Jak stworzyć ogród dla zapracowanych? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 04 sierpnia 2016 07:58

Kilka kroków, jak stworzyć ogród dla zapracowanych.


Ogród dla zapracowanych powinien być samodzielny i łatwy w pielęgnacji. Powinien być źródłem pozytywnych emocji i wrażeń, miejscem relaksu i wypoczynku. Jednak często przytłacza nas natłok obowiązków, które na nas nakłada. Jak stworzyć ogród samoobsługowy? podpowiadamy krok po kroku.

Od zawsze cenimy sobie obcowanie z naturą. Rześkie, czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz kojący wpływ otoczenia spowodowało, że zechcieliśmy stworzyć takie miejsca w pobliżu naszych domów. W ten sposób zaczęły powstawać ogrody. Relaks, spokój, bezpieczeństwo – to słowa, jakie najlepiej opisują udany ogród. Często, skuszeni taką perspektywą , postanawiamy stworzyć takie miejsce dla siebie. Nasz zielony azyl. Często jednak natłok obowiązków ogrodowych, powiązanych z naszymi osobistymi zajęciami, zaczyna nas przytłaczać. Pojawiają się nerwy i złość, a ogród zaczyna źle wyglądać. Jak to zmienić? jak stworzyć ogród idealny dla każdego zapracowanego, czyli samoobsługowy i mało wymagający? Radzimy w kilku krokach.
Wskazówki jak stworzyć ogród samoobsługowy – krok po kroku :
• wybieramy odpowiednie rośliny – rośliny stanowią główny element ogrodu, dlatego ich właściwy wybór ma decydujący wpływ na to, ile pracy będą potem wymagały. Korzystanie, gdy rośliny, które wybierzemy, należą przynajmniej do jednej z poniższych grup:
1. byliny – czyli rośliny wieloletnie , długotrwałe, samodzielne w corocznym wzroście, na tym samym stanowisku. Idealne do ogrodu dla zapracowanych, nie wymagają corocznego wykopywania, sadzenia, planowania gdzie posadzić. Raz wybrane i posadzone, zostają w ogrodzie na długo.
2. odporne na choroby i niskie temperatury – czyli takie, które nie wymagają dodatkowych zabiegów w postaci oprysków, okrywania na zimę, nawożenia. Musza to być gatunki sprawdzone, odporne i zdrowe.
3. o naturalnym wymaganym kształcie – czyli takie, które nie będą musiały być kształtowane przez częste cięcie, podwiązywanie, podpieranie i tak dalej. Decydując się na zakup rośliny, warto zapytać o to sprzedawcę. Istnieje wiele gatunków, których naturalny pokrój jest bardzo atrakcyjny.
4. dobieramy rośliny do warunków ogrodu – dostosowujemy rodzaj roślin do zasobności podłoża, odczynu, nasłonecznienia. Rośliny dostosowane do warunków siedliskowych nie wymagają ingerencji człowieka, aby rosły zdrowo i wyglądały atrakcyjnie.
• stosujemy nawierzchnię mało wymagającą– co może oznaczać całkowitą rezygnację z trawnika. Jednak istnieją ogrody, na przykład ogród japoński, w jakich nie stosuje się trawnika, a jednak wyglądają bardzo atrakcyjnie. Trawniki są bardzo wymagające – koszenie, nawożenie, nawadnianie, odświeżanie po zimie – to wszystko wymaga czasu i pracy, a na rynku mamy wiele materiałów, którymi możemy go zastąpić.
• ściółkujemy rabaty – czyli wykłada myje warstwą agrowłókniny, na którą następnie wysypujemy ściółkę (kora, żwir, mulcz, słoma). Głównym zadaniem ściółki jest ograniczenie wzrostu chwastów, ale po za tym ściółka poprawia wilgotność podłoża, wpływa na jego pH oraz stanowi element dekoracyjny ogrodu.
• stosujemy system automatycznego nawadniania – czyli system kanalików, zraszaczy, którymi możemy zarządzać za pomocą sterownika. Daje nam to możliwość zaprogramowania podlewania na określoną godzinę. Wszystko po to, aby zaoszczędzić czas i energię. Dodatkowo możemy wykorzystać deszczówkę, a więc jesteśmy Eko.
Pracochłonne zabiegi pielęgnacyjne, czas i energia, które musimy na nie poświęcić, trudności związane z pogodzeniem prac ogrodowych z innym obowiązkami –to wszystko powoduje, że coraz częściej zniechęcamy się do ogrodów. Musimy zrezygnować z prywatnych ogrodów przydomowych, bo nie potrafimy poradzić sobie z ich pielęgnacją. Jednak, stosując się do kilku prostych rad, są Państwo w stanie stworzyć ogród łatwy w pielęgnacji, samodzielny, ale który nie traci na atrakcyjności. Wszystko po to, aby własny ogród dla zapracowanych był możliwy. Zielony azyl, który wymaga od nas czasu tylko na jedno – RELAKS.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble do ogrodu: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

/źródlo - Haiku Studio/