Przyjemne, wspólne spędzanie czasu podwyższa inteligencję dziecka PDF Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 04 sierpnia 2015 07:49

Przyjemne, wspólne spędzanie czasu podwyższa inteligencję dziecka

Dobre środowisko w którym dziecko poznaje świat i uczy się szybko, to środowisko pełne zabawy i przyjemności!

Uśmiech rozwija mózg

Pozytywne spojrzenia, to najistotniejszy element rozwoju społecznego i rozwoju inteligencji a same uśmiechy wspomagają rozwój mózgu. Te fakty zostały szeroko opisane zarówno przez neurologów jak i neuropsychologów.

Jak to się dzieje?

Sue Gerhardt w książce “Znaczenie miłości” opisuje wpływ uczuć na mózg. Kiedy małe dziecko obserwuje uśmiechającego się rodzica, wykorzystuje wrodzoną umiejętność rozpoznawania wyrazu twarzy i odczytuje pozytywne emocje. Pobudzony zostaje układ nerwowy dziecka i tętno przyśpiesza. To powoduje reakcje biochemiczne.

Do krwiobiegu uwalniany jest neuropeptyd przyjemności beta-endorfina. Ten neuropeptyd wspomaga wzrost neuronów oraz powoduje dobre samopoczucie. Kolejny neuroprzekaźnik- dopamina jest uwalniany i przesyłany do kory przedczołowej. Dopamina wzmacnia wchłanianie glukozy i wspomaga rozwój nowych komórek w mózgu. Polepsza również samopoczucie.

W ciągu 1wszego roku życia mózg niemowlęcia podwaja swoją wagę. Im więcej w tym czasie zbuduje się połączeń między neuronami- tym większe możliwości intelektualne na przyszłość.

Baza inteligencji to emocje

Uśmiechy, przytulanie i głaskanie! Wszystkie te doświadczenia wczesnego dzieciństwa są bezcennym prezentem dla dziecka. Taki zastrzyk dobrych uczyć tworzy, według psychologów, bazę społeczno- intelektualną, z której człowiek korzysta przez całe życie.

Wraz z upływem czasu pozytywne chwile spędzane z dzieckiem zamieniają się w zabawę.

Zabawa to nie tylko edukacja

Nam dorosłym, łatwo jest koncentrować się na aspekcie edukacyjnymi zabawy. Tym czasem dziecko musi nauczyć się także emocji!

Według Lawrence J. Cohena autora książki “Rodzicielstwo przez zabawę” zabawa jest sposobem na podtrzymywanie bliskości i odbudowanie więzi. Pozwala spełniać ogromną potrzebę przywiązania, czułości i bliskości tkwiącą w każdym z nas. Zabawa pozwala dziecku odreagować stany napięcia emocjonalnego.

Co ciekawe, w takie funkcje zabawy wpisują się wszystkie tradycyjne, wypracowane przez pokolenia zabawy: a kuku, berek, zabawa w chowanego.

Dzieciństwo pełne jest intensywnych emocji. Jako rodzice, dzięki wkroczeniu w świat zabawy dziecka, zyskujemy wiele. Jak pisał dr Stanley Greenspan, światowy autorytet w pracy klinicznej z małym dzieckiem: “Kierujemy się zainteresowaniami dziecka, ponieważ są one przepustką do jego emocjonalnej i intelektualnej przestrzeni”. Zacząć można w prosty sposób.

Czas na dywanie

Wielu specjalistów mówi o tzw. podążaniu za dzieckiem, tj. zejściu do poziomu dziecka i zabawie na jego warunkach. Metoda Floortime, która jest elementem terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami rozwoju, jest również coraz popularniejsza w szerokich kręgach rodziców dzieci rozwijających się typowo.

Floortime w dosłownym tłumaczeniu to “czas podłogowy”. Zaczyna się zwykle od dosłownego zejścia na podłogę, znalezienia 20 minut czasu wolnego i odpowiedniego miejsca, gdzie nikt nie będzie rozpraszał zabawy. Rodzic zamienia się w obserwatora. Kiedy dziecko zaprasza do zabawy dorosłego, ten chętnie się zgadza, jednak nie zmienia konwencji zaproponowanej przez dziecko, nie komentuje, nie ocenia i nie forsuje własnych propozycji.

Zabawa bezcenna dla dziecka

Zabawa niedyrektywna wiele maluchów wprawia w osłupienie. Szybko jednak doceniają takie wspólne chwile. Czas spędzony w sposób “podążający” jest dla wielu dzieci pomocny w codziennych lękach, problemy z dyscypliną, problemach w szkole. Bezwarunkowa uwaga rodziców poświęcona 20 minut dziennie dla wielu dzieci jest cudownym lekarstwem na wszelkie bolączki.

Rodzice zyskują nowe spojrzenie

Takie warunki zabawy bywają szokujące również dla rodziców. Mamy i Tatusiowie często są zaskoczeni jak wiele zakazów/poleceń wydają dzieciom na co dzień. Co więcej: doceniają jak mądre i ciekawe są inicjatywy dziecka! Rodzicielstwo to przecież przede wszystkim świetna zabawa.

 

Opracowane przez PolskiAutyzm.pl