Od jelita do... sukcesów sportowych Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 26 czerwca 2016 12:41

Od jelita do... sukcesów sportowych


Osoby prowadzące aktywny styl życia dużą wagę przywiązują do zbilansowanej diety oraz wysiłku fizycznego. Okazuje się jednak, że nawet zdrowa żywność może stać się źródłem problemów, jeśli spożywa się produkty alergizujące. Dysfunkcje przewodu pokarmowego znacząco wpływają nie tylko na samopoczucie, ale także na formę fizyczną oraz wydolność organizmu, tak ważne dla sportowców.

Aktywność fizyczna powoduje zmiany w mikroflorze jelit. Jeśli dojdzie do jej zaburzeń może wystąpić tzw. zespół jelita przesiąkliwego, który nie tylko nie pozwala na odpowiednie wchłanianie niektórych składników odżywczych, w tym przyjmowanych przez sportowców suplementów diety, ale także może powodować alergię pokarmową IgG-zależną (opóźnioną). Mikroflora jelit ma ogromny wpływ na kondycję fizyczną. Sportowiec narażony jest na olbrzymi stres, zarówno psychiczny, jak i fizyczny, spowodowany wieloma treningami. Stres ten może sprawić, że dojdzie do rozszczelnienia bariery jelitowej, co stanowi genezę problemu, ponieważ w konsekwencji prowadzi do powstania w organizmie przewlekłego stanu zapalnego.
Według badań dysfunkcje przewodu pokarmowego dotyczą od 30 do 50% sportowców. W przypadku biegaczy procent ten może być znacznie wyższy i sięgać nawet 90%. Dolegliwości gastryczne, które towarzyszą zawodnikom znacząco wpływają na ich dyspozycję. Poza problemami związanymi z układem pokarmowym niezdiagnozowana alergia IgG - zależna prowadzi do powstania oporności organizmu na działanie insuliny, a zmniejszenie dostępności glukozy oraz transportu tlenu do komórek skutkują znacznie gorszą zdolnością do wysiłku. Nieleczony stan zapalny organizmu, spowodowany alergią opóźnioną, wywołuje szereg innych problemów, między innymi: większe ryzyko nawracających kontuzji oraz infekcji, słabszą pracę mięśni, a także chroniczne zmęczenie. Wszystkie te objawy powodują obniżenie formy u zawodnika.
Warto, by sportowcy wyczynowi oraz amatorzy poddali się specjalistycznej diagnostyce alergii pokarmowej IgG - zależnej i sprawdzili, jakie produkty szkodzą ich zdrowiu. Badanie polega na pobraniu krwi oraz sprawdzeniu określonej ilości przeciwciał przeciwko konkretnym alergenom. Na podstawie wyników układa się specjalistyczną dietę eliminacyjną. Dodatkowo warto wykonać badanie mikroflory jelit (badanie z próbki kału), na podstawie którego stosuje się celowaną probiotykoterapię, która uszczelnia barierę jelitową.
Coraz liczniejsza grupa sportowców deklaruje poprawę formy psychofizycznej oraz osiąganych wyników w efekcie wdrożenia indywidualnych zaleceń żywieniowych, po badaniu nadwrażliwości pokarmowej IgG - zależnej. Eliminacja uczulających pokarmów z diety prowadzi między innymi do lepszej pracy mięśni oraz zmniejszenia problemów z oddychaniem w czasie wzmożonego wysiłku. Sportowcy, którzy przeszli na dietę eliminacyjną po wykonaniu testów na alergię IgG-zależną to m.in. Novak Djokovic, Marco Koch i Timothy O’Donnel.
Katarzyna Drews
Dietetyk
Instytut Mikroekologii w Poznaniu


Dodatkowe informacje:
Instytut Mikroekologii w Poznaniu świadczy najnowocześniejsze usługi medyczne dla pacjentów oraz lekarzy z całej Polski. Jest to firma medyczna, która jako pierwsza wprowadza na rynek Polski innowacyjne analizy laboratoryjne na bazie własnych badań doświadczalnych, które przeprowadzane są według ogólnie przyjętych norm i standardów naukowych. Ponadto Instytut Mikroekologii ściśle i nieustannie współpracuje z najlepszymi jednostkami naukowymi i akademickimi w Polsce oraz zagranicą. Swą wizję firma realizuje poprzez:
• dokładność i wiarygodność przeprowadzanych badań laboratoryjnych
• zaangażowanie pracowników w życie naukowe
• lekarze pracujący w Instytucie zawsze poszukują do skutku źródła dolegliwości pacjenta, nigdy nie działają jedynie na objawy.
Instytut Mikroekologii bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu Instytutu Mikroekologii w Herborn (Niemcy), jako pierwszy w Polsce zajmuje się przeprowadzaniem badań mikrobiologicznych, których celem jest rozpoznawanie rdzennych przyczyn wielu przewlekłych schorzeń. Są to zazwyczaj dolegliwości, z którymi pacjenci borykają się od lat, a których przyczyny nie są bliżej znane np.: dolegliwości skórne (atopowe zapalenie skóry, świerzbienie, łuszczyca, pokrzywka) czy też dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, wzdęcia).
W skład Instytutu Mikroekologii wchodzi nowoczesne laboratorium wyposażone w specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, profesjonalne narzędzia oraz niezbędne „know how” umożliwiające przeprowadzanie specjalistycznych badań. Zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie mikrobiologii oraz medycyny ogólnej.
Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadza badanie ImuPro jako jedyny ośrodek w Polsce. Instytut uczestniczy w corocznej międzynarodowej kontroli jakości obejmującej 17 laboratoriów na całym świecie. Oznacza to, iż czułość i swoistość oznaczeń wykonywanych w laboratorium kontrolowane są przez niezależną organizację zewnętrzną (EvomedMedizinService GmbH). Instytut co roku spełnia wymagania dotyczące jakości wykonania badań, czego dowodem są otrzymane certyfikaty.
Więcej informacji www.instytut-mikroekologii.pl

/źródło - /