Dlaczego warto suszyć pranie na świeżym powietrzu?
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 11 czerwca 2016 16:54

Dlaczego warto suszyć pranie na świeżym powietrzu?

Słońce za oknem sprzyja suszeniu prania na świeżym powietrzu. Ten ekologiczny sposób praktykowały już nasze babcie. Warto wziąć z nich przykład, bo ubrania, które wyschły na zewnątrz pięknie i świeżo pachną, a ponadto mniej się niszczą. Dlatego nie czekaj i rozwieś pranie w ogrodzie, tarasie lub balkonie. Nawet, jeśli masz mały balkon, to są sposoby, które pozwolą ci odpowiednio go zagospodarować. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak suszą inni?
Sznurki z praniem spotkać można na całym świecie. Jednak kwestia suszenia na wolnym powietrzu jest różnie postrzegana, w zależności od danego kraju. Dla przykładu w Wenecji i Neapolu znakiem rozpoznawczym wzorowych gospodyń jest właśnie pięknie rozwieszone pranie. Całkiem inaczej sprawa wygląda w Stanach Zjednoczonych – tutaj nadal jest wiele miejsc, w których suszenia bielizny na dworze zabrania prawo (stanowe, komunalne lub sąsiedzkie). Amerykanom sznurek z praniem kojarzy się z biedą i jest postrzegany jako coś nieestetycznego. Rozwiązaniem jest tam suszarka elektryczna. W Stanach niemal w każdym domu suszy się właśnie w tym urządzeniu – sznurek to prawdziwa ekstrawagancja. Jednak z taką postawą walczą tam specjalne organizacje, które propagują naturalną metodę suszenia na powietrzu. Wszystko po to, aby oszczędzać energię, którą zużywają suszarki elektryczne i chronić środowisko naturalne. W Polsce wprawdzie używanie suszarek tego typu to rzadkość, ale zdania na temat rozwieszania prania są również podzielone. Zwłaszcza w dużych miastach może to być uważane jako rzecz w złym guście. Jak się okazuje wcale nie musi tak być.

Dlaczego warto suszyć i jak to robić w dobrym stylu?
Korzyści z suszenia na dworze jest wiele. Przede wszystkim bielizna wysuszona na powietrzu pięknie pachnie, ubrania mniej się niszczą i elektryzują. Jeśli suszymy pranie na zewnątrz, to możemy zrezygnować z dodawania chemicznych środków do zmiękczania tkanin, a także z wybielaczy. Promienie słońca nie tylko wybielają, ale też dezynfekują, zabijając niektóre drobnoustroje. Pamiętajmy jednak, że również w suszeniu prania dobrze jest przestrzegać kilku zasad. Sposób, jaki to robimy, nie może przeszkadzać naszym sąsiadom ani ich krępować. Tak jak we wszystkim i w tej sprawie rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku. Suszmy dyskretnie. Najlepiej, jeśli na sznurku lub suszarce od strony sąsiada powiesimy bluzki, spodnie i koszule oraz ręczniki i pościel. Dopiero w kolejnym rzędzie, zawieśmy bieliznę. Najlepiej, jeśli ubrania nie będą zbyt widoczne dla osób spacerujących ścieżkami wokół osiedla.

Funkcjonalna przestrzeń na balkonie
Balkon to nie tylko miejsce odpoczynku, ale również przestrzeń, która spełnia praktyczne funkcje, np. przestrzeni do suszenia prania. Wiosną i latem balkony stają się mini-suszarniami. Można rozciągnąć sznurki między krańcami balustrad. Nie jest to jednak rozwiązanie ani estetyczne, ani praktyczne – gdy niczego nie suszymy, sznurki zabierają cenną przestrzeń. – W przypadku małych balkonów dobrze sprawdzają się suszarki składane, typu wieża. Są bardzo pojemne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Są kompaktowe, stabilne i łatwe do rozkładania. Dzięki opcji regulacji półek możemy bez problemu dostosować produkt do swoich potrzeb – wieszanie ręczników, pościeli czy koszul nie będzie stanowiło już problemu. Wybierając model suszarki warto sprawdzić, czy jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i nie straszny jest jej deszcz, mróz czy promienie słoneczne – tłumaczy Piotr Piecha, ekspert marki Vileda.

/źródło - /