Trawnik dla zapracowanych - jak się z nim obchodzić? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 23 sierpnia 2016 07:43

Trawnik dla zapracowanych – jak go założyć, pielęgnować, a może czym zastąpić?

Nie dla wszystkich ogród jest jednoznaczny z posiadaniem trawnika. Nie każdy z nas chce poświęcać sporo czasu na jego koszenie, nawożenie czy inne zabiegi pielęgnacyjne, dlatego aby uniknąć problemów jakie wiążą się z posiadaniem trawnika, polecamy zapoznać się z poniższym artykułem.

 

Co możemy zrobić aby ograniczyć pracę związaną z trawnikiem?:
• zrezygnować z niego – istnieją ogrody, które funkcjonują bez trawnika i wyglądają bardzo atrakcyjnie, np. ogrody japońskie, gdzie trawę zastępuje się żwirem.
• przemyśleć jego założenie i zrobić to dobrze - a tym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację trawnika.
Dla wielu z nas ogród bez trawnika jednak nie istnieje. Nic nie jest tak przyjemne jak spacer po trawie wilgotnej od rosy czy piknik w gronie rodzinnym na zielonym trawniku. Nawierzchnia trawiasta stanowi często oś spajająca kompozycję, element wspólny dla wszystkich stref ogrodu.
Słowo wstępu o trawnikach:

Funkcje trawnika w krajobrazie:
• podnosi wilgotność powietrza,
• obniża temperaturę powietrza, zwłaszcza przy ziemi,
• oczyszcza powietrze
• hamuję erozję
• natlenia glebę, zatrzymuje substancje odżywcze,

Biorąc pod uwagę różne kryteria, takie jak właściwości, pracochłonność, składu gatunkowy, walory estetyczne oraz sposobu użytkowania trawnika, możemy wyróżnić kilka rodzajów nawierzchni trawiastej. Niezależnie od tego jednak do jakiej grupy należy trawnik, zawsze będzie wymagał pielęgnacji, jeden rodzaj mniej, inny bardziej. Aby wybrać odpowiedni rodzaj do własnego ogrodu, polecamy zapoznać się z charakterystyką poszczególnych grup :
1. grupa trawników sportowych – to trawy szczególnie odporne na udeptywanie i intensywne użytkowanie, ale pomimo swojej nazwy są wykorzystywane nie tylko na boiskach sportowych, ale także w ogrodach przydomowych, gdzie przewiduje się częste spacerowanie, bieganie, jak na przykład strefa zabaw dla dzieci.
2. grupa trawników parkowych – jest to mieszanka traw stosowana w obszarach rekreacyjnych o dużych powierzchniach, ich zaletą jest fakt, że dobrze znoszą rzadkie koszenie, od 3 do 4 razy w sezonie, mogą być stosowane także w ogrodach prywatnych
3. grupa trawników rekreacyjnych – stanowią połączenie dwóch powyższych grup, są bardzo odporne i wytrzymałe, nie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji, stosowane w takich miejscach jak parki spacerowe czy strefy wypoczynku aktywnego.
4. grupa trawników łąkowych – obecnie bardzo modne, wykorzystywane nawet w aranżacjach miejskich, łąki kwietne, które naśladują naturalne polne łąki, a więc stanowią połączenie wielogatunkowe, trawy rośliny kwitnące, przystosowane do koszenia 1 – 2 razy w sezonie.
5. grupa trawników dywanowych – charakteryzują się nienagannym wyglądem, dlatego najczęściej stosuje się je w strefie przed ogródków lub strefach reprezentacyjnych. Mają szczególne wymogi pielęgnacyjne – takie jak regularne strzyżenie, nawożenie, podlewanie. To najbardziej wymagająca grupa traw.
Jeżeli cenimy sobie naturalne nawierzchnie w ogrodzie i nie chcemy zastępować trawnika sztuczną nawierzchnią z kostki brukowej lub innych tworzyw, możemy zastosować roślin okrywowe. Jest to grupa roślin charakteryzująca się szybkim wzrostem i odpornością na utrudnione warunki, jak cień czy erozja. W krótkim czasie rośliny okrywowe utworzą zieloną, gęstą kępę, która może zastąpić trawnik wizualnie, jednak funkcjonalne użytkowanie z przestrzeni pokrytej roślinami okrywowymi może być utrudnione. W grupie roślin okrywowych występują krzewy iglaste, liściaste, byliny i pnącza. Najczęściej stosowane to : irga rozesłana, pozioma,
• jałowiec płożący,
• winobluszcz,
• bluszcz,
• bodziszek,
• runianka.
Stosując powyższe rośliny możemy stworzyć zieloną nawierzchnię, która z powodzeniem zastąpi trawnik, a nie będzie tak wymagająca jak on.
Aby zmniejszyć wymagania pielęgnacyjne naszego planowanego trawnika, możemy zastosować trawniki wielogatunkowe zmieszane z innymi roślinami, takimi jak na przykład koniczyna.

ZASADY – jak krok po kroku stworzyć trawnik mało wymagający :
Najważniejsze to wybrać odpowiednią mieszankę nasion, która będzie w stanie dać nam zadowalający efekt, ale także jej wymagania co do pielęgnacji nie będą wygórowane.
Kolejno kluczową rolę w dalszej pielęgnacji trawnika ma odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew. Etapy przygotowania podłoża:
1. oczyszczenie podłoża – usuwamy chwasty, kamienie, patyki, inne zanieczyszczenia. Pomoże to ograniczyć późniejszy rozwój chwastów na trawniku i stworzyć gładką, zieloną powierzchnię.
2. wyrównanie i utwardzenie – nawierzchnia prosta i twarda ułatwia równomierne kiełkowanie i wzrost trawy. Jeżeli na trawniku będą zagłębienia, to będzie to miejsce gromadzenia się wody po deszczu. Trawnik może tu być wymywany lub może gnić, wilgotne miejsca będą także pożywką na mchów i grzybów.
3. użyźnienie podłoża– żyzna gleba przyspiesza wzrost i kiełkowanie nasion oraz ogranicza potrzebę późniejszego nawożenia trawnika.
Kluczowym elementem, który ma wpływ na właściwe kiełkowanie nasion jest optymalny termin siewu. Najczęściej decydujemy się na wysiew trawnika wczesną wiosną, nie jest to jednak dobra pora. Niskie temperatury, przymrozki mogą powodować straty w kiełkach i osłabiać kondycję trawnika. Lepszy termin to koniec lata, późny sierpień, wrzesień. Jest to dobry termin gdyż temperatura jest stabilna, wilgotność duża, a trawy w naturze wysiewają się właśnie o tej porze. Staramy się unikać wysiewu nasion latem, w czerwcu i lipcu, wysokie temperatury nie są korzystne dla nasion, trawnik wymaga również w tym czasie dużo więcej podlewania niż jesienią.

TRAWA Z ROLKI – rozwiązanie dla niecierpliwych
Wysiew trawy z nasion jest procesem żmudnym, a na jego efekty musimy długo czekać. Dlatego dla osób, które pragną natychmiastowych efektów wymyślono trawę z rolki. Jest to darnina, dostarczana nam zwinięta w rolki, gotowe do rozłożenia. Na odpowiednio przygotowanym podłożu wykładamy trawę i od razu widzimy efekty. Dbając o odpowiednie nawodnienie, możemy być pewni sukcesu w postaci zielonego trawnika zaledwie w kilka godzin, ale na całe życie.
Aby trawnik był atrakcyjny, zdrowy i nie wymagał naszej ingerencji zbyt często musimy zadbać o warunki wodne panujące na terenie, gdzie planujemy jego wysianie.
Istnieją dwie różne sytuacje. Teren może być zbyt suchy lub podmokły. Mamy wtedy do wyboru odpowiednio wykonanie nawadniania lub odwodnienia.

Gdy planujemy założenie trawnika na obszarze podmokłym, zalewnym przez wodę, musimy zaplanować drenaż terenu. Trawnik zalewany przez wodę będzie chorował i gnił. Nie będzie atrakcyjną dekoracją ogrodu, a raczej jego słabą stroną.
Po zbadaniu terenu i zdiagnozowaniu stopnia w jakim jest podmokły, możemy wykonać odwodnienie, które w zależności od potrzeb, dzielimy na kilka sposobów. Odwodnienie może mieć postać:
• wyprofilowanych spadków i pochyłości terenu oraz studni chłonnych – sposób ten polega na kształtowaniu obszaru w taki sposób aby nadać mu małe, ale funkcjonalne pochyłości, które ułatwią odpływanie wody z powierzchni trawnika. Pochyłości te mogą mieć wymiar 3 do 4 stopni. Miejsca w jakich będzie gromadziła się woda z opadów wyznaczają nam obszar, gdzie konieczne będzie zlokalizowanie studni chłonnych. Studnie chłonne stosuje się na terenach przepuszczalnych. Są to przestrzenie zlokalizowane w gruncie rodzimym i wypełnione podłożem przepuszczalnym. Najczęściej wypełnienie studni jest ułożone warstwowo, a poszczególne warstwy różnią się między sobą frakcją materiału. Przykładowe wypełnienie studni chłonnej od góry może kształtować się następująco : podłoże naturalne, piasek, żwir, otoczaki.
• system drenażowy – to system rur i zbiorników, rozmieszczony na całej powierzchni trawnika i zbierający z tego terenu nadmiar wody. Sposób ten stosuje się najczęściej na obszarach o gruncie rodzimym nieprzepuszczalnym – glina – lub tam gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. W gruncie przeznaczonym pod założenie trawnika wykopujemy podłużne przestrzenie, zlokalizowane na głębokości około 0,3 m. Przestrzenie te wypełniamy drobnym piaskiem, w którym umieszczamy rury. Rozmieszczenie rur wacha się, w zależności od typu gleby, od 4 do 9 metrów ( na lżejszych rzadziej). Woda zebrana przez system drenarki jest zbierana w studniach zbiorczych, zlokalizowanych w kilku miejscach na danym terenie. System drenarski pozwala na wykorzystanie zebranej deszczówki w ogrodzie, dzięki czemu chronimy środowisko. Projektując przebieg sieci drenarskiej, musimy zaplanować ich odpowiedni spadek. Zbyt mała pochyłość może powodować zaklejanie się rur, natomiast zbyt agresywny spływ w dużych spadkach może wymywać grunt sąsiadujący z rurami.

Na obszarach zagrożonych suszą warto jest zaplanować system automatycznego nawadniania. System taki jest zbudowany z trzech elementów, są to węże, zraszacze i pompa. Działanie systemu opiera się na ciśnieniu pompy, która pcha wodę do zraszaczy, przez węże . System automatycznego nawadniania pozwala oszczędzić nam czas, to wygodne i pomysłowe rozwiązanie. Niektóre systemy możemy zaprogramować do samodzielnego uruchamiania się o określonej porze lub poprzez specjalne czujniki, zlokalizowane w centralkach, systemy maja możliwość badania wilgotności podłoża i nawadniania go w razie potrzeby. Zamiast zraszaczy, możemy zastosować nawadnianie kropelkowe. W takim systemie lokalizuje się w obrębie korzeni rośliny specjalny bolec, który precyzyjnie dozuje dawki wody, podając ją wprost do korzenia.

Jak ułatwić sobie koszenie trawy?
Koszenie trawy nie musi być czaso- i praco- chłonne. Wystarczy tylko zastosować się do kilku prostych rad: nie planujemy wąskich pasm trawy, przewidujemy tylko takie miejsca gdzie swobodnie dojedzie kosiarka.
W miejscach problemowych, jak krawężniki rabat, w obrębię drzew, płotów planujemy wyściółkę ( w postaci cienkiego pasa, który ułatwi koszenie i nie będzie już trzeba ręczenie docinać trawy tam, gdzie nóż kosiarki nie dojedzie)
Drzewa, krzewy i inne rośliny sadzimy w grupach i stosujemy w ich obrębię ściółkę.
Aby maksymalnie ułatwić sobie koszenie trawnika w ogrodzie, możemy wyposażyć się w kosiarki samojezdne, które odpowiednio zaprogramowane, same wykoszą trawnik. Pobierają dane z GPS o swojej lokalizacji, trzymają się ściśle określonego obszaru, jeżdżą po ogrodzie tam gdzie im każemy, i koszą.
Trawnik jest bardzo wymagający i pracochłonny, dlatego jego założenie powinno być starannie zaplanowane i wykonane. Tylko w ten sposób możemy liczyć na ładny efekt i trochę mniej pracy. Polecamy, bo warto mieć go w ogrodzie!

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min.: meble ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

/źródło - Haiku Studio/

Poprawiony: wtorek, 23 sierpnia 2016 07:53