Rola środków chemicznych w pralni wodnej
Wpisany przez W.P.   
środa, 06 kwietnia 2016 21:04

Rola środków chemicznych w pralni wodnej

Pranie wodne to proces bardzo rozszerzony i opiera się na zastosowaniu różnorodnych detergentów, wybielaczy i środków dezynfekujących w postaci proszków, płynów i żeli.

 

Można pogrupować je następująco:

  • Alkalia – tworzą pH >7, efektywnie usuwają plamy i zapewniają alkaliczność podczas prania. Neutralizują zaplamienia kwaśne, zmydlają tłuszcz i pomagają w emulgowaniu olejów. Najczęściej używane alkalia to:

- węglan sodu ( soda) – daje wysoką alkaliczność,

- krzemian sodu ( metakrzemian) – pomocny w usuwaniu brudu ,hamuje przebieg niszczenia,

- alkalia żrące ( wodorotlenek sodu lub potasu) – daje wysokie pH, odpowiednio dla bardzo ciężkich zabrudzeń,

- dwuwęglan sodu – używany do stabilizowania pH przy delikatnych tkaninach

  • Wypełniacze – przygotowują wodę do prania dla zwiększenia zdolności czyszczenia. Woda twarda oraz żelazo zakłócają efektywne pranie, dlatego też muszą one być „zamykane” przez czynniki maskujące. Użycie wypełniacza zapewni nas o tym, że wybielacze nadtlenkowe w mieszance detergentowej pozostają na stałym poziomie. Typowymi wypełniaczami są:

- skondensowane fosforany – są podstawowym składnikiem każdego detergentu, dobrze usuwa brud i działa alkalizująco do pH = 9. Powszechnie stosowane w środkach piorących. Są niekorzystne dla środowiska, gdyż wylewając je do cieków powodują wzrost roślinności ( alg), pochłaniających w dużym stopniu tlen z wody.

- zeolity – stosowane są zamiast fosforanów w detergentach,

- organiczne wypełniacze – doskonale usuwają jony z kąpieli pralniczych i mogą być dodawane dla nadania detergentom specjalnych właściwości,

- czynniki maskujące polimerowe – są stosowane w preparatach wolnych od fosforanów lub w zmniejszonej ilości fosforanów przy przygotowaniu wody

  • Środki powierzchniowo – czynne – zastępują stosowane wcześniej mydła, ułatwiają zwilżenie pranego wyrobu i powodują rozdrobnienie cząstek brudu do tego stopnia, że odrywają się one od podłoża i rozpuszczają w kąpieli piorącej w postaci emulsji lub zawiesiny.

Dzielimy je na:

- związki anionowo – czynne,

- związki kationowo – czynne,

- związki niejonowe,

- związki amfoteryczne.

  • Odplamiacze – zawierają składniki utleniające lub inne składniki, które mogą utleniać plamy nie do usunięci w praniu.

Głównymi odplamiaczami są:

- sole, chemikalia - uwalniają nadtlenek wodoru,

- enzymy – mają specyficzne właściwości usuwające brud i plamy.

  • Wybielacze – istnieją dwa rodzaje wybielaczy stosowanych w pralniach. Są to:

- wybielacze chlorowe, stosowane do tkanin białych, gdyż zawarty w nim podchloryn sodu może utlenić barwnik na tkaninie kolorowej,

- wybielacze nadtlenkowe, bezpieczne dla tkanin kolorowych.

  • Inne środki chemiczne – używane są w małych ilościach, w celu optymalizacji działania detergentów i dostarczeniu cech o specjalnym znaczeniu. Należą do nich:

- wybielacze optyczne – nadają tkaninom dodatkowej bieli . Dobierane są do rodzaju tkaniny, temperatury prania, odporności na działanie światła i stałości przy bieleniu w podchlorynie.

- „ożywiacze barwników” –to specjalne polimery, które dodaje się do preparatu aby ożywić barwę, która wyblakła na tkaninie, minimalizując zabarwienie całej tkaniny.

- środki zapachowe – dodawane są w celu zamaskowania zapachu chemikaliów, nadaniu estetyczności i świeżego zapachu wypranej odzieży.

- przyspieszacze – stosowane do proszków, w celu szybszego ich rozpuszczenia.Są to talki i dwutlenki krzemu.

- dodatki przeciwspilśniające – posiadają specjalne enzymy zapobiegające filcowaniu, chronią włókna przed działaniem mechanicznym, zapobiegają formowaniu się załamań na ubraniach. Dodaje się je do kompozycji piorącej.

  • Krochmale – są to na ogół mieszanki naturalnego krochmalu ( skrobia ryżowa, pszenna i ziemniaczana) z dodatkami. Stosowane do ostatniego płukania w celu nadania sztywności i połysku tkaninom.
  • Dezynfektanty – stosowane są przy praniu asortymentu szpitalnego lub innego skażonego. Biorąc pod uwagę fakt, iż bakterie mogą dostać się do maszyny piorącej oraz kanalizacji, używając dezynfektantów hamujemy i niszczymy świat bakterii i grzybów tam się rozwijających.

        środki chemiczne i akcesoria pralnicze

Poprawiony: czwartek, 07 kwietnia 2016 10:07