Czy warto kupować zabawki edukacyjne? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 24 lipca 2016 10:12

Czy warto kupować zabawki edukacyjne?

Czasy, kiedy rodzice kupowali najbardziej kolorowe i głośne zabawki bezpowrotnie minęły. I bardzo dobrze! W dzieciństwie mamy największą szansę na kształtowanie osobowości i rozwijanie umiejętności, które w przyszłości na pewno przydadzą się naszemu dziecku, dlatego warto wybierać mądrze! Z pomocą przyszli producenci, którzy coraz częściej wypuszczają na rynek tzw. zabawki edukacyjne. Spotkałaś się z tym określeniem, ale właściwie nie wiesz, co się pod nim kryje? Nic straconego! Poniżej dowiesz wszystkiego na temat zabawek edukacyjnych.

Zabawka edukacyjna – co to właściwie jest?

Jeszcze jakiś czas temu większość rodziców postrzegało zabawki po prostu jako coś, co ma służyć zabawie. Dopiero w ostatnich latach zauważono, że w tych gadżetach tkwi potencjał i nie muszą tylko sprzyjać rozrywce. Dorośli coraz chętniej inwestują w tzw. zabawki edukacyjne (kreatywne), czyli takie, które rozwijają logiczne myślenie, wpływają na myślenie przyczynowo-skutkowe, wyobraźnię i twórczość, ale przede wszystkim uczą przedsiębiorczości, odpowiedzialności i zaradności. Szczególnie cenne stały się gadżety pobudzające ciekawość dziecka, motywujące je do działania i wpływające na postawę dziecka wobec rodziców i otoczenia. Na rynku dostępne są zabawki edukacyjne dla dzieci w każdym wieku – od mat edukacyjnych dla kilkumiesięcznych szkrabów, po zestawy zabaw tematycznych dla szóstoklasistów.

Najpopularniejsze zabawki edukacyjne

Na sklepowych półkach znajdziesz wiele zabawek, które w swojej nazwie zawierają przymiotnik „edukacyjne”, ale niech Cię to nie zmyli – Ty też w dzieciństwie umilałaś sobie czas takimi gadżetami! Zabawki edukacyjne to nic innego jak bardzo dobrze znane Ci zestawy quizowe czy karty! Do najpopularniejszych zabawek kreatywnych należą gry planszowe i puzzle, przy których niedzielne popołudnia spędzały całe rodziny. Tak, dobrze przeczytałaś – chińczyk wraca do łask! W czasie układania puzzli czy grania w warcaby, Twoje dziecko ćwiczy nie tylko umiejętność koncentracji, dostrzegania różnic i podobieństw, ale też zdobywa podstawowe informacje z zakresu geografii czy historii (dzięki licznym „planszówkom”, których akacja osadzona jest np. w średniowieczu czy w innym państwie). Do tego grona można zaliczyć też popularne klocki LEGO, dostępne w takich sklepach jak http://salonklockow.pl/. Poprawiają one koordynację wzrokową i ruchową, ale przede wszystkim uczą dokładności, precyzji i cierpliwości. Za edukacyjne można uznać też zabawy tematyczne (np. „Wizyta u lekarza” czy „Zakupy w sklepie”), kolorowanki i wszelkie, nowoczesne zabawki elektroniczne, np. specjalne tablety dostosowane do potrzeb dziecka.

Czy warto kupować zabawki edukacyjne?

Odpowiedz wydaje się oczywista – tak, ale nie daj nabić się w butelkę! Wielu producentów zauważyło niesłabnącą od kilku lat popularność zabawek edukacyjnych i nazywa tak większość wypuszczanych przez siebie produktów. Przede wszystkim unikaj tych „głośnych” – piszczących, skrzypiących. Nie dość, że będą denerwowały Ciebie, to jeszcze najprawdopodobniej szybko znudzą się Twojemu dziecku. Podchodź do zakupu z głową – dokładnie czytaj zastosowanie gadżetu. I stawiaj na zabawki proste i cieszące się niesłabnącą popularnością od dekad – puzzle, klocki, kolorowanki czy gry zręcznościowe. Pamiętaj, nie kolor i głośność wpływają na Twoje dziecko, ale cel zabawy.