Czy stare meble mogą ożywić wnętrze naszego domu?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 28 kwietnia 2016 07:56

Czy stare meble mogą ożywić wnętrze naszego domu?

Każdy stary mebel posiada duszę i może być największą ozdobą naszego wnętrza. Warto jednak pamiętać o tym, aby zadbać o ich stan, by służyły mieszkańcom przez długie lata. Podpowiemy wam jak samodzielnie odświeżyć starą szafę czy komodę.

 

Posiadasz stare meble, które twoja rodzina posiada od pokoleń? Okazuje się, ze nie tylko są naszą pamiątką i źródłem wspomnień. Mogą okazać się wspaniałą ozdobą, która doda naszym czterem kata charakteru. Aby faktycznie upragniony i stary mebel służył nam przez kolejne lata oraz prawidłowo spełniał swoją funkcję, należy go odświeżyć. Czy da się zrobić to na własną rękę?

Pozbądź się dawnych śladów użytkowania!

Każdy stół, szafa czy komoda, nawet najciekawiej zaprojektowana i ozdobiona, nie będzie się prezentowała w odpowiedni sposób, jeśli o nią nie zadbamy. Jeżeli konstrukcja dowolnego mebla, który chcemy odnowić, nadal pozwala na dalsze użytkowanie, wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć drewno, aby zadbać o świeży wygląd. Od czego zacząć?

Należy zacząć od pozbycia się starej nawierzchni, najczęściej starej warstwy farby lub lakieru, którym pokryty jest dany mebel. Najlepiej z tym zadaniem poradzi sobie szlifierka lub gruboziarnisty papier. Aby wydobyć całkowite piękno mebla należy jak najdokładniej się pozbyć starej warstwy. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszelkich ubytków powstałych w drewnie przez wszystkie lata użytkowania. Wystarczy wypełnić je odpowiednią masą szpachlową, a następnie wyrównać w taki sposób, aby powierzchnia stała się całkowicie gładka. Po wykonaniu wcześniej opisanych czynności, gdy nasz mebel będzie już wyczyszczony i odświeżony, należy zastanowić się, jaka substancja będzie odpowiednia do dalszego działania. Możemy zdecydować się na lakier, bejcę lub klasyczną farbę do mebli. Każdy z tych materiałów do renowacji jest inny i daje inny efekt. Lakiery zazwyczaj są bezbarwne i nadają staremu przedmiotowi połysk i blask zabezpieczając przy tym drewno przez zniszczeniami i działaniem czasu. Bejce zwane lakierobejcami, doskonale chronią nasz mebel oraz nadają upragniony kolor. W działaniu podobny jest do zwykłych i klasycznych farb do drewna, które sprawią, że upragniony przedmiot będzie miał wymarzony i intensywny kolor. Każdą z wymienionych wyżej substancji należy stosować według zaleceń producenta. Po wykonaniu ważne jest to, aby mebel dobrze wysechł.

W jaki sposób udekorować mebel?
Istnieje wiele sposobów na udekorowanie naszej szafy, stołu czy komody. Możemy dodatkowo ozdobić mebel wymarzonymi wzorami, namalowanymi własnoręcznie farbami akrylowymi. Możemy zrobić je sami lub skorzystać z wielu dostępnych szablonów lub wzorów.

Nie można zapominać o nowych uchwytach oraz zawiasach do drzwiczek. Jeżeli nie chcemy ich wymieniać, ważne jest to aby je dobrze odrdzewić i naoliwić, jeśli istnieje taka potrzeba” – informuje Bartłomiej Cieślak specjalista z Tapex Design


Nasz odświeżony mebel  nie tylko będzie się dobrze prezentował w naszym wnętrzu, ale będzie też powodem do dumy, ponieważ sami zatroszczyliśmy się o jego nowy wygląd. Warto jest dbać o takie wiekowe meble, ponieważ trendy wnętrzarskie, podobnie jak moda na ubrania, wracają do łask i może się okazać, ze posiadamy bardzo cenny mebel.

Poprawiony: czwartek, 28 kwietnia 2016 08:04