Odkurzaj bez hałasu: jak wybrać cichy odkurzacz?
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 29 lutego 2016 18:53

Odkurzaj bez hałasu: jak wybrać cichy odkurzacz?

Odkurzanie zawsze kojarzy ci się z ogromnym hałasem? Nowoczesne odkurzacze wcale nie generują go tak dużo, dlatego jeżeli doceniasz ciszę, w takim przypadku cichy odkurzacz to najlepszy zakup. Jak znaleźć najlepszy model?

 

Często przy zakupie odkurzacza nie zwracamy uwagi na poziom generowanego przez niego hałasu, ponieważ zakładamy, że i tak będzie on głośny. Warto jednak spojrzeć na ten parametr, aby bez problemu odkurzać także w godzinach ciszy nocnej, podczas snu dziecka czy też bez denerwowania swoich zwierząt domowych, które też często nie przepadają za dużym hałasem. Poza tym im cichszy odkurzacz, tym zdrowiej dla naszego słuchu, który i tak już na co dzień narażony jest na wiele różnych zbyt głośnych dźwięków.

Poziomy głośności odkurzaczy

Większość odkurzaczy emituje hałas na poziomie wyższym niż 75-80 decybeli (dB), dlatego to naprawdę głośne modele. Odkurzacze reklamowane jako ciche wytarzają hałas na poziomie poniżej 70-75 dB. Chociaż wydawałoby się, że to niewielka różnica, to jednak te kilka decybeli ma duże znaczenie.

Jeżeli chcesz sprawdzić głośność odkurzacza, w takim przypadku zwróć uwagę na jego etykietę energetyczną, na której znajdziesz również inne jego parametry, w tym klasę energetyczną czy wydajność odkurzania na różnych nawierzchniach. Poziom hałasu oznaczony jest obrazkiem głośnika i oznaczeniem w dB. Im wartość decybeli będzie wyższa, tym odkurzacz będzie bardziej hałasować. Najlepiej wobec tego szukać dla siebie takich modeli, które emitują hałas na poziomie poniżej 75 dB. Dzisiaj w sprzedaży dostępne są nawet modele o około 60-65 dB, dlatego też odkurzanie nimi będzie naprawdę przyjemnością – taki poziom głośności porównywany jest do zwykłej rozmowy, dlatego też odkurzanie nie będzie wtedy przeszkadzało w komunikowaniu się, słuchaniu muzyki czy oglądaniu telewizji.

Workowy czy bezworkowy – który bardziej cichy?

Zasadniczo zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe mogą być równie ciche. Za generowany hałas odpowiada przede wszystkim konstrukcja odkurzacza, w tym także sposób przepływu powietrza, dlatego też jeżeli układ ten będzie odpowiednio zoptymalizowany, wówczas odkurzacz nie będzie tak głośno pracował. Trzeba jednak pamiętać o tym, że modele workowe mogą hałasować bardziej wtedy, gdy ich worek będzie zapełniony, ponieważ wtedy ich siła ssania spada, a silnik pracuje głośniej.

Przy doborze cichego odkurzacza nie zapomnij również o jego dodatkowych parametrach – wydajności odkurzania na różnych powierzchniach, klasie energetycznej, aby jego stosowanie nie wiązało się z wysokimi kosztami, także z zastosowanymi filtrami, które mają szczególne znaczenie wtedy, gdy odkurzacz ma być używany w domu, w którym mieszka alergik. Najlepiej wybierać modele z filtrem HEPA, także modele wodne, które znane są z efektywnego filtrowania zanieczyszczeń i dodatkowo nawilżają powietrze.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cichych odkurzaczy i znaleźć najciekawsze modele tego rodzaju, sprawdź je w serwisie Idealny Odkurzacz pod adresem: http://www.idealnyodkurzacz.pl/dopoczytania/id/222/ciche-odkurzacze.

 

Poprawiony: poniedziałek, 29 lutego 2016 19:07