Bolesne mleczaki - jak pomóc dziecku przetrwać ząbkowanie? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 24 września 2015 06:26

Bolesne mleczaki – jak pomóc dziecku przetrwać ząbkowanie?


Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces kształtowania się mlecznych zębów trwa do 3. roku życia, a ból z nim związany przysparza dziecku i rodzicom niemało stresu. Jak krok po kroku przebiega proces ząbkowania? Jakie są jego objawy i sposoby na złagodzenie bólu? Radzą eksperci z Feedo.pl.


Proces kształtowania się uzębienia dziecka odbywa się stopniowo. Jako pierwsze wychodzą zazwyczaj dolne, a następnie górne jedynki. Wyżynają się parami, bądź samodzielnie. Następnie, między 8. a 10. miesiącem życia pojawiają się dwójki. Najbardziej bolesny proces to wyżynanie się trójek i czwórek
– od 1. do 2. roku życia. Po 2. roku życia pojawiają się cztery piątki – zazwyczaj bezobjawowo. Łącznie dziecko będzie miało 20 mlecznych ząbków, które zaczną wypadać po siódmym roku życia.

 
Zwiastuny pierwszego ząbka
Pocieranie dziąseł piąstkami, obfite ślinienie się, niechęć do twardszych pokarmów (np. uwielbianych przez maluchów chrupek kukurydzianych) – są to pierwsze, zewnętrzne objawy ząbkowania. Dziąsła stają się zaczerwienione i rozpulchnione, a dziecko marudne i rozdrażnione. Nierzadko pojawia się biegunka albo stan podgorączkowy. Objawy ustępują w momencie, gdy ząbek przebije się przez dziąsło. Będzie on nadal wychodził, ale już nie w tak uciążliwy i bolesny sposób.


Ząbkowanie bez bólu
Proces ząbkowania daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale też jego rodzicom. Maluch jest płaczliwy, a zatroskani rodzice uciekają się do wielu sposobów aby mu pomóc.


Co skutecznie pomoże uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem?
• Stosowanie żelowych gryzaków z wypustkami masującymi dziąsła. Należy je jednak myć kilka razy dziennie ciepłą wodą, by nie doszło do powstawania pleśniawek w buzi dziecka. Należy podawać je schłodzone wcześniej w lodówce, aby skutecznie łagodziły ból.
• Podawanie dziecku obranych, umytych, twardych warzyw i owoców, którymi może masować sobie dziąsła.
• Masowanie dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką albo gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub szałwii.
• Stosowanie żeli znieczulających, specjalnie przeznaczonych dla maluszków. Można je kupić w aptece bez recepty. Mają też działanie przeciwzapalne, jednak nie powinno się stosować ich częściej niż wskazują zalecenia producenta.
• Podawanie pokarmów o półpłynnej konsystencji, chłodniejszych niż zwykle.
Domowych sposobów na uśmierzenie bolesnego ząbkowania jest wiele, jednak najpopularniejszym z nich jest stosowanie gryzaczków, których wybór na rynku jest ogromny – mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl . – Przed wyborem odpowiedniego gryzaczka należy zwrócić uwagę na to, jak zbudowane są jego rączki i czy nasz maluch łatwo je uchwyci. Ważne jest również sprawdzenie czy gryzak nie jest zbyt ciężki, aby dziecko mogło go swobodnie unieść. A co najważniejsze – należy się upewnić, czy gryzak nie został wykonany ze szkodliwych materiałów, a jego powłoki nie są toksyczne dla zdrowia – dodaje Martin Molčan.

Więcej informacji na stronie: www.feedo.pl.

/źródło - /


Poprawiony: czwartek, 24 września 2015 06:36