Dlaczego warto uzdatniać wodę przy wykorzystaniu urządzeń filtrujących?
Wpisany przez S.Z   
środa, 15 lipca 2015 08:25

Dlaczego warto uzdatniać wodę przy wykorzystaniu urządzeń filtrujących?

Do tej pory nie zastanawiałeś się nad jakością wody wypływającej prosto z kranu w Twoim domu? Dałeś się przekonać obecnie panującej modzie na picie tak zwanej kranówki i jesteś przekonany o bezpieczeństwie takiego rozwiązania? Musisz więc wiedzieć, że dla zachowania bezpieczeństwa powinieneś zastosować dodatkowe czynności uzdatniające za pomocą specjalnych filtrów.

Dlaczego woda musi być poddawana uzdatnianiu?

Woda z wodociągów przed dostarczeniem jej do gospodarstw domowych jest wprawdzie uzdatniana w specjalistycznych stacjach, jednak głównie za pomocą nie do końca neutralnego dla ludzkiego organizmu chloru. Jego ilości są na szczęście stosunkowo niewielkie, jednak w dłuższej perspektywie czasu mogą się odbić negatywnie na stanie naszego zdrowia. Ponadto chlor przyczynia się do tego, że woda znacznie traci na swych walorach smakowych oraz zapachowych.

Uzdatnianie wody jest również konieczne ze względu na znajdujące się w niej liczne drobnoustroje, a także tego typu pierwiastki jak chociażby żelazo i mangan. Dlatego właśnie domowe filtry do wody pozwalają przeprowadzić proces dezynfekcji, a także wykorzystują mechanizm odwróconej osmozy. Dzięki temu woda staje się krystalicznie czysta, pozbawiona bakterii, a także zyskuje delikatny smak oraz pozostaje bezzapachowa.

Rozwiąż raz na zawsze problem twardej wody!

Zwłaszcza w takich miejscach naszego kraju jak Warszawa oraz Górny Śląsk mieszkańcy zmagają się z problemem twardej, wymagającej uzdatniania wody. Wynika on z faktu, że rozpuszczone zostały w wodzie między innymi związki magnezu, wapnia, a także potasu.

Charakterystycznym rezultatem utwardzonej wody jest pozostający na powierzchni czajnika, naczyń, prysznica czy wanny osad. Jest on nie tylko mało estetyczny i trudny do usunięcia, lecz wpływa bardzo negatywnie na sprawność urządzeń grzewczych oraz AGD. Twarda woda stanowi między innymi jedną z głównych przyczyn przedwczesnych awarii pralek, dlatego uzdatnianie wody w tym przypadku pomoże skutecznie uniknąć konieczności późniejszych napraw.

Konsekwencje z taką sytuacją związane dotyczą ponadto wyglądu i zdrowia naszego ciała. Warto wiedzieć chociażby, że mycie włosów przy wykorzystaniu twardej wody znacząco zwiększa ryzyko powstania łupieżu. Spowoduje to również, że nasza skóra stanie się sucha, a sam naskórek narażony na pękanie. Jeśli zamieszkujemy zatem region w którym występuje woda o dużym stopniu twardości, koniecznie warto zainwestować wówczas w domowe filtry do uzdatniania wody.

Czy taki zakup będzie na pewno opłacalny?

Zwykle do zakupu urządzenia filtrującego skutecznie zniechęca nas wysoka jego cena. Okazuje się jednak, że poniesione koszta szybko się zwrócą, biorąc pod uwagę chociażby cenę wody butelkowanej, a także koszta naprawy sprzętu AGD. Ponadto picie oczyszczonej, poddanej uzdatnianiu wody kranowej wiąże się z dbałością o ekologię oraz wpływa korzystnie na nasze zdrowie.

Tym samym zdołamy w dłuższej perspektywie czasowej znacząco zaoszczędzić na kupowanych lekarstwach. Zostaniemy także zwolnieni z konieczności przenoszenia ciężkich butelek wody zakupionej w sklepie, co jest istotne zwłaszcza w przypadku starszych osób. Wypijana woda będzie zarazem zawsze świeża, odpowiednio zimna oraz pozbawiona wszelkich bakterii i zanieczyszczeń.

Na zakończenie:

Nie musisz zatem wydawać pieniędzy na zakup wody butelkowanej, gdyż woda płynąca w kranie nadaje się jak najbardziej do picia. Stanie się tak jednak tylko wówczas, jeżeli będzie miało miejsce każdorazowe uzdatnianie wody za pomocą odpowiednich filtrów. Dzięki jej zmiękczeniu unikniesz ponadto wielu negatywnych konsekwencji wynikających z używania twardej wody w gospodarstwie domowym.

Tekst powstał dzięki firmie Wodanet, której specjalnością jest uzdatnianie wody.