Higiena intymna dzieci Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 18 czerwca 2016 06:50

HIGIENA INTYMNA DZIECI


Nosisz je pod sercem przez 9 miesięcy, a kiedy pojawia się na świecie obdarzasz miłością i troską, by było szczęśliwe i zdrowe. Dbasz o swojego maluszka, pielęgnujesz jego delikatną skórę. Podczas tych zabiegów zwróć szczególną uwagę na miejsca intymne – właściwe nawyki i odpowiednie preparaty to podstawa w profilaktyce utrzymania zdrowego układu moczowo – płciowego Twojego dziecka.

Pielęgnacja okolic intymnych dziecka jest różna w zależności od płci. Dziewczynki, ze względu na swoją budowę są bardziej narażone na różnego rodzaju schorzenia dróg moczowo – płciowych jak np. zapalenia pochwy, układu moczowego, czy grzybice i dermatozy sromu. Problem infekcji intymnych dotyczy nawet 20% dzieci. Podczas pielęgnacji córeczki stosuj się do poniższych zasad – uchronisz ją od infekcji intymnych teraz i w przyszłości.


1. Po zmianie pieluszki umyj miejsca intymne najlepiej wodą lub wodą z płynem (nie koniecznie chusteczką nawilżoną nasączoną chemią). Nie należy stosować zwykłych mydeł, gdyż podnoszą pH, wysuszają, usuwają naturalną ochronną mikroflorę. Gdy córka skończy rok warto użyć delikatnych płynów do higieny intymnej – najlepiej emulsji o odczynie lekko kwaśnym – (pH 5,2 – 5,7. Dobrze sprawdzi się np. hipoalergiczna emulsja prOVag®, która nie tylko delikatnie myje (substancja myjąca to min. wyciąg z kokosu) i pielęgnuje miejsca intymne, ale hamuje wzrost chorobotwórczych patogenów takich jak: paciorkowce, bakteriami E-coli i grzyby i co najważniejsze promuje dobroczynne bakterie Lactobacillus. Naturalne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze zawdzięczane jest innowacyjnemu wykorzystaniu metabolitów Lactobacillus. W skład emulsji wchodzą także pantenol, alantoina i aloes. Emulsja nie zawiera parabenów, konserwantów, barwników, SLS, SLES, mydła ani żadnych potencjalnie uczulających substancji, została przebadana dermatologicznie i ginekologicznie, także u dzieci i alergików.

2. Miejsca intymne myj zawsze od przodu do tyłu – unikniesz dzięki temu przenoszenia się bakterii z odbytu do cewki moczowej, co jest częstą przyczyną infekcji u dzieci. Osuszaj delikatnie ręcznikiem, najlepiej papierowym lub specjalnym do miejsc intymnych.


3. Zrezygnuj z gąbek, myjek – okolice intymne myj dłonią lub myjką bawełnianą, którą pierzesz co dzień. Jeśli dziecko uwielbia gąbki zmieniaj ją jak najczęściej.


4. Ogranicz używanie pudrów –nanoś je na dokładnie osuszoną skórę. Pod wpływem wilgoci puder może tworzyć grudki, powodujące swędzenie, pieczenie.


5. Nie przesadzaj z kremem na odparzenia – stosuj je jedynie kiedy jest to potrzebne i nanoś jedynie na zewnętrzne zaczerwienienia. Te zawierające cynk nie są przeznaczone do warg sromowych.


6. Nie rozchylaj do mycia zbyt mocno warg sromowych dziecka. Jeśli wargi sromowe są zlepione nie próbuj ich rozklejać na siłę– natłuszczaj, myj delikatną emulsją do higieny i udaj się do pediatry.


7. Zwracaj uwagę na to, jakich pieluszek używasz, koniecznie by były przewiewne, ściągaj je tak często jak tylko możesz. Jeśli masz czas używaj ekologicznych wielorazowych pieluszek. Sprawdzaj w czym pierzesz ubranka dziecka – substancje koloryzujące, zapachowe mogą powodować bowiem uczulenia.


8. W razie podrażnień czy infekcji udaj się do pediatry lub ginekologa dziecięcego jeśli problem jest poważny. Pediatrzy często zalecają moczenie w wodzie z korą dębu czy rumiankiem i zastosowanie prOVag żel o naturalnym działaniu hamującym bakterie i grzyby, który posiada pozytywną opinię PTG.

Chłopcy, może nie mają takich problemów z zakażeniami układu moczowo – płciowego jak dziewczynki, borykają się oni jednak z innymi problemami, o których powinnaś pamiętać podczas pielęgnacji.

1. Nie ściągaj na siłę napletka – mit o tym, że należy go ściągać podczas kąpieli obalmy raz na zawsze. Nie wolno tego robić – jest to bolesne dla malucha. Z biegiem czasu, gdy chłopiec ma ok. 3 lata napletek sam się odkleja i umożliwia bezbolesne zsuwanie.


2. Kiedy Twoje dziecko boryka się z problemem stulejki udaj się koniecznie do chirurga dziecięcego, który oceni konieczność zabiegu. Nieleczona stulejka może prowadzić do nawracających stanów zapalnych.


3. Narządy intymne chłopców myj wodą, a po skończeniu 1 roku do wody dodaj emulsji prOVag®.


4. Mycie rozpoczynamy od przodu do tyłu tzn. najpierw pachwiny, prącie, a potem okolice moszny w kierunku odbytu.


5. Po dokładnym osuszeniu miejsc intymnych użyj kremów na odparzenia i pudru, które chronią i wzmacniają delikatną skórę części intymnych chłopców


6. Zmieniaj często pieluszki – nie przegrzewaj jąder synka. Pieluchy zapinaj luźno a czasami pozwól malcowi paradować na golasa. Poprawi to stan skóry i zapobiegnie odparzeniom.


Niezależnie od płci dziecka ważna jest także edukacja i wyrobienie w pociechach dobrych nawyków higienicznych. Ucz dziecko, jak właściwie dbać o okolice intymne - z pewnością zaprocentuje to w przyszłości. Pamiętaj, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

https://www.youtube.com/watch?v=YLkACmfuArk

ZASADY HIGIENY INTYMNEJ, NIE TYLKO ALERGICZKI

Anatomia kobiet naraża nasze na wysokie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji - układu moczowo- płciowego. Na szczęście znamy zasady, które obniżają to ryzyko oraz wiemy jak naturalnie wzmocnić naszą kobiecą linię obrony. Dodatkowo 68% kobiet ma skórę wrażliwą a blisko połowa z nich ma cechy alergii. Aby zapobiec dolegliwościom okolic intymnych należy przede wszystkim pamiętać o właściwej higienie.

Prawidłowe środowisko pochwy u kobiety ma kwaśny odczyn pH (w zakresie 3,5 – 4,5). Pochwa posiada mechanizm samooczyszczania, zabezpieczający ją przez kolonizacją chorobotwórczymi drobnoustrojami. Mechanizm ten obejmuje stały przepływ wydzieliny pochwowej w kierunku od szyjki macicy do przedsionka pochwy oraz obecność w mikroflorze pochwy szczepów Lactobacillus -. Wytwarzają one kwas mlekowy i inne matabolity które są środkiem odkażającym. Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej liczby właściwych Lactobacillus, które utrzymują w ryzach chorobotwórcze bakterie i grzyby. Bariera ochronna jest jednak często (zwłaszcza kiedy się stresujemy, stosujemy leki, jesteśmy w ciąży czy w okresie menopauzy) na tyle słaba, że zalecane jest wspieranie jej probiotykami ginekologicznymi. Jak zaleca PTG najlepiej wybrać takie, które posiadają dobre badania kliniczne, są dopasowane do specyficznej naszej polskiej mikroflory, zawierają co najmniej 2 szczepy. Wymagania te spełniają polskie produkty np. doustny prOVag® lub dopochwowy inVag®. Probiotyki warto stosować nawet jeśli nie mamy aktualnie problemu, tak jak szczepionkę zwłaszcza przed okresem w którym może wystąpić więcej zachorowań np. lato-bo podróżujemy, jest wyższa temperatura, pocimy się, przed planowaną ciążą....


WŁAŚCIWA HIGIENA INTYMNA TO PODSTAWA
Często same zawdzięczamy sobie zmniejszenie odporności bariery skórnej na substancje drażniące, alergeny i mikroorganizmy. Stosując niewłaściwe preparaty do mycia uszkadzamy kwaśny płaszcz skóry, usuwamy ochronne Lactobacillus, wymywamy lipidy a w konsekwencji dochodzi do dermatoz, alergii kontaktowych stanów zapalnych...Podczas codziennej higieny nie należy - przesadzać, by jak twierdzi Prof. Dr hab. Romuald Dębski (a nie Paszkowski?) nie doprowadzać do wyjałowienia. Sugeruje on aby unikać szarego mydła, które podnosi ph i niszczy bakterie Lacobacillus. Zamiast niego warto użyć emulsji przeznaczonej do higieny intymnej – w jej składzie nie powinno być alkalizującego mydła, parabenów, SLS, SLES, barwników ani konserwantów, które mogą naruszać mikroflorę bakteryjną i powodować alergie. Warto wybrać specjalistyczne hipoalergiczne środki do mycia i pielęgnacji, np. emulsje prOVag® zawierającą naturalne metabolity bakterii Lactobacillus.

Do mycia nie używaj gąbek, myjek, które mogą być siedliskiem bakterii. Myjąc okolice intymne pamiętaj o kierunku mycia – od przodu do tyłu – chroni to przed przemieszczaniem się bakterii z odbytu do pochwy. Podczas menstruacji podmywaj się przy każdej zmianie podpasek czy tamponów.
Sprzymierzeńcem - jest bielizna z naturalnych, przewiewnych materiałów. Stringi, chociaż podkreślają kobiece kształty, nie sprzyjają okolicom intymnym. Paseczek pomiędzy pośladkami może powodować przemieszczanie się bakterii z odbytu. Na co dzień wybieraj więc inny rodzaj bielizny, a w nocy całkowicie z niej zrezygnuj.
Zadbaj także o higienę współżycia. Podczas stosunku bez prezerwatywy możemy przejąć patogeny partnera zwłaszcza jeśli mamy osłabiony ekosystem pochwy lub też zawlec bakterie z odbytu do pochwy. Przed współżyciem pamiętaj o higienie swojej i partnera lub użyj żelu, który będzie wzmacniał ochronę intymną i nawilżał np. prOVag żel. Antykoncepcja hormonalna zarówno doustna jak i wewnątrzmaciczna może prowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych wiąże się ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, które obniżają liczbę bakterii Lacidobaciilus i podnoszą ph miejsc intymnych. Warto więc wtedy zastosować doustne probiotyki np. 2 razy w tygodniu celem wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej. -
Unikaj alergenów. Mogą one być we wkładkach, tamponach, podpaskach, w płynie do mycia, detergentach. Podczas zakupów kosmetyków do higieny staraj się kierować zasadą im krótszy skład tym lepszy, unikaj barwników, substancji zapachowych. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów infekcji lub podrażnień użyj miejscowo żelu prOVag® lub szybko działających probiotyków dopochwowych inVag® a do mycia okolic intymnych użyj hipoalergicznej emulsji prOVag®. Preparaty prOVag rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, uznane zostały najlepszymi preparatami na problemy intymne w 2015 r Certyfikat Zaufania Złoty Otis 2015.

Last but not least – pamiętaj o wizycie u ginekologa. Regularne badania, cytologia raz w roku to obowiązek każdej kobiety.

Obecnie promowana jest kobieta dbająca o swoje ciało, uprawiająca sport, świadoma tego co je. Nie zapominajmy, że częścią dbania o siebie jest odpowiednia pielęgnacja okolic intymnego. Właściwa higiena może ustrzec przed możliwymi schorzeniami układu moczowo- płciowego i pozwoli cieszyć się pełnią kobiecości.

Dowiedz się więcej:
www.provag.pl

https://www.youtube.com/watch?v=lDCYBw9vqLo 

/źródło - Gray PR/

Poprawiony: wtorek, 21 czerwca 2016 08:07