Polskie morze czy zagraniczny kurort? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 25 sierpnia 2015 11:01

Polskie morze czy zagraniczny kurort?

Planując wakacyjny urlop często zadajemy sobie pytanie, czy korzystniej wykupić zagraniczną wycieczkę, czy raczej zdecydować się na polskie morze. Według wielu opinii o wyborze wczasów nad Bałtykiem decyduje cena. Czy jednak na pewno zagraniczne wycieczki są droższe? Eksperci z MyTravel.pl porównali koszty związane z wakacjami w Polsce i za granicą. Która opcja jest korzystniejsza?

Ceny nad polskim morzem przewyższają często koszty związane z urlopem w ciepłych krajach – wynika z analiz MyTravel.pl. Na urlop nad Bałtykiem 3-osobowa rodzina przeznacza niemal 10 000 złotych, jeśli chce spędzić 14 dni w czterogwiazdkowym hotelu. Nie dziwi więc rosnąca popularność zagranicznych wczasów, gdzie zagwarantowane jest często pełne wyżywienie, dostęp do baru i co najważniejsze – doskonała pogoda.

Wakacje nad polskim morzem to nie zawsze oszczędność

Aby spędzić dwutygodniowe wakacje nad polskim morzem, 3-osobowa rodzina z dzieckiem musi przeznaczyć na to około 10 000 zł. Samo zakwaterowanie to kosz rzędu 7 000 zł – tyle płaci się za dwuosobowy pokój z łóżkiem dla dziecka w czterogwiazdkowym hotelu. W cenie pokoju w ośrodku o takim standardzie zawarte jest m.in. śniadanie, basen, jacuzzi, sauna i siłownia. O resztę jednak zadbać musimy sami. Aby dojechać z Warszawy do jednej z nadmorskich miejscowości własnym samochodem trzeba liczyć się z wydatkiem około 500 zł. Jak się okazuje, podczas letniego wypoczynku z rodziną dużą sumę pieniędzy przeznaczamy na wyżywienie, atrakcje dla dziecka, napoje, alkohol czy przekąski w ciągu dnia. W turystycznych miejscowościach trudno opędzić się od budek z lodami, goframi lub kebabem czy też uwielbianych przez najmłodszych rozrywek.

W jaką sumę pieniędzy powinniśmy się więc wyposażyć? Nad morzem często decydujemy się na jedzenie w miejscowych restauracjach czy barach, gdzie ceny zazwyczaj przekraczają normalne wartości. Aby 3-osobowa rodzina mogła zjeść codziennie obiad, musi zapłacić w ciągu całego wyjazdu około 1260 zł. Zakładając, że codziennie jeden lub dwóch członków rodziny będzie miał ochotę na zapiekankę, kebab czy frytki, a także niemal każdego dnia wszyscy skuszą się na lody albo gofry, wydamy na ten cel 359 zł. Do tego dochodzą zimne napoje, kawa, herbata czy piwo, często sprzedawane na plaży – na to przeznacza się średnio 742 zł. Nie można zapomnieć także o dzieciach, którym ciężko odmówić nadmorskich atrakcji. Aby maluch mógł 10 razy w trakcie pobytu skorzystać z zabawy w kulkach czy skakania na trampolinie, wydać musimy 110 zł. Podsumowując, 3-osobowa rodzina za 14-dniowy pobyt w nadmorskim hotelu zapłaci nawet 9 971 zł.

Oszczędzając na All Inclusive

Wśród wielu osób dominuje przekonanie, że zagraniczne wczasy All Inclusive wiążą się z dużymi wydatkami. Rzeczywiście ceny takich wycieczek na pierwszy rzut oka wydają się bardzo wysokie. Z tego też względu często rezygnujemy z zagranicznego urlopu na rzecz rodzimych nadmorskich miejscowości. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej tym ofertom, można się przekonać, że często są one korzystniejsze niż wakacje w Polsce. Jak to możliwe? – Oferty All Inclusive zapewniają turystom pełne wyżywienie, dostęp do basenu, parkingu i baru z napojami czy alkoholem. Dzięki temu nie musimy wydawać pieniędzy na jedzenie i przekąski w miejscowych barach, a to już spora oszczędność – przekonuje Damian Ozga, prezes sieci biur podróży MyTravel.pl. W porównaniu do wakacji nad polskim morzem, 3-osobowa rodzina może spędzić 2 tygodnie w zagranicznym, czterogwiazdkowym kurorcie nawet taniej. Urlop w hotelu w Egipcie z dostępem do basenu, siłowni, trzema posiłkami dziennie, przekąskami oraz lokalnymi napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi to koszt zaczynający się już od 4 599 zł. W cenie zawiera się także przelot samolotem, transfer do ośrodka oraz animacje dla dzieci. Wakacje można również spędzić w popularnej wśród polskich turystów Turcji. Rodzina z dzieckiem za 14 dni w hotelu z 4 gwiazdkami w zapłaci 5 294 zł, nie martwiąc się już o wyżywienie. W ofercie znajdują się bowiem 3 posiłki dziennie, przekąski w ciągu dnia, wszelkie napoje czy alkohol oraz przeloty samolotem. Korzystnie wychodzi także Grecja – za dwa tygodnie zapłacimy 7 305 zł, wliczając w to pełne wyżywienie, lokalne napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz przeloty.

Warto pamiętać także o jednym istotnym fakcie – wakacje za granicą to gwarancja doskonałej pogody. W krajach takich jak Egipt, Turcja czy Grecja w sezonie letnim zawsze można liczyć na pełne słońce, ciepłe morze i idealne warunki do odpoczynku.

 

 /źródło - /

Poprawiony: wtorek, 25 sierpnia 2015 11:36