Przemyślane prezenty pod choinkę, czyli jak mądrze wybrać prezent dla dziecka? PDF Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 17 grudnia 2015 08:12

Przemyślane prezenty pod choinkę, czyli jak mądrze wybrać prezent dla dziecka?


Zbliżają się święta, a wraz z nimi poszukiwania idealnych upominków, które położymy pod choinką. O tym, jak mądrze wybrać świąteczny prezent dla najmłodszych opowiedziała nam psycholog Hanna Romanowicz z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL oraz modelka Kamila Szczawińska – mama Julka i Kaliny.


Jaki prezent dla maluszka?
Sposób zabawy zmienia się wraz z wiekiem. W pierwszych miesiącach życia największą rolę odgrywają zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Dobrym upominkiem dla takiego maluszka będą na przykład książeczki czy obrazki o kontrastowych kolorach i wyraźnych konturach. Pomiędzy 4 a 8 miesiącem życia dzieci zaczynają postrzegać świat nieco inaczej – są bardziej skore do podejmowania aktywności i interakcji z otoczeniem. Maluchom w tym przedziale wiekowym możemy zatem podarować zabawki wydające dźwięki oraz wszelkie grzechotki, gryzaki i szeleszczące lub piszczące książeczki. W kolejnych miesiącach dzieci zaczynają się interesować ruchem. Dla dziecka pomiędzy 9 a 12 rokiem życia idealnym prezentem będą zabawki służące do pchania lub ciągnięcia za sobą i wszystkie przedmioty, które można wprawić w ruch. Między 10 a 12 miesiącem pojawiają się umiejętności umożliwiające łączenie i składanie rzeczy w większe całości – dobrym prezentem mogą okazać się duże klocki, puzzle czy układanki. – Moje dzieci uwielbiają puzzle, najlepiej te z ukochanymi postaciami z bajek. To prosty i ogólnodostępny pomysł na gwiazdkowy prezent, który ucieszy każdego malucha – mówi Kamila Szczawińska.

 

Starsze dzieci, większe wymagania
W przypadku dzieci powyżej 2 lat, ale także przedszkolaków, najlepiej postawić na przedmioty, które rozwijają kreatywność, a więc na przykład zestawy do malowania, wycinania czy budowania. Co jeszcze ucieszy dzieci w wieku przedszkolnym? – Jeśli ktoś myśli o nieco droższym podarunku, na pewno uszczęśliwi przedszkolaka hulajnogą czy rowerkiem. Dla nieco starszych przedszkolaków polecam także gry planszowe dedykowane tej grupie wiekowej – wyjaśnia psycholog Hanna Romanowicz z MEDINTEL. Wraz z pójściem dzieci do szkoły wzrastają także ich wymagania. Zabawa wciąż jest dla nich istotnym elementem, ale pełni już nieco inną funkcję. Wybierając prezent dla dzieci w wieku szkolnym warto poznać bliżej ich zainteresowania i podejść do zakupu indywidualnie. Prezent, który rozwija pasje jest nie tylko praktyczny, ale także sygnalizuje, że wspieramy i doceniamy upodobania pociechy.


Nauka przez zabawę
Dobrze przemyślane zabawki to doskonałe narzędzie do rozwoju i edukacji dzieci. Już roczne dziecko zainteresuje się z pewnością ciekawą książeczką – przedświąteczna wizyta w księgarni może okazać się więc strzałem w dziesiątkę. – Moje dzieci bardzo polubiły czytanie, a w szczególności książeczki świąteczne – mamy w domu całą kolekcję, którą zbieramy od lat. Według mnie książki to idealny prezent dla każdego dziecka. Większość z nich ma moc terapeutyczną, ponieważ buduje więź rodziców z dziećmi. Okres przed Bożym Narodzeniem to w naszym domu czas na wspólne czytanie świątecznych opowieści – mówi Kamila Szczawińska.
Obecnie bardzo popularne są także tzw. zabawki edukacyjne. Jeśli pozwolimy dziecku korzystać z nich w granicach jego możliwości i bez przymusu, z pewnością przyniosą wiele korzyści. Maluchy uwielbiają także naśladować dorosłych w codziennych czynnościach – jako prezent sprawdzą się dobrze zabawki przypominające atrybuty gospodarstwa domowego, takie jak zestawy do gotowania czy majsterkowania. Nie zapominajmy również o pluszakach. – Zabawa pluszowym misiem czy szmacianą lalką jest doskonałym treningiem umiejętności społecznych. Dzieci uczą się w ten sposób odtwarzania ról, troski, wrażliwości, opieki i rozwijają swoją wyobraźnię – podkreśla psycholog Hanna Romanowicz.
Zabawa to dla dzieci nie tylko przyjemna forma spędzania czasu. To także odkrywanie i konstruowanie świata. Szczególnie przed świętami warto pamiętać o tym, że zabawki powinny pomagać maluchom realizować te zadania.

MEDINTEL – tutaj dbamy o Twoje zdrowie!
www.medintel.com.pl

/źródło - /

Poprawiony: czwartek, 17 grudnia 2015 08:20