rynku budowlanego. Każdy sezon jest jednak nieco inny od kolejnego – zmieniają się bowiem trendy, które w znacznej mierze determinują zakupy, których dokonujemy. Grupa Okazje przygotowała raport poświęcony najpopularniejszym trendom remontowym w lecie 2016 roku. Badając zainteresowanie poszczególnymi produktami z kategorii „Budowa i remont”, udało się wyznaczyć pięć głównych trendów: ekologia, wygoda, luksus, design oraz bezpieczeństwo. Co dokładnie kryje się za tymi hasłami, wyjaśniają eksperci Grupy Okazje.


EKOLOGIA
Decydując się na remont mieszkania czy budowę domu, coraz więcej osób stawia na produkty przyjazne środowisku, czyli ekologiczne. Dzisiaj nie trudno znaleźć w swojej okolicy dom pasywny, inaczej energooszczędny, a więc od początku pomyślany tak, aby jak najbardziej sprzyjał otaczającej go naturze. Takie rozwiązania mogą także przynieść spore oszczędności, co z pewnością ma również ogromne znaczenie.
Ekologia stała się modna, gdy ogromną popularność zyskały trendy skandynawskie, w przypadku których aspekt ekologiczny jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze materiałów do budowy domu. Do upowszechnienia tego trendu przyczyniły się również dopłaty od samorządów lub UE dla gospodarstw domowych. Takie wsparcie możemy otrzymać np., gdy zdecydujemy się zmienić piec węglowy na gazowy, zainstalujemy kolektory słoneczne, czy zbudujemy przydomową elektrownię wiatrową – powiedziała: Elwira Zielak-Morzyszek Content Manager ds. Produktów, ekspert Grupy Okazje.
Przyjazne dla środowiska rozwiązania coraz częściej stosują również mieszkańcy bloków, zmieniając zwykłe żarówki na LED, zakładając perlatory na krany, czy sortując śmieci.
Najpopularniejsze eko rozwiązania
Które ekologiczne rozwiązania z kategorii „Budowa i remont” cieszyły się największym zainteresowaniem internautów? Najczęściej poszukiwane były kolektory słoneczne (43% przejść z serwisu Okazje.info na strony sklepów), zestawy solarne (37% przejść) oraz kanalizacja domowa (14% przejść). Bardzo popularne jest zatem pozyskiwanie energii cieplnej ze słońca, która następnie wykorzystywana jest do ogrzewania domu lub wody. Innym, coraz chętniej wykorzystywanym sposobem dbania o środowisko jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast szamba. Zdaniem ekspertów to wygodniejszy, a w długoterminowej perspektywie także tańszy sposób na odprowadzanie nieczystości. Kwestia finansowa jest tutaj bardzo istotna, a dla większości z nas nawet ważniejsza od ekologicznych zalet tego typu urządzeń. Wiele osób to właśnie aspekt oszczędności przekonuje do instalacji kolektorów słonecznych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Rozwiązaniem, które możemy stosować nie tylko w domach, ale także w mieszkaniach są z kolei wspomniane już perlatory, które wygenerowały 6% przejść do sklepów.
W porównaniu do zeszłego roku zaobserwować można przede wszystkim ogromny wzrost zainteresowania zestawami solarnymi, których popularność wzrosła prawie 27-krotnie oraz kolektorami słonecznymi, przy których odnotowano ponad 7-krotny wzrost zainteresowania.
Trzy najpopularniejsze zestawy solarne:
1. Podgrzewacz PROECO JNYL-100 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/pro-eco-jnyl-100.html )
2. Podgrzewacz PROECO JNYL-200 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/pro-eco-jnyl-200.html )
3. Podgrzewacz PROECO JNYL-240 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/pro-eco-jnyl-240.html )
Wszystkie trzy zestawy solarne to produkty marki Pro Eco Solutions Ltd, różniące się od siebie jedynie liczbą rur próżniowych oraz pojemnością zbiornika na wodę. Pierwszą pozycję zajął najtańszy model, który dostaniemy już za 949 zł. Urządzenie zaspokaja potrzeby nawet 3 osób na ciepłą wodę użytkową po sezonie grzewczym (marzec - październik). Jest to alternatywne rozwiązanie dla kosztownych i rozbudowanych tradycyjnych układów solarnych. Internauci stawiają zatem na niedrogie rozwiązania, które mogą jednak znacznie wpłynąć na komfort ich życia lub pozwolić na oszczędności – niwelują konieczność podgrzewania wody latem za pomocą pieca lub elektrycznego podgrzewacza. Słoneczny podgrzewacz wody zapewnia bowiem bardzo niskie koszty eksploatacji i pozwala na szybki zwrot inwestycji.

 


WYGODA
W naszych domach coraz więcej jest elektroniki, której zadaniem jest ułatwianie naszego codziennego życia. Udogodnienia takie jak: brama sterowana pilotem, rolety z napędem elektrycznym, czy nawet traktorki ogrodowe zamiast tradycyjnych kosiarek, to rozwiązania, pozwalające na znaczną oszczędność czasu, którego mamy przecież coraz mniej. Czy jednak elektronika nie za mocno zawładnęła naszym życiem?
Elektronika w domu to wygoda, która powinna ułatwiać nam życie i sprawiać, że będziemy mieć więcej czasu dla siebie nawzajem. Programowane rolety w domach miłośników kwiatów chronią ich hodowle przed nadmiarem słońca w południe, pozwalając jednocześnie korzystać im z promieni słonecznych rano czy po południu. Tego rodzaju rozwiązania sprawiają również, że nie musimy pamiętać o wielu rzeczach, które wcześniej zaprzątały nam głowę, np. czy wyłączyliśmy żelazko z gniazdka, jeżeli posiadamy takie, które grzeje tylko wtedy, gdy trzymamy je w dłoni. Problem pojawia się dopiero podczas awarii, gdy nie potrafimy manualnie obsłużyć swoich urządzeń w domu – powiedziała Elwira Zielak-Morzyszek Content Manager ds. Produktów, ekspert Grupy Okazje.


Najwygodniejsze zdaniem internautów
Budując dom czy wykańczając mieszkanie stawiamy na różnego rodzaju rozwiązania ułatwiające życie. Niektóre z nich to bardzo nowoczesne produkty, których zastosowanie w domu sąsiada wciąż wzbudza w nas podziw. Inne znamy już bardzo dobrze i mamy z nimi styczność na co dzień. Najpopularniejszymi produktami, które wpisując się w trend ogólnie określony jako „wygoda” są podgrzewacze (27% przejść), które zapewniają komfort korzystania z ciepłej wody o każdej porze dnia czy nocy. Dla osób mieszkających w mieszkaniu, czerpiącym ciepło z sieci miejskiej, wydaje się to oczywiste, jednak właściciele domów wiedzą jak uciążliwa może być konieczność napalenia w piecu za każdy razem, gdy chcą się wykąpać. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się również klimatyzatory (26% przejść), które podczas upałów pozwalają komfortowo pracować i wypoczywać. W tym celu stosujemy także wentylatory przenośne (11% przejść). Moskitiery, które chronią nas przed niechcianymi owadami to również jedne z najpopularniejszych produktów, które wpływają na wygodę naszego życia. Innymi, coraz chętniej wybieranymi rozwiązaniami są traktorki ogrodowe (9% przejść), agregaty prądotwórcze (6% przejść), napędy (4% przejść) oraz piloty (4%) do bram.
Porównując poprzedni rok do obecnego, tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o popularność produktów ułatwiających nam życie, odnotowano w przypadku moskitier (prawie 9-krotny wzrost), co może mieć związek z dużą ilością owadów tego lata. Ponad 4-krotnie wzrosło z kolei zainteresowanie klimatyzatorami oraz akcesoriami do sterowania roletami.
Trzy najpopularniejsze moskitiery:
1. Moskitiera siatka na drzwi 149390 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/moskitiera-siatka-na-drzwi-149390.html )
2. EUROBATT Moskitiera drzwiowa z magnesami Magic ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/eurobatt-moskitiera-drzwiowa-z-magnesami-magic.html )
3. toma Siatka moskitiery klasyczna 667519 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/toma-siatka-moskitiery-klasyczna-667519.html )
Najpopularniejszą moskitierą okazała się być siatka drzwiowa z ramami, które pozwalają na łatwy montaż. Produkt skutecznie zatrzymuje owady i zapewnia optymalną widoczność. Analizując ranking można zaobserwować, że wybierając tego rodzaju produkty internauci stawiają na ich funkcjonalność. Są w stanie zapłacić nieco więcej za komfort użytkowania czy łatwość instalacji.


LUKSUS
Wprowadzanie do domów czy mieszkań rozwiązań, które zapewniają nam większą wygodę oraz pozwalają zaoszczędzić czas jest coraz powszechniejsze. Część z nas idzie jednak jeszcze dalej, wyposażając wnętrza w produkty, które stwarzają atmosferę luksusu. Chcemy na co dzień korzystać z tych przyjemności, które do tej pory były dostępne jedynie w hotelach czy gabinetach SPA. Skąd u nas taka potrzeba?
Dobra luksusowe mają zmieniać nasze mieszkania w miejsca, w których czujemy się dobrze. Rozwiązania takie jak np. domowa sauna dobrze nam się kojarzą, przywodzą na myśl wakacje i odpoczynek, na który możemy sobie w ich trakcie pozwolić. Takie pozytywne skojarzenia pozwalają nam się doskonale zrelaksować – powiedziała Elwira Zielak-Morzyszek Content Manager ds. Produktów, ekspert Grupy Okazje.


Luksusowe typy internautów
Wśród produktów uważanych za luksusowe najbardziej popularne okazały się być kominki (81% przejść), które w tym roku zdobyły ponad 4-krotnie większą popularność niż w roku 2015. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kabiny prysznicowe z hydromasażem (18% przejść). Coraz częściej poszukujemy również saun, które w porównaniu do zeszłego roku zanotowały 5-krotny wzrost popularności.
Trzy najbardziej popularne modele domowych saun:
1. Home&Garden Sauna InfraRed F5-6 os. Koloroterapia ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/home-amp-garden-sauna-infrared-f5-6-os-koloroterapia.html )
2. Home&Garden CP4 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/home-amp-garden-cp4.html )
3. Home&Garden Sauna Fińska E4 ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/home-amp-garden-sauna-finska-e4.html )
Kupując saunę internauci zdecydowanie nie szukają oszczędności – w końcu to produkt luksusowy. Największym zainteresowaniem cieszy się obecnie model, za który trzeba zapłacić ponad 10,5 tys. zł. To jednak inwestycja na lata, która pozytywnie wpłynie na zdrowie oraz pozwoli na relaks w domowym zaciszu. Co ciekawe, dwa najbardziej popularne urządzenia to nie tradycyjne sauny parowe, ale modele, które wykorzystują energię promieniowania podczerwieni do ogrzewania ciała.


DESIGN
Obecnie znacznie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu remontujemy lub odświeżamy nasze domy i mieszkania. To prawda, że kiedyś możliwości były mniejsze, gdyż nie mieliśmy dostępu do takiej liczby produktów jak dzisiaj. Istotne jest jednak to, że zmieniają się nasze potrzeby – tego rodzaju prac nie przeprowadzamy już tylko wtedy, gdy wymaga tego zły stan wnętrza, ale ze względu na chęć upiększenia przestrzeni wokół siebie, czy też dopasowania jej do obowiązujących trendów.
Dzisiaj mamy w sobie pewien głód zmian jeżeli chodzi o wnętrza. Nowych pomysłów i zapału do działania dostarczają nam serwisy wnętrzarskie, blogi, programy o stylu życia, a nawet podglądanie mieszkań gwiazd. Odkryliśmy, że w miejscach, które nam się podobają lepiej nam się odpoczywa, wydajniej tworzy. Z tyłu głowy mamy również, że monotonia i nuda zabija kreatywne myślenie. Stąd też chcemy zmian wokół siebie – powiedziała Elwira Zielak-Morzyszek Content Manager ds. Produktów, ekspert Grupy Okazje.


Designerskie typy internautów
Produkty, których najczęściej poszukujemy przeprowadzając remont to płytki (38% przejść) oraz drzwi wewnętrzne (17% przejść). Odnawiamy również podłogę, zakładając panele (12% przejść). Ten znacznie tańszy odpowiednik drewna sprawił, że nie jest to już tak kosztowna zmiana. Do łask wróciły także modne kiedyś tapety (13% przejść) oraz pojawił się ich nowy odpowiednik, czyli fototapety (4% przejść). Ściany ozdabiamy również za pomocą kamienia dekoracyjnego (10% przejść), naklejek (3% przejść) oraz szablonów malarskich (2%).
W porównaniu z zeszłym rokiem największy wzrost popularności zanotował kamień dekoracyjny (prawie 4-krotny wzrost). Ponad 3-krotnie wzrosło z kolei zainteresowani drzwiami wewnętrznymi.
Trzy najbardziej popularne kamienie dekoracyjne:
1. Stegu Kamień Dekoracyjny Parma ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/stegu-kamien-dekoracyjny-wewnetrzny-parma-plytka.html )
2. Stegu Kamień Elewacyjny Nepal Desert ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/stegu-kamien-elewacyjny-nepal-desert-plytka.html )
3. Stone Master Kamień Dekoracyjny Sofia Piaskowy ( http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/stone-master-kamien-dekoracyjny-sofia.html )
Najbardziej popularny kamień dekoracyjny to imitacja białej cegły, na którą moda przyszła wraz z zamiłowaniem do jej odpowiednika w kolorze czerwonym. To rozwiązanie bardzo chętnie wykorzystywane we wnętrzach, którym właściciele chcą nadać nieco industrialnego charakteru. Tego rodzaju ozdobę spotkać można zarówno w domach, jak i w niedużych mieszkaniach. Produkt wykonany z gipsu, łączy w sobie lekkość i trwałość, a jednocześnie jest dużo tańszy od prawdziwej cegły. Internauci poszukują zatem niedrogich rozwiązań, które skutecznie nadadzą ich pomieszczeniom oryginalności i nietypowego charakteru.


BEZPIECZEŃSTWO
Dzisiaj w swoich własnych domach czujemy się o wiele mniej bezpiecznie niż kiedyś. W wakacje, w czasie długiego weekendu, w święta, które spędzamy u rodziny, a także w środku nocy, gdy smacznie śpimy – czujemy, że jesteśmy narażeni na atak złodziei, którzy są coraz sprytniejsi. Wpływ na nasz niepokój ma również anonimowość – coraz częściej nie znamy swoich sąsiadów, a więc nie czujemy, że możemy na nich polegać, że zaalarmują nas, gdy będzie działo się coś złego lub pomogą nam w sytuacji zagrożenia. Rozwój technologii pozwala nam jednak znacznie utrudnić lub uniemożliwić atak włamywacza. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele nowoczesnych, już nie tak drogich jak kiedyś urządzeń, dzięki którym my i nasz dobytek będziemy znacznie bezpieczniejsi. Okazuje się, że budując dom czy wykańczając mieszkanie coraz chętniej po nie sięgamy. Rozwiązań, które sprawią, że będziemy czuć się bezpiecznej jest naprawdę wiele. Na co zwrócić uwagę poszukując tych najlepszych?
Myśląc poważnie o bezpieczeństwie swoim i bliskich powinniśmy brać pod uwagę firmy posiadające certyfikaty i atesty. Warto także, aby system został zamontowany przez profesjonalistów – nawet najlepszy sprzęt może się nie sprawdzić, jeżeli zostanie założony przez przypadkową osobę. Zwracajmy także uwagę na szczegóły. Na przykład wybierając zamek do drzwi sprawdźmy, czy klucz do nich można dorobić w każdym małym punkcie, czy też potrzebna jest do tego np. karta z kodem.
Jeżeli chodzi o okna warto, aby miały zamki w klamkach. Doskonale sprawdzają się również rolety antywłamaniowe – powiedziała Elwira Zielak-Morzyszek Content Manager ds. Produktów, ekspert Grupy Okazje.
Najbezpieczniejsze w swojej kategorii
Najbardziej popularne produkty pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo naszego domu lub mieszkania to solidne drzwi zewnętrzne (63% przejść). Inwestujemy także w profesjonalne zamki do drzwi (22% przejść) oraz zasuwy (3% przejść). Wielu z nas chroni swoje wnętrza, instalując czujki alarmowe (12% przejść).
Ekologia, wygoda, luksus, design oraz bezpieczeństwo to pięć najbardziej zauważalnych trendów jeżeli chodzi o budowę oraz remont w sezonie 2016. Podsumowując:
• Chcemy, aby nasze domy i mieszkania były przyjazne dla środowiska, w czym upatrujemy spore oszczędności.
• Wielu z nas podchodzi także coraz bardziej praktycznie do swoich wnętrz, dlatego wprowadzamy do nich szereg udogodnień, na które w dużej mierze pozwala nam nowoczesna technologia.
• W pomieszczeniach, w których spędzamy czas chcemy czuć się dobrze, dlatego dbamy o ich odpowiedni wystrój, a także zapewniamy sobie nieco luksusu.
• Jednak, aby czuć się w nich bezpiecznie, stosujemy rozwiązania, które chronią je przed złodziejami, czy innymi zagrożeniami.
Jakie inne produkty z kategorii Budowa i remont były najczęściej poszukiwane w sezonie remontowym 2016?
Oprócz produktów wpisujących się w wyznaczone przez ekspertów Grupy Okazje trendy, możemy wyróżnić kilka innych, który były niezwykle często poszukiwane przez internautów. Do grupy tej zaliczyć możemy między innymi narzędzia specjalistyczne, kabiny prysznicowe, kotły oraz kosiarki. W Internecie często szukamy również spawarek, wanien, zlewozmywaków, pił spalinowych oraz podkaszarek.

/źródło - - /

Poprawiony: sobota, 17 września 2016 11:36