Jak dbać o samochód zimą? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 12 grudnia 2015 09:04

Jak dbać o samochód zimą?

Aby zima nie była dla kierowcy zaskoczeniem, należy zawczasu się do niej przygotować. Póki jeszcze nie spadł śnieg, a temperatura waha się w okolicach zera, warto wykorzystać te dni i jak najszybciej zadbać o samochód. Poznaj kilka podstawowych zasad, które pozwolą na właściwe przygotowanie się do zimy. W przeciwnym razie może okazać się, że zaniedbanie będzie nas sporo kosztować.

 

Szczypiący mróz, zamarznięte klamki i gruba warstwa lodu na przedniej szybie. Zima nie oszczędza polskich kierowców i ich samochodów.

Siódma rano, samochód zaspany, a Tobie spieszy ci się do pracy, więc szybko wypijasz filiżankę kawy i pędzisz do auta. Ale tu zaczyna się twój problem. Termometr wskazuje minusową temperaturę, więc samochód nie chce odpalić. Co zrobić?

Nikt z nas nie lubi takich sytuacji, dlatego choć wydaje nam się, że nasz samochód jest całkiem sprawny, warto wcześniej go sprawdzić.

Winny akumulator

Rozładowany akumulator jest jednym z najczęściej spotykanych problemów w czasie mrozów. Przy bardzo niskiej temperaturze jego wytrzymałość spada nawet o 50 proc. Jeśli zeszłej zimy zdarzały się nam już podobne problemy, nie ma co oszczędzać. Akumulator nie naprawi się sam z siebie, więc warto zainwestować w nowy sprzęt dla komfortu i pewności.

Pamiętajmy jednak, żeby przy zakupie kierować się zaleceniami producenta. Nie kupujmy pierwszego lepszego akumulatora bez wcześniejszej konsultacji. Dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsze sprawdzenie tematu, zasięgnięcie rady mechanika, dzięki niemu bez problemu znajdziemy odpowiedni akumulator dla naszego samochodu.

Opony zimowe - najważniejsze jest bezpieczeństwo

Nie czekajmy też z wymianą opon na pierwszy śnieg. Czas spędzony w oczekiwaniu na wymianę u wulkanizatora lepiej spędzić gdzie indziej. Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zimą mają odpowiednie opony. Jeśli spadł śnieg, jest przymrozek, nie warto ryzykować jazdy nawet do pracy, do której mamy blisko.

Podobnie jak w przypadku akumulatorów, opon zimowych nie kupujmy pochopnie. W końcu to one mają bezpośredni kontakt ze śniegiem, błotem, wodą. Dbają o nasz komfort jazdy i przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Gdy zdecydujemy się kupić nowe ogumienie, pamiętajmy o kilku zasadach. Opony, które zakładamy na okres zimowy do naszego samochodu, powinny posiadać bieżnik co najmniej 5mm, a ich wiek nie powinien przekraczać 6 lat bez względu na to, jak często jeździmy autem.

Łatwym i tanim sposobem będą zakupy przez internet, dzięki którym zaoszczędzimy czas oraz pieniądze. W tym celu warto zasięgnąć porady u największych dystrybutorów części samochodowych.

Akcesoria uzupełniające

Podczas zakupu sprawnego akumulatora czy opon zimowych warto od razu sięgnąć po szczotkę do odśnieżania oraz dobrą skrobaczkę. Choć te małe akcesoria nie wpływają na jakość oraz bezpieczeństwo w czasie jazdy, są niezastąpione podczas odśnieżania i przygotowywania samochodu do jazdy.

Współpraca
Artykuł został przygotowany przez redakcję serwisu oto-motoryzacja.pl

Poprawiony: sobota, 12 grudnia 2015 09:09