Bezpieczny prezent na święta
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 22 grudnia 2015 09:04

Bezpieczny prezent na święta


Wśród prezentów świątecznych dla dzieci zdecydowanie dominują zabawki. Wybierając podarunek możemy czuć się przytłoczeni ogromem możliwości. Jednak niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, powinniśmy zadbać, aby wybrane przez nas prezenty były bezpieczne.


Elektroniczny, interaktywny gadżet czy tradycyjna drewniana zabawka? Tego typu pytania zadają sobie w okresie przedświątecznym praktycznie wszyscy rodzice. Przy wyborze często kierują się marzeniami pociechy, aktualnymi trendami czy też ceną. Warto jednak pamiętać o innym, tak naprawdę najważniejszym czynniku – bezpieczeństwie. Jak więc dobrać pod tym względem odpowiedni prezent i w jaki sposób później o niego dbać?

 


Po pierwsze – atesty
Wybierając zabawki w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na oznakowania znajdujące się na opakowaniach. Dzięki nim możemy uzyskać informację o normach i atestach, które posiada dany przedmiot. Najważniejszym z nich jest oznakowanie ϹЄ. Oznacza ono zgodność z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi tego typu produktów. Warto również przejrzeć pozostałe atesty, które świadczą o dbałości producentów w kwestii jakości.


Dostosuj do wieku
Przy zakupie zabawki należy również zadbać o to, aby przeznaczona była dla dziecka w odpowiednim przedziale wiekowym. Kupowanie produktów dla starszych maluchów spowoduje, że nasze młodsze pociechy nie będą umiały skorzystać z prezentu. Przypadkowe połknięcie drobnego elementu zabawki może okazać się tragiczne w skutkach. Limity wieku zwykle pokazane są w formie graficznej, dzięki czemu łatwo je zauważyć. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe ostrzeżenia, nawet jeśli informacje w nich zawarte mogą wydać się oczywiste.


Obejrzyj i wypróbuj
Mimo tego, że atestowane zabawki nie powinny stanowić zagrożenia, należy przed zakupem dokładnie obejrzeć produkt pod kątem bezpieczeństwa. Ostre krawędzie, wystające elementy czy też łatwo odpadające części mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla najmłodszych. W przypadku, gdy wydaje nam się, że oglądana przez nas zabawka może być potencjalnie niebezpieczna, warto zgłosić ją do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub Inspekcji Handlowej.

Zadbaj o zabawkę
Nasze dbanie o bezpieczeństwo dziecka nie powinno się kończyć na odpowiednim zakupie zabawki. Warto pamiętać, że na tego typu produktach również gromadzą się bakterie. Plastikowe prezenty możemy najczęściej umyć za pomocą wody z mydłem, z kolei te stworzone z tkanin najczęściej nadają się do prania w prace. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie produkty zasilane na baterie. Wylany elektrolit może okazać się szkodliwy dla zdrowia, dlatego warto korzystać z produktów sprawdzonych dystrybutorów. – Dobre baterie wyprodukowane z najlepszej jakości materiałów pozwolą nam na cieszenie się dłużej sprawnymi zabawkami – zaznacza Agnieszka Medoń z GP Battery Polska. Warto również rozważyć alternatywę dla tradycyjnych baterii. – Pożyteczny wydatek mogą stanowić akumulatory, np. ReCyko+. Wielokrotne ładowanie pozwala na znaczne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy w dłuższej perspektywie – dodaje Agnieszka Medoń.


Rozwaga przede wszystkim
Odpowiedni wybór zabawki pociąga za sobą zarówno czas, jak i nakłady finansowe. Warto jednak pomyśleć o potencjalnych konsekwencjach źle dobranego prezentu. Chwila rozwagi z pewnością okaże się dobrą inwestycją.

/źródło - /

 

Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2015 09:10