Zdrowie, ekologia, ekonomia, a może po prostu moda? Skąd wzięła się rosnąca popularność wielorazowych pieluszek Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 07 lipca 2015 10:22

Zdrowie, ekologia, ekonomia, a może po prostu moda? Skąd wzięła się rosnąca popularność wielorazowych pieluszek

Wielorazowe pieluchy stają się znów modne. Wskazuje się na ich ekologiczność, niższe koszty, możliwość użycia przy kolejnym dziecku. Z drugiej strony, producenci pieluch jednorazowych w reklamach zapewniają, że to właśnie ich produkt jest najodpowiedniejszy dla naszej pociechy, że gwarantuje największy komfort, rośnie razem z maluchem, itp. Pampersy wydają się przede wszystkim rozwiązaniem najprostszym i najszybszym. Skąd więc zwrot w kierunku tradycyjnych pieluszek?

Wybór pieluch dla naszej pociechy jest istotny. Stale rośnie grupa rodziców, którzy decydują się na pieluszki wielokrotnego użytku. Ich argumenty można podzielić na następujące grupy: zdrowotne, ekonomiczne i pro-środowiskowe.

Pielucha tetrowa bo to zdrowe.
Obecnie pieluszki wielorazowego użytku są wykonywane z różnych materiałów, na przykład mikrofibry, bawełny, konopi, PUL czy bambusa. To wszystko materiały naturalne, a tkaniny z nich wytworzone nie uczulają. Wielorazowe pieluszki nie maja w swoim składzie substancji chemicznych. Zupełnym przeciwieństwem są jednorazowe pampersy – są chemiczną mieszanką. Korzystanie z pieluch jednorazowych może być niebezpieczne dla dziecka przy zbyt rzadkim ich zmienianiu. Co prawda, malec będzie miał poczucie suchości, jednak w tym czasie we wkładach chłonnych tworzysz się ciepłe i wilgotne środowisko, które w kontakcie z amoniakiem staje się idealnym miejscem do rozwoju bakterii.

Wielorazowe pieluchy dzięki przewiewności i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury nie sprzyjają powstawaniu grzybic ani zapalenia układu moczowego, a ponadto w przypadku chłopców nie dochodzi do przegrzewania jąder. Korzystanie z nich korzystanie wpływa także na rozwój stawu biodrowego.Co więcej, dzieci korzystające z pieluch wielorazowych szybciej w”wychodzą z pieluch” i uczą się korzystania z nocnika. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjna pielucha pozwala dziecku szybciej zrozumieć fizjologię, czyli „przyczynę i skutek”. 

Wielorazowe pieluszki są tańsze.
Korzystanie z pieluch wielokrotnego użytku jest około 4 razy tańsze w porównaniu do jednorazowych pieluszek. Co prawda, koszt zakupu wielorazowej wynosi od 20 do 80 złotych. Posłuży ona jednak przez cały okres noszenia pieluch, a nawet rodzeństwu. Wystarczające jest jednak zakupienie ok 30 pieluch. W przypadku jednorazówek musimy ich zużyć przez ok. 2 lata ponad cztery tysiące. Według najbardziej optymalnych wyliczeń koszt korzystania z wielorazowych pieluch przez okres 24 miesięcy, łącznie z kosztami prania, detergentów, itp. wynosi niecałe 1900 złotych. W tym samym czasie zużyjemy pieluszki jednorazowe za blisko 4000 złotych,a do tej kwoty doliczyć trzeba wydatki na kremy przeciwko odparzeniom, a także koszt wywozu odpadów. Zalety ekonomiczne korzystania z pieluszek wielokrotnego użytku rosną, gdy weźmiemy pod uwagę, że na jednym zestawie pieluch można wychować dwójkę, a nawet trójkę dzieci.

Nie można zapominać o środowisku naturalnym.
Tradycyjna pielucha rozkłada się około pól roku, czyli 600 razy szybciej od jednorazówki, której rozkład trwa 300 lat. Te dane są o wiele bardziej niepokojące, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat ilości zużywanych pieluszek. Korzystające z pieluch jednorazowych dziecko produkuje tonę śmieci rocznie. W skali świata, rocznie na wysypiska śmieci trafia ok 18 miliardów pieluszek jednorazowych, które są trzecim co do wielości źródłem odpadów. Dziecko zużywa około 6000 pieluszek jednorazowych, dla produkcji których trzeba wyciąć cztery drzewa. Wybierając pieluchy jednorazowego użytku, dbasz o środowisko oraz przynosisz korzyść światu.

Decyzja o tym, którą opcję pieluszkowania wybrać należy do rodziców. To od nich zależy czy wygodę i szybkość wygra z troską o środowisko, albo ekonomią. Najważniejsze, aby optymalnie dopasować pieluszki do potrzeb malucha, a tym samym zapewnić mu zdrowe i komfortowe warunki.


Artykuł przygotowano we współpracy z pieluszkowo.com/kategoria-produktu/nosimy/chusty