Idealny dom seniora w Polsce - czy to możliwe? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 20 sierpnia 2015 08:30

Idealny dom seniora w Polsce – czy to możliwe?

Jesień życia w domu opieki czy z rodziną? Decyzja powinna zależeć od oczekiwań seniora oraz rodzaju opieki, jakiej wymaga, a także być podjęta wspólnie przez niego i jego rodzinę. Specjalistyczną opiekę oraz komfortowe warunki życia może zapewnić dom opieki. Warto jednak sprawdzić, jak blisko mu do ideału, czyli prawdziwego domu.

 

Seniorzy często zmagają się z ograniczeniami spowodowanymi wiekiem. Wymagają w związku z tym leczenia, rehabilitacji, specjalnej diety i pomocy w codziennych czynnościach. Równocześnie chcą wciąż korzystać z życia. Potrzebują miejsca, w którym nie muszą z niczego rezygnować, gdzie są zachęcani do kontynuowania swoich pasji, nawiązują przyjaźnie i aktywnie uczestniczą w życiu codziennym bez względu na wiek, czy stan zdrowia. Takim miejscem jest powstający w podwarszawskim Józefowie Dom Opieki Józefina.

Idealny, czyli jaki?

Wymarzony dom położony jest w pięknym parku, kuszącym długimi spacerami i odpoczynkiem – także z własnym pupilem. Kot lub pies to przyjaciele, którzy nie tylko wdzięcznie towarzyszą, ale także mobilizują do troski o zdrowie. Dobremu samopoczuciu sprzyjają również chwile spędzone w gronie rówieśników np. w znajdującej się w domu opieki kawiarni przy filiżance aromatycznej herbaty. Wiadomo również, że nic tak jak nuda i samotność nie wpędza w apatię.
Ale od czego są wspólne zajęcia – gry w karty i szachy, gotowanie z przyjaciółmi, wieczorki filmowe oraz warsztaty, na których zawsze można nauczyć się czegoś nowego? Na tych, którzy najchętniej relaksują się czytając książki lub słuchając muzyki, czeka bogaty księgozbiór i muzyczna biblioteczka. Do wspólnego spędzania czasu zachęcają również domowe posiłki, przygotowane z uwzględnieniem preferencji podopiecznych oraz indywidualnych wskazań lekarza. Idealny dom opieki, to miejsce, w którym senior czuje się jak we własnym domu, w każdej chwili może udać się na zakupy, w odwiedziny czy na wycieczkę – samodzielnie lub z rodziną, korzystając z pomocy personelu.

Najlepszy moment na wybór domu opieki

Na profesjonalny dom opieki warto zdecydować się, kiedy bliska nam osoba wymaga specjalistycznej, całodziennej opieki lub mieszka samotnie i potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach ze względu na wiek i stan zdrowia. Jeśli potrzebuje wsparcia przez 24 godziny na dobę, może być to trudne do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi i domowymi. Sprawowanie opieki nad seniorem, bywa też dużym obciążeniem psychicznym – szczególnie, jeśli w grę wchodzą czynności pielęgnacyjne i medyczne, a rodziny często nie mają pewności, czy opieka, którą otaczają bliskiego, jest sprawowana należycie. Warto wtedy dobrze przygotować się do rozmowy ze starszą osobą. Pokazać, jak zmieni się jej życie oraz wskazać, co zyska, jeśli otrzyma profesjonalne wsparcie na co dzień. Decyzję o wyborze domu opieki należy podjąć wspólnie. Można wcześniej odwiedzić ośrodek i zapoznać się ze sposobem jego funkcjonowania i z personelem.

W najlepszym domu opieki seniorzy nie tylko będą czuli się jak u siebie, lecz także będą mieli zapewnioną profesjonalną pomoc, dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb. Podstawą jest opieka lekarska, szczególnie lekarza geriatry – starsze osoby często krępują się mówić o swoich schorzeniach. Łatwiej im rozmawiać z lekarzem, który szybko zdiagnozuje, co jest przyczyną złego samopoczucia. Ważne, aby czuwał nad nimi psycholog, który pomoże oswoić się ze zmianami, które zachodzą w ich życiu, a równocześnie zauważy, czy w zachowaniu podopiecznych nie pojawiają się niepokojące oznaki depresji lub zaburzeń pamięci. Istotne jest też codzienne wsparcie personelu opiekuńczego.

Wzorcowe miejsce, oprócz podstawowej opieki, powinno gwarantować również szeroki pakiet zajęć aktywizujących seniorów. W Józefinie warsztaty i zajęcia terapeutyczne odbywają się w Strefie Relaksu. To właśnie tutaj seniorzy wezmą udział w codziennych zajęciach , których celem jest spowolnienie lub złagodzenie choroby oraz poprawa jakości funkcjonowania na co dzień. Zarówno umysł, jak i ciało, wymagają ćwiczeń, które w efekcie pozwalają dłużej zachować większy stopień sprawności. Muzykoterapia, stymulująca pamięć i koncentrację, czy arteterapia, pozwalająca ćwiczyć sprawność manualną i poprawiająca nastrój, będą motywować seniorów do działania. W Józefinie seniorzy mogą korzystać również z innych form aktywizacji jak treningi pamięci, terapia reminiscencyjna, treningi funkcji poznawczych oraz codzienna gimnastyka i rehabilitacja grupowa. Dom opieki dysponuje także pracowniami artystycznymi, klimatycznymi kawiarniami oraz salą kinową. Mieszkańcy powinni mieć też możliwość realizowania swoich pasji. Jeśli ktoś całe życie lubił malować, grać na instrumencie, czy majsterkować, powinien móc realizować swoją pasję również w domu opieki. Ciekawie i aktywnie spędzony czas sprawi, że senior poczuje się potrzebny, nabierze motywacji i będzie cieszył się chwilą, a przecież seniorzy nie różnią się w tym aspekcie od młodzieży czy pokolenia czterdziestolatków.

Wyjątkowi pensjonariusze, wyjątkowe potrzeby

Ważną kwestią jest również opieka nad seniorami cierpiącymi na schorzenia wiążące się z wiekiem, m.in. na chorobę Alzheimera. Józefina prowadzi specjalne programy pomagające seniorom niwelować skutki choroby i jak najdłużej zachować funkcje poznawcze. Dysponuje specjalnie przygotowaną Strefą Wzmożonej Opieki dla osób z demencją. W Józefinie osoby wymagające indywidualnej terapii, będą mogły skorzystać ze specjalnych programów opieki np. dla osób z chorobą Parkinsona, z zaburzeniami pamięci, po udarze czy niesamodzielnych ruchowo. Osoby po przebytych operacjach lub po pobytach w szpitalu będą mogły skorzystać z pobytów rehabilitacyjnych. Podstawą domu opieki jest jego personel.
To doświadczony zespół lekarzy, terapeutów i opiekunów sprawi, że podopieczni będą czuli się bezpiecznie i otrzymają indywidualne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.

Czy istnieje idealny dom opieki? Taka jest właśnie Józefina. Nowy dom opieki to placówka bazująca na doświadczeniu Care Experts w opiece nad osobami starszymi oraz przewlekle chorymi. Może w nim zamieszkać każdy senior lub osoba niesamodzielna, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju opieki, jakiej wymaga, wybierając pobyt krótkoterminowy lub długoterminowy. Józefina mieści się w podwarszawskim Józefowie i będzie gotowa na przyjęcie pierwszych mieszkańców już od 1 września.

Kontakt w celu umówienia się na spotkanie:
Tel. 22 88 777 00

Adres:
Dom Opieki Józefina
ul. Sikorskiego 123
05-420 Józefów


 

O Care Experts

Care Experts to firma świadcząca szeroki wachlarz usług opiekuńczych dla osób starszych i dzieci. Firma oferuje kompleksową pomoc domową w zakresie usług opiekuńczych przeznaczonych dla osób starszych i przewlekle chorych, a także prowadzi w Warszawie Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, gdzie chorzy z zespołem otępiennym, pacjenci z chorobą Alzheimera, z chorobą Parkinsona oraz po udarach uczestniczą w terapiach mających na celu spowolnienie procesu chorobowego oraz złagodzenie towarzyszących chorobie zaburzeń. W ramach Care Experts funkcjonuje także Centrum Geriatrii i Chorób Przewlekłych z Poradnią Neurologiczną, Poradnią Leczenia Bólu i Poradnią Geriatryczną działającą w ramach umowy z NFZ. Care Experts w zakresie opieki nad dziećmi oferuje pomoc opiekunek, niań i guwernantek. Poza usługami opiekuńczymi, Care Experts świadczy również usługi medyczne takie jak opieka położnych, pielęgniarek czy pobieranie krwi w domu. Spółka jest częścią Grupy Medicover.

/źródło - JBcomm/


 

Poprawiony: czwartek, 20 sierpnia 2015 08:39