Pamiętajmy o dniu Babci i Dziadka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 19 stycznia 2016 11:43

PAMIĘTAJMY O DNIU BABCI I DZIADKA!


JOLANTA KWAŚNIEWSKA PROPONUJE JAK UCZCIĆ ICH ŚWIĘTO

Jolanta Kwaśniewska, pomysłodawczyni i ambasadorka kampanii „Oswajanie starości”, zwraca uwagę, szczególnie w dniu Babci i Dziadka, na osoby starsze jako na ludzi, którzy mają wielkie doświadczenie, umiejętności, ogromną wiedzę oraz energię, cierpliwość i pokorę wobec życia, a także sporą dozę optymizmu. Podpowiada co zrobić, aby sprawić im miłą niespodziankę.


Z badań wynika, że blisko 50% seniorów obawia się samotności (z danych demograficznych wynika, że dotyka ona głównie kobiet) . Dla wielu osób starość jest trudnym okresem w życiu, gdyż wraz z przejściem na emeryturę czują się zbędne. – Okazywanie osobom starszym naszego zainteresowania sprawia, że czują się potrzebne i kochane. Mają większą motywację, by dbać o siebie, dzięki czemu są w lepszej formie, psychicznej i fizycznej. Pamiętajmy o tym na co dzień, a szczególnie w dniu ich święta – podkreśla Jolanta Kwaśniewska.

 


Dzień Babci i Dziadka przypada 21 i 22 stycznia. Jak sprawić, by ten dzień był dla nich wyjątkowy?


Jeśli tylko mamy możliwość odwiedźmy dziadków i złóżmy im życzenia w dniu ich święta. Telefon czy mail, nawet nowoczesnym seniorom, nie zastąpią spotkania, zwykłej rozmowy, przytulenia czy pocałunku. Warto tego dnia przygotować także coś specjalnego do jedzenia. Dziękując im za te lata, tym razem to my coś dla nich przyrządźmy. Zaskoczmy ich oryginalnym daniem. Łatwym, a zarazem niebanalnym pomysłem jest przepis na zupę krem z pieczonych pomidorów z grzankami razowymi. A na deser, jeszcze łatwiejsze w wykonaniu, jabłka pieczone z suszonymi owocami i sosem waniliowym.
Seniorzy mają więcej czasu niż młodzi i z badań wynika, że czytają od nich więcej , a pochłanianie książek czy rozwiązywanie krzyżówek pozwala na ćwiczenie umysłu. Dlatego, jeśli chcemy sprawić babci lub dziadkowi upominek, podarujmy im książkę, najlepiej taką, która zainspiruje ich do większej dbałości o własne zdrowie. – Książka „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!” pomoże seniorom spróbować coś zmienić, wejść do świata zdrowego, aktywnego życia i pozostać w nim na długo. Doskonale sprawdzi się jako prezent na dzień Babci i Dziadka, gdyż zawiera wskazówki dotyczące żywienia, jak i aktywności fizycznej, które zostały przygotowane z myślą o zmieniających się z wiekiem potrzebach i możliwościach organizmu – mówi Jolanta Kwaśniewska, prezeska Fundacji Porozumienie bez barier. I podkreśla: choć prezent tego dnia nie jest najważniejszy, tylko czas, który poświęcimy naszym najbliższym, to taki upominek sprawi im dużą radość.

Zupa krem z pieczonych pomidorów z grzankami razowymi

Składniki dla 4 osób
1½ kg mocno dojrzałych pomidorów
1 spora główka czosnku
2 szklanki bulionu warzywnego (ostateczna ilość zależy od ilości soku w pomidorach)
szklanki słodkiej śmietanki
3 gałązki świeżego tymianku (lub spora szczypta suszonego)
kilka gałązek bazylii
sól
świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:
Pomidory obieramy ze skórki (jeśli chcemy zrobić to bardzo szybko i dokładnie, wystarczy naciąć je na krzyż u dołu, zalać wrzątkiem na minutę i następnie ściągnąć skórkę). Kroimy je na ćwiartki, usuwamy szypułki i twarde środki, po czym przekładamy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego oliwą. Na pomidorach rozrzucamy obrane ząbki czosnku oraz gałązki tymianku i bazylii. Solimy, posypujemy szczyptą cukru i polewamy resztą oliwy. Danie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 220°C i zapiekamy przez 20–25 minut, aż brzegi pomidorów zaczną się przypiekać. Wyjmujemy i odstawiamy do przestudzenia. Usuwamy gałązki tymianku.

Jabłka pieczone z suszonymi owocami i sosem waniliowym


Składniki dla 2 osób

2 kwaśne czerwone jabłka
2 łyżki rodzynek
4 suszone śliwki
4 suszone morele
1 łyżka suszonej żurawiny
20 g płatków owsianych
½ cytryny
masło klarowane
cukier trzcinowy

Przygotowanie:
Suszone owoce i płatki owsiane drobno kroimy, przekładamy do miski, mieszamy i zagniatamy z sokiem z cytryny, łyżką klarowanego masła i cukrem trzcinowym. Jabłka myjemy, przekrawamy na pół i wydrążamy środki, a następnie do środka nakładamy farsz z płatków owsianych i suszonych owoców. Jabłka przykrywamy, kładziemy na blaszkę, skrapiamy masłem klarowanym i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 120°C. Pieczemy przez 25 minut. Gdy jabłkasię pieką , mamy czas na przygotowanie sosu.


Książka „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!” ukazała się nakładem wydawnictwa Burda Książki i dostępna jest w księgarniach i salonach prasowych.


Jolanta Kwaśniewska - Była Pierwsza Dama Polski (1995 – 2005), założycielka i prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, prawniczka, członkini wielu organizacji międzynarodowych oraz honorowa patronka licznych inicjatyw o zasięgu europejskim i światowym. Inicjatorka oraz organizatorka różnorodnych i wyjątkowo udanych kampanii prozdrowotnych (rak piersi, choroby serca, cukrzyca, AIDS). Społeczniczka, zwolenniczka udziału jak największej liczby kobiet w życiu politycznym i społecznym kraju. Od wielu lat zajmuje się problematyką przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Prowadzi szkolenia dla kobiet wychodzących z bezrobocia, a także szkolenia wizerunkowe patronując Stowarzyszeniu Dress for Success Poland. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Pełni funkcję honorowej przewodniczącej polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Vital Voices, której celem jest rozwijanie i odkrywanie potencjału przywódczego kobiet poprzez ideę mentoringu. Obecnie realizuje program ,,Oswajanie Starości’’. Uświadamia, że do starości trzeba się przygotować.
Za działalność charytatywną oraz humanitarną uhonorowana wieloma krajowymi, jak również międzynarodowymi nagrodami i odznaczeniami w tym tytułem doktora honoris causa oraz Orderem Uśmiechu. Ceni skuteczność w działaniu. Niepoprawna optymistka. Założyła Fundację „Porozumienie Bez Barier”, by pokazać, że można skutecznie pomagać innym. Ulubione powiedzenie: „Więcej pary w koła, mniej w gwizdek”.

 

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” - działa nieprzerwanie od 1997 roku doskonaląc formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. Jej znakiem jest motyl symbolizujący wiosnę, budzące się życie, nadzieję i radość. Od 2013 roku Fundacja prowadzi autorski program pt.: „Oswajanie starości”. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia ani poczucia braku przydatności.

/źródło - Face it PR/