Smak nostalgii.Marani Satrapezo 10 kvevri Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 18 lipca 2015 10:32

Smak nostalgii. Marani Satrapezo 10 kvevri


Marani Satrapezo 10 kvevri to wino nieoczywiste, o specyficznym kolorze i interesującym smaku oraz aromacie. Pochodzi z Gruzji, jest to wytrawny, rocznikowy, biały trunek. Sekret jego nienachalnego uroku tkwi w starannej metodzie produkcji.
Wino wytworzone zostało w 100% z Rkatsiteli – najpopularniejszej w Gruzji, endemicznej odmiany białych winogron. Przed właściwymi zbiorami dokonuje się tzw. zielonych zbiorów, by te ostateczne obniżyć do 7 ton z hektara, co ma przełożenie na wyjątkowe walory Marani Satrapezo 10 kvevri.
Zaczyna się jesienią
Zbiory mają miejsce pod koniec września. Dojrzałe jagody są ręcznie zbierane do małych skrzynek, sortowane i czyszczone z szypułek. Następnie delikatnie się je miażdży i umieszcza w charakterystycznych, gruzińskich glinianych amforach zakopanych w podłodze, noszących nazwę KVEVRI. Tam dochodzi do fermentacji dzięki naturalnym drożdżom znajdującym się w skórkach owoców. Łagodnie uwalniają się i przenikają w tym czasie aromaty i taniny. Maceracja trwa 20-25 dni, następnie wino zlewane jest znad osadu i przez 10 miesięcy dojrzewa w 225-litrowych beczkach. Potem przelewane jest do butelek, gdzie dojrzewa przez 6 miesięcy.
Melancholia na podniebieniu
Zmysłowe doznania towarzyszące degustacji Marani Satrapezo 10 kvevri można określić jednym słowem – jesienne. Jasny kolor wina ma odcień tombakowy, lekko utleniony. W aromacie wyraźnie wyczuwamy jesienne, suche liście, masło oraz owoce egzotyczne. W smaku jest ekstraktywne, naturalne, z wyczuwalną nutą wosku, gliny, ale także sherry. Zdecydowanie jesienny jest finisz – odnajdziemy w nim orzechy, masło, słomę i delikatne, ziołowe tło. Wino doskonale łączy się z potrawami z wieprzowiny, cielęciny oraz kurczaka.

Cena: 115 zł
Butelka: 0,75 l


O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani". Region Kakcheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali", „Vazisubani", „Akhasheni" i „Mukuzani", a mikroregiony „Napareuli", „Kvareli" i „Kindzmarauli" są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/


/źródło - /