Umysł na najwyższych obrotach Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 10 grudnia 2015 09:58

Umysł na najwyższych obrotach


Koncentracja czy jesienno-zimowa senność? Uczniowie nie mają takiego wyboru i od poniedziałku do piątku muszą przez kilka godzin zmuszać swój umysł do uwagi i kreatywności. Łatwiej będzie tym, którzy przestrzegają zbilansowanej diety oraz zachowują równowagę pomiędzy czasem przeznaczonym na naukę oraz ruch, zabawę i odpoczynek.

W pochmurne i chłodne dni przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę, która pozytywnie wpłynie na pracę mózgu oraz usprawni pamięć i koncentrację ucznia. Nie może w niej zabraknąć produktów z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby, oliwa z oliwek czy orzechy włoskie), lecytyny (jajka), witaminy B oraz niacyny (mięso, dobrej jakości wędliny oraz produkty zbożowe). Należy również pamiętać, by dziecko spożywało 5 niezbyt obfitych posiłków o regularnych porach oraz piło odpowiednią ilość wody. W trosce o codzienne zbilansowane menu ucznia może wspomóc rodziców szkoła zapewniająca wyżywienie – najlepiej taka, w której codzienne menu uzgadniane jest z dietetykiem, jak chociażby Warsaw Bilingual School. Ciepłe posiłki o regularnych porach zapewniają dzieciom energię do nauki i tłumią ochotę na słodycze oraz niezdrowe przekąski.

Bardzo ważny jest ruch, który usprawnia krążenie krwi oraz związane z tym docieranie tlenu m.in. do całego organizmu. Ruch pomaga rozładować stres, który jest jednym z czynników utrudniających naukę. – Konieczne jest również regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym dzieci uczą się lub odrabiają lekcje. Dzięki temu odzyskują energię, przestają być senne. Koncentracji sprzyja zaś uporządkowana przestrzeń – porządek w książkach i zabawkach oraz odpowiednia ilość miejsca na biurku, aby dziecko mogło swobodnie rozłożyć swoje pomoce naukowe. Coraz częściej wykorzystujemy też nowe technologie w procesie edukacji. Jednak oprócz wielkich zalet w poznawaniu świata, stanowią one pokusę, aby oderwać się od nauki – dlatego kiedy nie są niezbędne do odrabiania lekcji, lepiej wyłączmy telefon bądź komputer – podpowiada Agata Żurowska, założycielka Warsaw Bilingual School z ponad 25-letnim doświadczeniem pedagogicznym.

Znaczenie ma również wybór odpowiedniego momentu na naukę. Najgorsze będą chwile zaraz po powrocie ze szkoły, po obiedzie oraz tuż przed pójściem spać. Czas na odprężenie i rozrywkę jest równie ważny, jak ten poświęcony edukacji. Należy wprowadzić równowagę pomiędzy nauką i zabawą oraz zadbać o odpoczynek, w tym o odpowiednią ilość snu. Sprawdźmy, czy nasze dziecko, jeśli zostaje po lekcjach w świetlicy, to ma możliwość odrobienia tam lekcji. Dzięki temu po powrocie do domu, będzie mogło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi, na zabawie lub odpoczynku – dodaje Agata Żurowska.


 

Informacje o Warsaw Bilingual School:
Warsaw Bilingual School to polsko-angielska szkoła podstawowa o wysokiej renomie potwierdzonej przez liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. przyznany 3-krotnie European Language Label. Działa w oparciu o autorski program edukacji dwujęzycznej, stanowiący kontynuację programu realizowanego w przedszkolach Tęczowy Ogród. Wypracowany i sprawdzony program nauczania dwujęzycznego, doświadczony zespół pedagogów, wielokulturowość oraz nieustanna realizacja międzynarodowych projektów edukacyjnych wyróżniają szkołę na tle podobnych placówek. Warsaw Bilingual School, poza wyjątkowym programem nauczania, zapewnia najmłodszym kameralne grupy, gwarantujące bezpieczną atmosferę, indywidualne podejście do ucznia oraz szeroką gamę zajęć sportowych oraz kółek zainteresowań. Placówkę wyróżnia również podejście do wyżywienia dzieci. W ramach czesnego zapewnia ona 3 pełnowartościowe posiłki dziennie.

/źródło - JBcomm/


Poprawiony: czwartek, 10 grudnia 2015 10:05