Sposoby na rzucenie palenia Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 10 lipca 2015 08:27

Sposoby na rzucenie palenia

Metod wspierających rzucanie palenia jest bardzo wiele. Każda z nich ma za zadanie wesprzeć codzienną walkę z nikotyną. Jednakże najważniejsza jest silna wola i determinacja w dążeniu do wyjścia z nałogu. Jeśli już zdecydujesz się rzucić palenie, to możesz skorzystać z wybranej metody. W artykule omawiamy kilka popularnych sposobów wspomagających walkę z papierosami.

Tabletki na rzucenie palenia

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju środki farmakologiczne mające na celu wspieranie walki z nałogiem nikotynowym. Leki te mają za zadanie wesprzeć rzucającego palenie poprzez łagodzenie objawów głodu nikotynowego. Jednakże są skuteczne tylko wówczas, jeśli palący naprawdę podjął walkę z uzależnieniem. Silne postanowienia związane z rzuceniem palenia oraz wsparcie z otoczenia zapewniają dobre podłoże do wyjścia z nałogu. W takiej sytuacji leki mogą nam pomóc. Szczególnie ważną rolę będą one odgrywać na początku. Zaraz po odstawieniu papierosów głód nikotynowy jest znacznie większy niż w późniejszych etapach.

Hipnoza

W ostatnich latach metoda ta bardzo się upowszechniła, chociaż nie można jednoznacznie stwierdzić czy jest bardziej skuteczna od innych metod czy nie. Hipnoza może być prowadzona podczas indywidualnych spotkań lub podczas sesji grupowych. W zależności od przypadku stosuję się ją raz lub wiele razy. W czasie hipnozy zastosowanie ma kilka działań: narzucenie myślenia dotyczącego zmiany zachowań, doprowadzenie do zmiany wyobrażenia, jakie palący ma o nałogu oraz dążenie do wyrobienia u niego niechęci do nikotyny. Często stosuje się także samohipnozę, która ma za zadanie uzupełnić leczenie.

Antynikotynowa terapia behawioralno-poznawcza

Jest to terapia oparta na programie psychoterapeutycznym wspieranym przez narzędzia opracowane przez Aarona Becka. Chodzi tutaj o to, aby opanować swoje automatyczne myśli, które wywołują chęć zapalenia. Sięganie po papierosa opiera się na odruchach, więc jeśli znamy mechanizm myślowy wywołujący takie działanie, to możemy go opanować. W metodzie behawioralno-poznawczej nie stosuje się zamienników nikotyny (tabletek, gum, plastrów, leków), nie używa się też elektrowstrząsów, ani żadnych innych czarów. W terapii stosuje się walkę z nieracjonalnymi przekonaniami, które bezpośrednio stoją za uzależnieniem od nikotyny i uniemożliwiają zerwanie z nim. Dzięki zastąpieniu ich bardziej racjonalnymi argumentami, rzucenie palenia staje się dużo łatwiejsze.

Biorezonans

Podczas takiej terapii wykorzystywane są drgania elektromagnetyczne występujące w organizmie człowieka i wokół niego. Biosygnały pozwalają na przekazanie do organizmu informacji o wygaszeniu głodu nikotynowego. Wygląda to tak, że najpierw trzeba zapalić papierosa. Później zostaje on umieszczony w specjalnym aparacie do elektrostymulacji. Pacjent poddający się terapii jest połączony z urządzeniem przy pomocy elektrod. Później uruchamiane jest specjalne oprogramowanie komputerowe, które wywołuje w organizmie reakcję związaną z brakiem chęci zapalenia papierosa.

 

Źródło: FreeForever.pl