Zimowe wspomnienie lata - Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 22 września 2015 08:15

Zimowe wspomnienie lata. Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli


Winogrona zbiera się w grudniu, przy -9°C. Większość wody zawartej w jagodach jest już zamarznięta, stąd ograniczona ilość soku przy jednocześnie dużej koncentracji cukru, kwasów i aromatów. Właśnie dlatego Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli ma niezwykle przyjemny, słodki, owocowy smak, przywodzący na myśl najmilsze, wakacyjne wspomnienia.


Ten pierwszy gruziński biały icewine powstaje z jednej z najpopularniejszych w Gruzji odmian winogron – Rkatsiteli – pochodzących z winnicy Kondoli w regionie KAKHETI.
Limitowana jakość
Już po zebraniu owoce są ręcznie sortowane, a następnie łagodnie tłoczone w prasie koszowej. Następnie umieszcza się je w nierdzewnych stalowych kadziach, gdzie przez dwa miesiące fermentują w kontrolowanej temperaturze 16-18°C. Kolejny etap produkcji to sześciomiesięczna stabilizacja w temperaturze 0°C. Na końcu tego etapu wino jest delikatnie filtrowane i butelkowane. Po rozlaniu do butelek dojrzewa jeszcze przez sześć miesięcy, aby osiągnąć optymalny aromat, smak oraz barwę. Produkcja jest limitowana: z jednego zbioru powstaje tylko siedem tysięcy butelek o pojemności 0,375 l.
Słodkie tropiki
Pierwsze wrażenie po skosztowaniu Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli to uczucie świeżej słodyczy z wyczuwalną skórką cytrynową w tle. Zrównoważony smak wina pozostawia po sobie długie, przyjemne wspomnienie. Aromat to przede wszystkim owoce tropikalne: brzoskwinia, banan, cytryna, ananas, nektarynka, skórka pomarańczy. Całości dopełnia piękny, jasnozłoty kolor z mieniącym się odcieniem srebra. Marani Satrapezo Icewine Rkatsiteli najlepiej podawać jako aperitif lub do deserów. Wybornie smakuje w połączeniu z sernikiem.

Cena: 105 zł
Butelka: 0,375 l

O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani". Region Kakcheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali", „Vazisubani", „Akhasheni" i „Mukuzani", a mikroregiony „Napareuli", „Kvareli" i „Kindzmarauli" są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

 

/źródło - /


 

Poprawiony: wtorek, 22 września 2015 08:24