Czy Twoje mieszkanie jest zdrowe?
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 28 września 2015 14:51

Czy Twoje mieszkanie jest zdrowe?


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zagrożenie dla zdrowia stwarza także... nasze mieszkanie. Chemiczny skład produktów czystościowych, wilgoć, a przede wszystkim kurz, który jest bolączką każdego domu. Nieodpowiednie lub niesystematyczne sprzątanie może doprowadzić nawet do rozwoju wielu nieodwracalnych chorób.

Skąd się bierze?
Nie jest zaskakujące, że kurz jest szkodliwy dla naszego zdrowia – ważne jednak, aby zdawać sobie sprawę z tego, że niekiedy to zagrożenie może stać się naprawdę poważne. Kurz gromadzi się we wszystkich zakątkach mieszkania – produkujemy go sami, ale także przynosimy z zewnątrz na butach czy ubraniach. Tworzą go m.in. włosy, naskórek, sierść zwierząt, pleśń, włókna ubrań i mebli, piasek, pyłki czy jaja owadów. Wraz z nim powstają miliony bakterii, grzybów i, żywiących się martwymi komórkami naskórka, roztoczy. To właśnie one, a właściwie ich odchody, powodują uciążliwą alergię.
Powstawanie i zaleganie kurzu zwiększa się znacznie w okresie zimowym, kiedy włączone są kaloryfery, a co z tym idzie, zmniejsza się wilgotność powietrza. Dlatego tak ważne jest, abyśmy systematycznie nawilżali powietrze – np. zostawiając na noc wodę w misce, czy w specjalnym nawilżaczu.


Jak mu zapobiegać?
Pozbądźmy się z domu wszelkich zbędnych przedmiotów, na których kurz lubi się gromadzić – porcelanowych figurek, maskotek, bibelotów. W domu, w którym mieszkają alergicy, warto również pomyśleć o panelach na podłodze, które zastąpią kurzolubne dywany. Zasłony czy firanki w oknach to również korzystne rozwiązanie – stanowią pierwszą „blokadę" przed kurzem, który dzięki nim nie dociera od razu do reszty domu.
W walce z kurzem niezbędne jest również systematyczne wietrzenie mieszkania – róbmy to codziennie, niezależnie od pogody, przez ok. 10 minut. To najprostszy sposób, aby uzyskać w domu zdrowe i czyste powietrze.


Jak się go pozbyć?
Im częściej sprzątamy nasze mieszkanie, tym korzystniej dla nas i naszego zdrowia. Tyle tylko, że codzienne, bardzo dokładne porządki w domu mogą być uciążliwe, a stosowane środki chemiczne i techniki sprzątania nie zawsze skuteczne. Dlatego warto pamiętać o kilku trikach, które pomogą utrzymywać przestrzeń wokół siebie w optymalnym stanie.
Podczas porządków cząstki kurzu mogą być łatwo wzbijane w powietrze, na co musimy szczególnie uważać. Zawsze zaczynajmy sprzątanie od najwyższych punktów – wysokich półek czy przestrzeni pod sufitem – w ten sposób uchronimy się przed mozolnym powtarzaniem sprzątania w tym samym miejscu. – radzi Bartłomiej Szakiewicz, Brand Manager marki Jan Niezbędny. – Bardzo ważne są również produkty, których używamy do sprzątania. Najlepiej wybrać ścierki z mikrofibry o innowacyjnej strukturze ultracienkich włókien, które usuwają brud, tłuszcz i kurz znacznie efektywniej niż tradycyjne ścierki – podpowiada ekspert.
W ofercie rynkowej znajdziemy różne rodzaje ścierek z mikrofibry – od tradycyjnych, po dedykowane konkretnym miejscom, np. sprzętom RTV, na których kurz szczególnie lubi osiadać. Jeśli zaś chodzi o płyny i detergenty – najlepiej używać takich o właściwościach elektrostatycznych.
Domowe porządki związane ze ścieraniem kurzu najlepiej wykonywać przy otwartym oknie – dopływ świeżego powietrza jest bardzo potrzebny, kiedy kurz unosi się po całym mieszkaniu. Ważne również, aby wcześniej odkurzyć podłogi – jeśli zrobimy to w odwrotnej kolejności, podczas odkurzania pyły z podłogi uniosą się i z powrotem trafią na półki i szafki.

/źródło - /


 

 

Poprawiony: poniedziałek, 28 września 2015 14:58