Skuteczny odplamiacz - czego szukać w składzie produktu?
Wpisany przez W.P.   
środa, 04 listopada 2015 13:14

Skuteczny odplamiacz - czego szukać w składzie produktu?

Na rynku detergentów do prania ręcznego i w pralce można znaleźć całą gamę wybielaczy i odplamiaczy. Tylko które z nich są rzeczywiście skuteczne? Z punktu widzenia chemicznego można wyodrębnić substancje obecne w składzie odplamiaczy, które decydują o efektywności działania takich środków.

 

Co widzi konsument?

Po użyciu dowolnego środka odplamiającego, które z łatwością można nabyć w drogeriach online, może dopiero ocenić, czy rzeczywiście usuwają one znajdujące się na pranych artykułach plamy. Jest to test subiektywny, który nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy dany detergent zadziała w różnych warunkach, na każdą plamę i na wszystkie tkaniny, przy okazji nie powodując ich zniszczenia lub odbarwienia. Efekty prania oceniane wzrokowo nie muszą być jedynym czynnikiem wyboru odpowiedniego środka odplamiającego. W przemyśle są stosowane znacznie bardziej obiektywne metody. Skuteczność działania detergentów ocenia się na podstawie testów prowadzonych na tkaninach celowo ubrudzonych określonymi substancjami. Na podstawie tego, który środek wykazuje największą skuteczność można sprawdzić, jakie jego składniki przyczyniają się do takich efektów prania.

Co zawierają środki odplamiające i piorące?

Produkty do prania spełniające aktualne normy ekologiczne muszą mieć zminimalizowany negatywny wpływ na środowisko. Dlatego powinny one wykazywać się skutecznością działania w niższych temperaturach, a ich składniki muszą być biodegradowalne i zapewniać bezpieczeństwo ich użytkowania.

W środkach piorących znajdziemy przede wszystkim:

  • powierzchowne substancje piorące - związki anionowe i niejonowe czynne,
  • środki przeciwdziałające twardości wody,
  • środki utrudniające ponowne osadzanie brudu,
  • środki zapobiegające korodowaniu elementów metalowych pralki,
  • substancje zapachowe,
  • substancje antypieniące,
  • wybielacze.

Dla uzyskania największej efektywności usuwania plam z użyciem środków odplamiających należy zwrócić uwagę na to, jaki wybielacz zastosowano w wybranym przez nas detergencie. Wybielacz jest związkiem chemicznym, który zaczyna działać w kontrolowanych warunkach utleniająco lub redukująco na wyroby włókiennicze. Chemiczne środki wybielające można podzielić na:

  • układy tlenowe,
  • układy chlorowe.

Do grupy wybielaczy chlorowych zalicza się podchloryn sodu - NaOCl, który wybiela tkaniny i często jest wykorzystywany w środkach do prania. Ma właściwości wybielające i dezynfekujące. Wśród wybielaczy tlenowych wyróżnia się nadtlenek wodoru, który uwalnia swoje działanie w podwyższonej temperaturze. Wówczas uaktywniany jest tlen atomowy, który wpływa na rozjaśnienie barwników różnego pochodzenia, stanowiące zabrudzenie na tkaninach. Niszczy on także chorobotwórcze drobnoustroje.

Piorąc kolorowe ubrania z detergentem zawierającym wybielacz chemiczny należy brać pod uwagę to, że może on spowodować blaknięcie kolorów.

Poprawiony: poniedziałek, 12 lutego 2018 12:25