Ergonomia i zdrowe siedzenie Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 10 lipca 2015 09:47

Ergonomia i zdrowe siedzenie.

Siedzący tryb życia współczesnego człowieka przyczynia się do występowania różnego rodzaju chorób i schorzeń. Winą za ten stan rzeczy należy obarczyć zarówno złe nawyki, jak i meble, które nie sprzyjają zdrowemu siedzeniu. Będą one pogarszać i pogłębiać konsekwencje niewłaściwej postawy czy źle dobranego krzesła. Oczywiście, nic nie zastąpi ruchu, ale jeśli dużo pracujemy na siedząco, zwłaszcza - co dziś szczególnie częste - przy komputerach, powinniśmy przyswoić sobie kilka dobrych rad i zainwestować w ergonomiczny i wygodny fotel lub krzesło.

Jak w takim razie dbać o zdrowie w czasie siedzenia? Co poprawić i na co zwrócić uwagę przy kupowaniu krzesła czy fotela? Podstawową kwestią jest odpowiednia sylwetka w czasie siedzenia. Prawidłowo siedząca osoba powinna mocno opierać się na podłodze całą powierzchnią stóp. Jej ramiona powinny zwisać swobodnie, opierając się ewentualnie na podłokietnikach, a mięśnie karku winny być rozluźnione. Podobnie powinno być jeśli chodzi o kręgosłup. On też musi być rozluźniony i wyprostowany. Dodatkowo w prawidłowej pozycji kolana są lekko rozwarte, a odcinki krzyżowy i lędźwiowy kręgosłupa są lekko wysunięte w przód. Przestrzeganie tych zasad to nie tylko wygoda i komfort, ale też zwiększona koncentracja i lepsza efektywność, a przede wszystkim maksymalne odciążenie poszczególnych partii mięśni i układu kostnego. Umożliwia to też lepszy przepływ krwi i brak uczucia drętwienia związanego, choć ta kwestia może też zależeć np. od głębokości siedziska. Jeśli jego krawędź wpija nam się w kolana, problem ten może występować. Z kolei odpowiednie podparcie dla lędźwiowej części kręgosłupa będzie miało szczególne znaczenie dla osób z wadami kręgosłupa. Będzie zapobiegać garbieniu się i sprzyjać zachowaniu prawidłowej postawy w czasie siedzenia.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby krzesło do pracy miało maksymalną możliwość regulacji jego poszczególnych elementów. Siedząc w idealnym krześle powinniśmy móc dostosować wysokość siedziska do wzrostu, wysokość podłokietników, wysokość oparcia, wyprofilowanie oparcia. Dobre do pracy krzesło pozwoli także na regulację głębokości siedziska. Będzie też wyposażone w systemy i mechanizmy synchroniczne, które umożliwiają tzw. „dynamiczne siedzenie”, czyli poruszanie się oparcia i siedziska w taki sposób, że podążają one za ruchem siedzącego. Droższe modele obrotowych krzeseł biurowych mają też wbudowane regulowane zagłówki i wiele innych elementów, pozwalających na większy odpoczynek i zmniejszających uczucie zmęczenia.

Część zasad, które stosuje się w czasie pracy biurowej można zastosować do codziennego, domowego użytku, a także w czasie zakupów krzeseł do jadalni i innych pomieszczeń. Oprócz sprawdzenia więc wyżej wymienionych parametrów, dobrze też zwrócić uwagę np. na twardość siedziska, które nie może być ani za miękkie, ani za twarde. Nie możemy się w nie zapadać, ale też nie powinniśmy się męczyć siedząc na nim. Należy też się przyjrzeć jakości użytych materiałów i jakości wykonania. Fotel czy krzesło powinny zapewniać swobodę ruchów i stabilność. W krzesłach do biur ważne będzie to, jakie jest jego wypełnienie – czy jest to pianka, czy gąbka. W obijanych tapicerką krzesłach do jadalni czy salonu też może to mieć znaczenie dla komfortu użytkowania. Na materiały stanowiące obicie też warto zwrócić uwagę, jako że niektóre tkaniny zbierają kurz, co dla alergików będzie sporą niedogodnością. W takim wypadku lepiej będzie wybrać na przykład coś z ekoskóry lub zdecydować się na krzesła bez obicia, we własnym zakresie dobierając do nich pokrowiec.

Zawsze należy jednak pamiętać o jednym – pozycja siedząca może nam się wydawać najwygodniejszą z możliwych, ale w praktyce taka nie jest. Dla wyginającego się w łuki kręgosłupa wiąże się ona z obciążeniami, które przy zbyt długim utrzymywaniu pozycji siedzącej będą prowadzić do zmęczenia i stanów chorobowych, nawet jeśli siedzimy prosto. Zdrowe siedzenie oznacza bowiem, że od czasu do czasu musimy wstać i się poruszać. Dzięki temu nie będziemy narzekać na typowe dolegliwości wynikające z siedzącego trybu pracy takie jak bóle głowy, karku i pleców, miednicy czy ud.

Więcej na temat ergonomii poczytacie tutaj na stronie sklepu z dużym wyborem ergonomicznych krzeseł i foteli CentrumKrzesel.pl