Elektroniczny czy wskazówkowy? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 14 lipca 2015 08:26

Elektroniczny czy wskazówkowy?

Jaki zegarek najlepiej wybrać?W świecie zegarków panuje kilka podstawowych zasad których należy przestrzegać, aby uniknąć wizualnego faux pas. Jest to związane z kanonem mody i stylu. Należy również pamiętać, że nie każdy czasomierz pasuje do każdego stylu.

Jeszcze do końca lat 60. na rynkach światowych dominowały zegarki wskazówkowe. Trend ten jednak zaczął się zmieniać za sprawą Japończyków. W latach 70. inżynierowie z kraju kwitnącej wiśni wymyślili bowiem czasomierze elektroniczne. Produkty te były tanie i zdobyły olbrzymią popularność nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Każdy, kto zakładał taki zegarek, sygnalizował swój pęd do nowoczesności i zainteresowanie technologią. Chociaż światowa elita zatrzymała się w sferze zegarków wskazówkowych uznając, że tanie japońskie elektroniki nie powinny zdobić ich dłoni, to jednak zalew czasomierzy wykonanych z półproduktów zupełnie zmienił zegarkowy rynek.

Zmianę trendów najdotkliwiej odczuła Szwajcaria. Kraj ten słynął bowiem z produkcji wysokiej jakości zegarków wskazówkowych, na które natychmiastowo zaniknął popyt. Do lat 80. ubiegłego stulecia doszło do masowej zapaści tego typu firm. Wylicza się, że nawet 4000 zakładów zegarmistrzowskich musiało ogłosić upadłość i to z dnia na dzień.

Jednak już w połowie lat 90. ten potężny "boom" na elektroniczne zegarki zaczął się wypalać. - Z jednej strony postęp technologiczny sprawił, że wykonany z półproduktów zegarek z cyfrowym wyświetlaczem przestał już być nowinką techniczną, a z drugiej ich wygląd wizualny nie pasował do eleganckiego ubioru - mówią sprzedawcy z modny-zegarek.net.
Japońskie elektroniki odcisnęły jednak piętno na zegarkowym świecie który nigdy już nie był taki sam. Wiele firm produkujących zegarki klasyczne doszło do wniosku, że oparcie produkcji jedynie o czasomierze wskazówkowe to błąd i rozpoczęły prace nad swoimi wersjami elektroników. Fakt, że do łask coraz częściej powracają zegarki wskazówkowe to jednak na przestrzeni dziesięcioleci "dress code" się zmienił, dzięki czemu pojawienie się z zegarkiem cyfrowym nie zawsze staje się złamaniem ogólnie przyjętych standardów.

Czasomierze mechaniczne dziś znów są wyznacznikiem ludzi z "wyższych sfer". Będą one idealnym dodatkiem do odzieży zakładanej na spotkania biznesowe oraz na inne spotkania na które nie wypada zakładać dżinsów i zwykłego t-shirta. Podkreślają one majętność i stan materialny. Fachowcy z modny-zegarek.net podkreślają jednak, że i świat zegarków mechanicznych uległ pewnej modernizacji. Ekskluzywne marki zaczęły do swoich wskazówkowych czasomierzy dodawać kalendarze i inne wymyślne rozwiązania. 
Co więcej zegarki elektroniczne również przeszły zmianę designu. Dziś wiele firm przerobiło je na modele sportowe. Stają się one idealnym dodatkiem dla tych, którzy chcą podkreślić swoje przywiązanie do aktywnego trybu życia. Pasują one również do bardziej luźnego stylu ubierania. Warto podkreślić, że coraz więcej osób decyduje się na zakup dwóch rodzajów zegarków. Sportowy elektroniczny noszony jest na co dzień jako wyraz luźniejszego trybu życia, jednak gdy trafiają do miejsca, w którym obowiązuje bardziej oficjalny ton, decydują się na założenie eleganckiego wskazówkowego czasomierza.