Jak dbać o pralkę
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 08 lutego 2016 17:01

Jak dbać o pralkę


Pralka jest urządzeniem niezwykle ułatwiającym nam życie. Zaczynamy doceniać jej obecność, w chwili gdy odmówi nam posłuszeństwa. Aby wydłużyć czas jej eksploatacji, warto skorzystać z kilku cennych porad. Dzięki nim urządzenie posłuży nam przez długie lata, nawet mimo upłynięcia gwarancji.

 

Przyczyny szybszej eksploatacji pralki
Popsuta pralka nie zawsze prowadzi do jej całkowitego wyłączenia i braku możliwości uruchomienia. Bardzo często objawom wskazującym na jej nieprawidłowe działanie, towarzyszy głośna praca, nie działanie poszczególnych opcji, czy też wyciek wody.
Zwykle sami przyczyniamy się do tego, iż urządzenie przestaje być sprawne. Niezależną od nas przyczyną jest jedynie twarda woda. Jest ona odpowiedzialna za osadzanie się kamienia najczęściej na grzałce. Ale jest ona odpowiedzialna także za uszkodzenia bębna i innych części znajdujących się w urządzeniu.

Wymieniając wszystkie czynniki przyczyniające się do awarii pralki, możesz się zorientować, że istotne jest dbanie o nią już od momentu jej podłączenia w swoim mieszkaniu.

Żywotność pralki skraca się, jeśli:
- pierzemy za dużo rzeczy jednocześnie - przepełnienie bębna przyczynia się nie tylko do tego, że ubrania są niedoprane, ale również wykorzystujemy zbyt dużą ilość energii. Przez co urządzenie nie funkcjonuje według zaleceń producenta. Pralkę w ten sposób przeciążamy.
- pierzemy zbyt często - prościej tłumacząc, robimy jedno pranie za drugim. Ponownie przyczyniamy się do tego, że pralka działa na zdecydowanie większych obrotach, niż powinna. Pranie w zbyt krótkich odstępach czasu może spowodować niebezpieczne przegrzanie styków. Korzystając z urządzenia w taki sposób, jesteśmy na dobrej drodze do jej wyłączenia na dobre.
- pierzemy ubrania z licznymi drobiazgami - często zdarza nam się wkładać ubrania do bębna, bez wcześniejszego sprawdzania zawartości ich kieszeni. Drobne monety, śrubki, chusteczki oraz tysiące innych przedmiotów w trakcie prania wylatują z kieszeni. To one są główną przyczyną zapychania się filtra.
- pralka ustawiona jest na nierównej powierzchni - podczas prania, a w szczególności w trakcie wirowania, urządzenie może zostać uszkodzone, jeśli systematycznie się obija od nierówności na podłodze.

Profilaktyka, która działa cuda

Niewiele potrzeba, by móc się uchronić przed przymusem zakupu kolejnej pralki do domu. Możemy uniknąć narzekania, że dzisiejsze sprzęty AGD nie są takie jak kiedyś, a nowoczesne automaty nie dorównują starej i poczciwej Frani.
Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które systematycznie stosowane, nie tylko przedłużą żywotność pralki, ale również poprawią jakość prania.

1. Zadbaj o prawidłowe ustawienie pralki - sprawdź, czy na pewno urządzenie stoi na równej powierzchni i nie opiera się bezpośrednio o żadną ścianę lub mebel.
2. Przed praniem, dokładnie sprawdź, czy wszystkie kieszenie są puste, guziki od koszul pozapinane itd.
3. Wkładaj do bębna tyle ubrań, ile zaleca producent
4. Wykonuj pranie bez wsadu - mniej więcej, co 20 pranie wykonuj bez wsadu. W zamian za to, należy ustawić temperaturę od 60 do 90 stopni Celsjusza. Najlepszym środkiem na rozbicie kamienia jest popularny Calgon. Jeśli nie mamy go w zasięgu ręki, może zastąpić go soda oczyszczona.
5. Zmiękczaj zbyt twardą wodę - stosowanie specjalnych środków zmiękczających wodę, będzie przeciwdziałać powstawaniu osadu z kamienia. Jeśli nie wiesz, jaka woda wypływa z rur w Twoim mieszkaniu, można sprawdzić to przy pomocy bardo prostych i tanich testów, które do kupienia znajdują się we wszystkich marketach budowlanych.
6. Czyść pralkę od zewnątrz oraz od wewnątrz - bardzo często zapominamy o dokładnym czyszczeniu pralki. Utrzymanie czystości na zewnątrz, jak i w środku pralki odgrywa kluczową rolę w jej dalszym, sprawnym funkcjonowaniu.

Po każdym praniu należy dokładnie, wytrzeć drzwiczki pralki, tak aby pozostawały suche. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy urządzenia zamkniętego, ponieważ zalegająca w bębnie jak i również między uszczelkami wilgoć, doprowadzać może co najmniej do nieprzyjemnego zapachu. Przy notorycznym zamykaniu drzwiczek od pralki przy niewysuszonym środku, w wilgotnym środowisku może zacząć pojawiać się pleśń.
Stosowanie detergentów wymaga regularnego czyszczenia szufladki. Inaczej bardzo szybko przyczynimy się do zapchania automatu. Nie zapominajmy o filtrze pralki, który warto czyścić co najmniej raz w miesiącu. Niestety zwykle wokół niego znajdziemy nie tylko drobiazgi, które zapomnieliśmy wyjąć z ubrań, ale również włosy, sierść lub inne zanieczyszczenia.
Do czyszczenia obudowy wystarczy zwilżona miękka szmatka. Korzystanie z silnych detergentów do mocniejszych zabrudzeń, może wpłynąć na powstanie nieestetycznych zacieków lub plam.

Stosując się do powyższych porad, możesz stwierdzić, że musisz poświęcić nieco więcej czasu swojej pralce, przy dokładniejszym doborze załadunku odzieży oraz w trakcie sprzątania urządzenia. To jednak spowoduje, że przedłużysz życie swojej pralki, a w ten sposób zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych wydatków związanych z naprawą automatu, bądź zakupem nowego urządzenia.

Artykuł przygotował serwisant agd Arkadiusz Migas z Wrocławia: http://serwisagd.wroclaw.pl

/źródło - Haiku PR/

Poprawiony: poniedziałek, 08 lutego 2016 17:10