Łazienka dla malucha... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 09 kwietnia 2016 07:14

Łazienka dla malucha, czyli jak przystosować pomieszczenie sanitarne do potrzeb dziecka


Kolorowa, radosna, ale przede wszystkim bezpieczna – łazienka dla malucha to nie tylko jasne kolory i zabawki, które umilą kilkulatkowi czas kąpieli. To także udogodnienia w zakresie urządzeń sanitarnych, o których powinni pomyśleć rodzice. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu łazienki dla dziecka, aby maksymalnie zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo.


 

Rozwiązania godne zaufania
Może się wydawać, że urządzenie przestrzeni łazienkowej dostosowanej do potrzeb kilkulatka jest sprawą niezwykle skomplikowaną. Niektórzy rodzice mają także obawy, co do konieczności wydania sporych sum na wyposażenie czy remont łazienki. Nie jest to konieczne – niewielkim nakładem pracy i funduszy możemy przystosować pomieszczenie do potrzeb dziecka. Na rynku jest coraz więcej rozwiązań sanitarnych, które zwiększą samodzielność kilkulatka w łazience.
To, co najważniejsze z punktu widzenia rodziców, to bezpieczeństwo dziecka. Powinniśmy zadbać o nie zarówno w strefie kąpielowej, jak i WC. Pomogą nam w tym płytki ze specjalną powłoką, a jeżeli nie mamy możliwości ich wymiany – antypoślizgowe maty.
Projektanci wnętrz coraz częściej sugerują zastosowanie stanowisk prysznicowych zamiast klasycznej wanny. Walory tego rozwiązanie docenią z pewnością dzieci. Brodzik nie powinien być zbyt wysoki, a jego powierzchnia powinna być pokryta antypoślizgową powłoką. Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami są uchwyty zamontowane na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, a także wszelkiego rodzaju siedziska. Pamiętajmy, że w przypadku kabiny bez brodzika niezbędny będzie montaż odpowiedniego odwodnienia liniowego. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom. Dzieci są ruchliwe i uwielbiają zabawy z wodą, więc tym bardziej trzeba przyjrzeć się udogodnieniom w tym zakresie – radzi Andrzej Majewski, ekspert marki TECE.


Prostota rozwiązań
Kolejną ważną kwestią jest wysokość urządzeń sanitarnych, która musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Standardowo miska ustępowa zamontowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi, warto zatem pomyśleć nad takimi rozwiązaniami, jak sedes z możliwością regulacji wysokości. Znajdziemy je m.in. w multifunkcjonalnych terminalach WC, gdzie regulacja wysokości ceramiki odbywa się nawet w zakresie 8 cm. Dzięki temu z terminala mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto pomyśleć także o stelażach wyposażonych w elektroniczny system spłukujący lub z możliwością montażu uchwytów – radzi ekspert TECE.
Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania umywalki na odpowiedniej wysokości, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny podest.


Przyjazna temperatura zabawy
Niezwykle ważnym elementem jest ustawienie odpowiedniej temperatury wody, dlatego warto zamienić baterie na te z funkcją termostatyczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami możemy ustawić temperaturę wody, a dziecko zyskuje poczucie samodzielności i tym chętniej korzysta z łazienki.
Nie zapominajmy, że istotne znaczenie, zarówno ze względów estetycznych, jak i edukacyjnych, ma kolor. Dzieci znacznie chętniej uczą się, gdy stymuluje się je wykorzystując kontrastujące ze sobą barwy. Fakt ten uwzględnijmy podczas aranżowania wnętrza domowej łazienki.
Kąpiel warto połączyć z zabawą. Wystarczy, że wprowadzimy do wnętrza trochę koloru. Zaakcentujmy za pomocą wyrazistych barw tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Doskonałym pomysłem dla dzieci uczących się korzystania z toalety „dla dorosłych” będzie np. wybór przycisków spłukujących, których wymienne obudowy mają fantazyjne barwy. Okrągłe przyciski zaintrygują dziecko kształtem i kolorem. Dzięki temu nasze pociechy szybko nauczą się je obsługiwać. Nawiązaniem podkreślającym charakter i przytulność wnętrza mogą być ręczniki, wieszaki oraz dywaniki utrzymane w tym samym kolorze – podpowiada Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.
Oprócz wspomnianych udogodnień, które zwiększą funkcjonalność łazienki dla malucha, nie zapominajmy także o zabawkach czy dziecięcych akcesoriach. Nie wpływają one bezpośrednio na komfort, jednak mogą zachęcić dziecko do korzystania z łazienki. Rodzice mogą więc zainwestować w maty kąpielowe z bajkowymi motywami, kolorowy kubeczek do mycia zębów czy różnokolorowe gąbki. Tak urządzona łazienka nauczy nasze dziecko higieny oraz sprawi mu dużo frajdy.

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 09 kwietnia 2016 07:25