Uważaj, co truje w ogrodzie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 02 września 2015 11:46

Uważaj, co truje w ogrodzie


Ogród to miejsce stworzone do wypoczynku, dla nas, do zabawy dla dzieci. Otacza nas zieleń, kolorowe krzewy, kwiaty. Pielęgnujemy to wszystko, żeby miło spędzać czas, relaksować się. Tworzymy coś w naszym stylu, ale czy przyjrzeliśmy się roślinom, które rosną?

Z reguły sprawdzamy rodzaj gleby, jej pH, kwasowość, zawartość próchnicy, przepuszczalność i zasobność w związki pokarmowe. Popatrzmy jednak uważnie na gatunki, bo może są wśród nich gatunki toksyczne. Uważajmy szczególnie na dzieci, aby nie miały możliwości zatruć się. Często te kolorowe najbardziej przykuwają uwagę i mogą okazać się niestety niebezpieczne. Koniecznie jest zminimalizowanie takich roślin, które posiadają ciernie, kolce, lub właśnie tych z właściwościami trującymi.
Niebezpieczne ciernie posiadają:
• Berberysy
• Głóg ostrogowy
• Dzika róża
• Robinia, inaczej akacja
• Śliwa tarnina
Jeżeli, którakolwiek z tych roślin zagościła w naszym ogrodzie, nie ma konieczności jej usuwania. Wskazane jest jednak bacznie przyglądanie się i ostrożność. Tłumaczenie dzieciom jak należy z nimi postępować. Co do roślin uczulających, takie raczej proponuje się usunąć, ponieważ nie zniwelujemy, ani nie ograniczymy ich uczulania.
Rośliny uczulające:
• Leszczyna
• Olcha
• Topola
• Wierzba
• Brzoza
Dlaczego rośliny są trujące?
Każda roślina posiada jakieś właściwości. To, czy są trujące zależy od zawartych w nich substancji. Niektóre z nich posiadają saponiny, alkaloidy, glikozydy, to nic innego, jak związki chemiczne oraz substancje toksyczne. Zaskakujący może być fakt, że najbardziej pospolite rośliny mogą być dla nas zagrożeniem. Jako przykład można podać konwalię. Zawiera ona glikozydy, które mogą przyspieszyć akcje serca, wywołać wymioty, co za tym idzie, odwodnienie, oraz oszołomienie. Spożycie tej rośliny, liści, lub jagód przez dzieci może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia.
Naparstnica jest kolejnym przykładem bardzo niebezpiecznej, ponieważ zawiera również glikozydy takie jak digitoksyna, digitalina. Związki te prowadzą do zawałów serca. Kolchicyna to kolejna substancja śmiertelnie trująca, którą posiadają krokusy. Sparteinę zawiera żarnowiec, sasanka protoanemoninę, która podczas suszenia przechodzi w anemoninę.
Dodatkowo zadziwiający może być fakt, że nawet niektóre zioła dla dzieci mogą być niekorzystne. Należy, bowiem znać ich zastosowanie, dawkowanie, oraz odpowiednio je wcześniej przygotować. To jednak najlepiej zostawić specjalistom, jeśli się nie za bardzo na tym znamy.
Pamiętajmy, że każda roślina substancje szkodliwe może posiadać w innej części. Czasami trujące są nasiona, czasami liście, oraz sok. Inne osnówkę, która je otacza. W ten sposób rośliny bronią się przed zwierzętami roślinożernymi.
Czego sia bać się, czego unikać?
Bardzo ważną rzeczą jest, aby znać właściwości okazów, z którymi mamy do czynienia w naszym ogrodzie. Znacznie ułatwi nam to sposób naszego postępowania. Od początku możemy tłumaczyć dzieciom, że nie wszystko można posmakować, zgniatać, czy zjadać. Uczyć ich ostrożnego postępowania z kwiatami, krzewami, oraz drzewami.
Trujące kwiaty
Zaskoczeniem dla wielu z nas, może być fakt, że bardzo popularne kwiaty ogrodowe takie jak hiacynty, narcyzy, tulipany czy przebiśniegi są trujące. Najbardziej ich cebule. Bardzo trująca jest konwalia majowa, ponieważ nawet wypicie wody z wazonu, w którym stała, może spowodować zatrucie. Toksyczne okazy dla nas, to piwonie, serduszka, zimowity.
Trujące krzewy i pnącza
Bluszcz, choć piękny dla oka, pnący się po budynku jest trujący. Skutki tego można odczuć po zjedzeniu liści czy pędów. Powojniki trują sokiem, liśćmi, kwiatami oraz owocami. Pęki kwiatowej hortensji, czerwone owoce ostrokrzewu, cis, to kolejne przykłady trujących okazów.
Jeżeli chodzi o owoce i warzywa, to na pewno niekorzystnie jest zjadać niedojrzale. Uważać należy na wiśnie, śliwki, morele oraz na ich pestki. Zielone ziemniaki oraz niedojrzale pomidory i ich liście, to zdecydowanie nieodpowiednie jedzenie dla dzieci.

 
Znane, najczęściej spotykane i trujące


Bluszcz po zjedzeniu mogą wystąpić biegunka, wymioty, bóle głowy, niewydolność oddechowa, drgawki, wstrząs. Zatrucie niestety może doprowadzić do śmierci.
Bukszpan po spożyciu pojawiają się skurcze, biegunka, wymioty, oraz paraliż
Cis spożycie prowadzi do suchości w ustach, skurczy, biegunki i nudności. Śmierć następuje od zatrzymania akcji serca. Oprócz miąższu owoców, cała roślina jest trująca.
Jaskółcze ziele Zatrucia spowodowane spożyciem, zdarzają się rzadko, ale mogą być śmiertelne szczególnie w przypadku dzieci. Kontakt z zielem może natomiast spowodować bardzo ostre podrażnienia skóry, oczu, układu oddechowego, również zawroty głowy, ślinotok, spadek ciśnienia krwi, a nawet zapaść
Konwalia Zjedzenie roślin prowadzi do biegunki, wymiotów, zawrotów głowy i zaburzenia rytmu serca. W rzadkich przypadkach może nastąpić zgon przez zatrzymanie akcji serca. Wypicie wody z wazonu, w którym stały konwalie prowadzi do poważnego zatrucia.
Krokus Nie jest szczególnie niebezpieczny dla osób dorosłych, jedynie u dzieci może spowodować biegunkę i wymioty.
Laurowiśnia powoduje skurcze żołądka, nudności i wymioty, Może prowadzić do śmierci
Ligustr Po zjedzeniu dużej ilości owoców, występują niepożądane objawy, ból głowy, biegunka, oraz częsty paraliż
Miłek Przy spożyciu występują mdłości, wymioty, zaburzenia widzenia i paraliż. W większej ilości może zatrzymać akcję serca i doprowadzić do śmierci.
Narcyz w przypadku zjedzenia cebulki występują nudności, wymioty, zawroty głowy, biegunka, styczność z sokiem powoduje zapalenie skóry. Odnotowane zostały zgony.
Ostróżka Przyczynia się do zatruć pokarmowych, wymiotów, zaburzeń widzenia, trudności w oddychaniu
Tojad zawiera bardzo silną toksynę – akonitynę. Spożycie nawet 2-5g tej rośliny może być śmiertelne. Spożyta natomiast w mniejszych ilościach działa pobudzająco a później paraliżująco. Może wnikać przez skórę. Kiedyś tojad był wykorzystywany do zatruwania strzał.
Trzmielina Spożycie trzmieliny może spowodować biegunkę, zaburzenia pracy serca, paraliż i śmierć. Szacuje się, że śmiertelna dawka dla dorosłego człowieka to 35 owoców.
Wawrzynek Zjedzenie małych ilości powoduje wymioty, biegunki, pęcherze w jamie ustnej, zaburzenia krążenia. Uwaga! Około 10-12 owoców/jagód tego krzewu może zabić
Zimowit jesienny Niewiele zjedzonych nasion powoduje przykre dolegliwości, wymioty, biegunki, pojawia się uczucie pieczenia, problemy z krążeniem, skurcze. Kolejnymi skutkami to porażenie układu oddechowego i śmierć
Złoty deszcz Już 3 ziarna powodują objawy zatrucia, podrażnienie w jamie ustnej, wymioty, dreszcze, paraliż, porażenie układu oddechowego.
Ważne!
Jeżeli w jakikolwiek sposób roślina, lub jej kwiaty, liście czy owoce znalazły się w buzi dziecka konieczna raczej będzie wizyta u lekarza. Objawami zatrucia są bóle brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy, wysypka na skórze. Wiadomo, że jeśli szybko zareagujemy może nie dość do połknięcia, jednak warto być ostrożnym. Jeżeli doszło do połknięcia w niedługim czasie, można sprowokować wymioty, aby uchronić przed działaniem toksycznych substancji. Oby takich sytuacji było jak najmniej i chwile w ogrodzie były wyłącznie przyjemne dla całej rodziny.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. meble ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe

/źródło - Haiku Studio PR/


 

Poprawiony: środa, 02 września 2015 11:56