Zabawy w ogrodzie dla babci i dziadka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 31 lipca 2015 08:51

Zabawy w ogrodzie dla babci i dziadka

Ogród to miejsce, w którym uwielbiamy odpoczywać. Idealnie nadaje się również na zabawy z naszymi wnukami. Każdej pory roku, znajdziemy mnóstwo sposobów na niezwykle udane zabawy w ogrodzie z najmłodszymi.


Wymarzona przestrzeń dla dziecięcych zabaw
Ogród to wymarzone miejsce do zabawy dla dzieci, które zyskują zarówno poczucie bezpieczeństwa związane z przydomowym miejscem spędzania czasu, jak i wyjątkową okazję do aktywnego spędzania dnia na świeżym powietrzu, wolnej przestrzeni i w kontakcie z pasjonującą przyrodą. Wiek naszych wnuków determinuje zajęcia i zabawy, jakie warto im polecić, jak również sposób w jaki powinniśmy przygotować ogród i co zapewnić naszym maluchom, by mogły oddać się miłej zabawie. Również pory roku narzucają pewne formy zabawy, niektóre wykluczają, inne umożliwiają. Pamiętajmy, by stale nadzorować dzieci i pilnować przebiegu zabawy, tak by była zarówno przyjemna, jak i bezpieczna.
Jak urządzić ogród w zależności od wieku maluchów?
Wiek dzieci kształtuje ich zainteresowania i sposób patrzenia na świat. W zależności od tego, ile lat mają nasi najmłodsi podopieczni, różnie powinniśmy przygotować nasz ogród. Pamiętajmy, że udana zabawa w ogrodzie, będzie dopiero wtedy, kiedy urządzimy go w sposób odpowiedni.
Dzieci do trzech lat najchętniej oddają się prostym zabawom w pobliżu domu, bawiąc się najróżniejszymi zabawkami na trawie lub w piachu. Najkorzystniej będzie zatem zorganizować piaskownicę pełną piachu, w której dzieci będą mogły grzebać łopatkami lub razem będziecie mogli stawiać babki. W ciepłe dni, zarówno wiosną, jak i latem, warto postawić basenik z wodą i zapewnić odpowiednie zabawki, przydatne podczas dziecięcej kąpieli.
Dzieci powyżej trzech lat - do sześciu, zaczynają odczuwać ciekawość świata, interesują się nieznanymi im prawidłami rządzącymi przyrodą. To okres, w którym, oprócz fizycznej aktywności, dochodzi aktywność umysłu. Dzieciom w tym wieku warto poświęcić więcej czasu, odpowiadać na ich pytania i tłumaczyć nieznane im zjawiska. Warto zorganizować ogród w taki sposób, by rozbudzić dziecięcą ciekawość zarówno przez posianą roślinność, bogactwo kwiatowe, jak również kolorowe motyle, które chętnie latają w kwietnikach. Posadzenie kilku krzewów jest dobrym pomysłem, który dzieci chętnie wykorzystają do różnych zabaw, typu "chowanego", za którym będą mogły znaleźć schronienie. Wiosną i latem, dobrym pomysłem jest postawienie niewielkiego namiotu w ogrodzie. Dla dzieci będzie to schronienie przed zbyt mocnym i niebezpiecznym słońcem, jak również miejsce prywatnego schronienia, w którym poczują się swobodnie i podekscytowane samotnością, pozorną, ciągle będziecie miały je na oku. Jesienią, świetnie sprawdzą się w pracach ogrodowych, grabienie liści sprawi im frajdę, a dodatkowo pomogą wam w porządkach i zażyją zdrowego ruchu. Jeżeli w ogrodzie rośnie kasztanowiec, zbieranie kasztanów okaże się niezwykle przyjemną zabawą. Zimą, warto razem zbudować bałwana.
Dzieci w przedziale wiekowym między siódmym, a dziesiątym rokiem życia, coraz bardziej zaczynają odczuwać potrzebę samotnej zabawy, przy jednoczesnym wzmożonym zapotrzebowaniu na ruch i aktywność fizyczną. Idealnym pomysłem na urządzenie ogrodu, który spełni wymagania wnuków, jest przygotowanie mini placu zabaw. Huśtawka okaże się fascynującą zabawką przez cały rok, bez względu na jego porę. Chwila zabawy z huśtaniem, przy odpowiednim ubiorze, okaże się bezpieczną i przyjemną zabawą również w trakcie zimy. Dobrym pomysłem okażą się karuzele, drabinki, liny do wspinania, a przede wszystkim zjeżdżalnie. Świetnym pomysłem, choć niemożliwym do spełnienia w każdym ogrodzie, jest wybudowanie solidnego domku na drzewie. Nie ma chyba dziecka, które nie marzyłoby o takim własnym, indywidualnym kąciku. Pamiętajmy jednak, że przy budowie takiego domku należy zachować szczególną ostrożność i zasady bezpieczeństwa. Musimy wybrać odpowiednio grube i wytrzymałe drzewo, a samo wykonanie domku najlepiej będzie zlecić fachowcom. Zimą można uatrakcyjnić zabawy. W tym wieku budowanie bałwana może okazać się niewystarczające. Jeżeli zima będzie wyjątkowo śnieżna i nie będzie brakowało śniegu w naszym ogrodzie, prawdziwą frajdą będzie, kiedy wspólnie wybudujecie iglo. Prace ogrodowe, jak grabienie liści jesienią, czy zbieranie owoców, okażą się przyjemne również i w tym wieku.
Istnieje również wiele zabaw, które będą sprawiały przyjemność dzieciom w różnych grupach wiekowych, zarówno w przedziale 3-6 lat, jak i 7-10. Do takich zabaw należą m. in. podchody, zabawy w chowanego, wspólne zabawy z piłką. Pamiętajmy, że w wieku 7-9 lat, dzieci niezwykle chętnie jeżdżą rowerem, warto umożliwić im to.
Zabawy w ogrodzie to niezwykle atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu dla najmłodszych. Ogród jest bezpieczną, przydomową przestrzenią, w której dzieci znajdą wiele ciekawych form rozrywki, jak również jest przestrzenią wyzbytą cywilizacyjnych nowoczesności, nierzadko trącących nachalną tandetą. W ogrodzie, dzieci będą się bawiły tylko tym, co im przygotujesz, dlatego, od ciebie zależy jak twoje wnuki spędzą czas. Kontakt z przyrodą na pewno rozbudzi ich fantazję, wrażliwość i wyobraźnię, dlatego starajmy się możliwie jak najlepiej przygotować nasz ogród dla naszych najmłodszych, tak, by chętnie do niego wracały.


Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu: ( http://ogrodolandia.pl/dla-dzieci ). W ofercie sklepu znaleźć można min. huśtawki, piaskownice, place zabaw.

 

/źródło - Haiku Studio/


Poprawiony: wtorek, 03 listopada 2015 09:17