Jak przygotować dziecko do adaptacji w przedszkolu? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 28 czerwca 2016 09:18

Jak przygotować dziecko do adaptacji w przedszkolu?

Kilkugodzinne rozstanie z małym dzieckiem, które właśnie rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem, to często ogromne przeżycie zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Możemy jednak zadbać o to, aby wiązało się ono bardziej z przygodą niż z trudnym doświadczeniem. Wiele zależy od nastawienia opiekunów oraz wcześniejszych przygotowań. Jak pomóc sobie i dziecku doradza Marta Załuskowska, psycholog i Dyrektor Przedszkola Włoskiego Piccolo Leonardo w Warszawie.

Rozpoczęcie przez dziecko edukacji w przedszkolu to ogromne przeżycie dla całej rodziny. Jednak opiekunowie nie powinni okazywać zdenerwowania, aby nie przekazać negatywnych emocji maluchowi. Warto rozmawiać z dzieckiem o pozytywnych aspektach pobytu w takim miejscu – o nowych kolegach i koleżankach, z którymi można się bawić i o tym, jakich fajnych rzeczy się nauczy. Nie sugerujmy, że przedszkole stanowi ciężki obowiązek lub przykrą konieczność, nie wspominajmy o tym, że dla nas to również bardzo trudne przeżycie, że też tęsknimy. Lepiej skupić się na tym, że dziecko może zaufać rodzicowi, który zawsze po nie wraca.

Przygotowania do adaptacji dziecka w przedszkolu możemy zacząć już wiele miesięcy wcześniej.

1. Nie obawiajmy się zostawić dziecka pod opieką zaufanych osób – mogą być to np. dziadkowie lub ukochana ciocia. Zacznijmy od godziny czy dwóch, a skończmy na całym popołudniu czy wieczorze. Maluch przyzwyczajony do opieki innych osób, łatwiej zaakceptuje taką sytuację w przedszkolu.

2. Zadbajmy o kontakt z rówieśnikami – możemy np. skorzystać z zajęć dodatkowych oraz zatroszczyć się, aby maluch spotykał się z dziećmi naszych znajomych. Będzie mu wtedy łatwiej zaadaptować się do funkcjonowania w przedszkolnej grupie. W sytuacji idealnej, maluch powinien znać wcześniej przynajmniej jedną osobę ze swojego nowego przedszkola.

3. Poznajmy plan dnia w wybranym przez nas przedszkolu i dostosujmy do niego pory posiłków, spacerów, drzemek i zabaw. Zadbajmy też, aby nasze dziecko było bardziej samodzielne.

4. Wspólnie skompletujmy wyprawkę – niech dziecko samo zdecyduje, jak mają wyglądać jego plecak czy worek na kapcie. Z jednej strony maluch poczuje się bardziej dorosły, z drugiej będzie cieszył się na wykorzystanie wybranych przez siebie rzeczy w przedszkolu.

5. Oswajajmy dziecko z przedszkolem stopniowo. W Piccolo Leonardo dzieciom w okresie adaptacyjnym towarzyszą rodzice, dzięki czemu maluchy czują się pewniej i bezpieczniej, a tym samym łatwiej odnajdują się w nowym miejscu i chętniej nawiązują relacje. W pierwszych dniach samodzielnego pobytu dziecka w przedszkolu, warto nieco skracać czas spędzony przez malucha w tym nowym dla niego miejscu. Powinien on być wydłużany stopniowo, a kolejne etapy dnia powinny być dołączane jeden po drugim.

6. Pamiętajmy, że ten nowy etap życia dziecka wywołuje w nim wiele różnych emocji. Niekiedy rodzic nie może uwierzyć w zmiany, które w tym czasie pojawiają się w zachowaniu malucha. Aby mu pomóc, potrzebna jest cierpliwość opiekuna, jego zaangażowanie i czas. W początkowym okresie starajmy się spędzać z dzieckiem więcej czasu, koniecznie w zaangażowany sposób. Rozmawiajmy o jego wrażeniach z przedszkola, zróbmy coś wspólnie.

Okres przedszkolny jest bardzo ważny w życiu dziecka. To czas, kiedy maluch bardzo intensywnie się rozwija. Warto zadbać, aby było to dla niego również fantastyczne przeżycie i przygoda, którą zapamięta na zawsze.

Żłobek i Przedszkole Włoskie Piccolo Leonardo
ul. Grójecka 39, 02-031 Warszawa
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: +48 795 122 044

/źródło - JBcom PR/