Czy dieta ma znaczenie w chorobie Hashimoto? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 25 lipca 2016 07:25

Czy dieta ma znaczenie w chorobie Hashimoto?


Dieta zawsze wpływa na nasze zdrowie. Źle dobrana może negatywnie oddziaływać na narządy, w tym również tarczycę. Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób, są to przeważnie kobiety i to coraz młodsze. Nie znamy dokładnej przyczyny jej rozwoju, ale odpowiednio dobraną dietą możemy próbować wpływać na jej przebieg, a nawet sprawić, że dawka leków zostanie zredukowana.


W przypadku chorób autoimmunologicznych reakcje organizmu objawiają się powoli. Dlatego efekty diety nie będą widoczne od razu. Wykluczenie na własną rękę pewnych składników z jadłospisu skutkuje źle zbilansowaną dietą i ryzykiem niedoborów żywieniowych. Dlatego najpierw należy zdiagnozować co nam szkodzi oraz co powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie, np. testem ImuPro. Dzięki temu można wyeliminować tylko produkty dla nas niekorzystne. Najważniejsze jest dopasowanie zaleceń do konkretnego pacjenta. Nie ma jednej polecanej diety dla osób chorych na Hashimoto, trzeba ją zindywidualizować, stąd konieczna jest precyzyjna diagnostyka i analiza konkretnego przypadku. O czasie trwania diety także powinien zadecydować lekarz lub dietetyk.
Niestety dolegliwości związane z tarczycą często rzutują na inne aspekty życia i nie są to tylko trudności z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała oraz zaburzenia działania układu pokarmowego. Coraz częściej są to także problemy z płodnością. Jednak indywidualizacja zaleceń żywieniowych bardzo często pozytywnie wpływa na unormowanie problemów towarzyszących chorobie Hashimoto.
Dr n. med. Mirosława Gałęcka
Instytut Mikroekologii w Poznaniu


Babcia Polka podpowiada - Co to jest choroba Hashimoto, jej diagnozowanie i leczenie - szczegóły znajdziesz tutaj http://www.hashimoto.pl/choroba-hashimoto


Dodatkowe informacje:
Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:
• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
• zaangażowanie pracowników w życie naukowe
• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.
Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.
Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.
Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl 

/źródło - /