Jak zrobić drzewo genealogiczne? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 21 czerwca 2015 16:44

Jak zrobić drzewo genealogiczne?

Chcąc poznać swoje korzenie warto porozmawiać z żyjącymi przodkami. To oni są największą skarbnicą wiedzy. Odkrywanie historii rodziny to niezwykła podróż w głąb siebie. Dzięki niej poznamy losy osób, które żyły przed nami oraz dowiemy się jak im się wiodło. Poszukiwania korzeni dobrze rozpocząć od stworzenia drzewa genealogicznego.

Od czego zacząć?

Na początek wynotuj wszystkie imiona i nazwiska oraz powiązania rodzinne, jakie zachodziły między twoimi przodkami. Najlepiej porozmawiaj z: dziadkami, ciotkami, wujkami i rodzicami. Jeśli masz taką możliwość wypytaj ich o historię rodu, z którego się wywodzisz. Być może uda ci się zgromadzić zdjęcia osób, które będą częścią drzewa genealogicznego. Możesz je potem wykorzystać w swoim projekcie. Po uzyskaniu informacji o swoich przodkach wstępnie rozrysuj plan drzewa na kartce papieru. Pamiętaj, że twoje drzewo genealogiczne powinno zaczynać się właśnie od ciebie. To ty znajdziesz się na samym dole. Swoich rodziców umieść powyżej, a rodzeństwo na równi z tobą (od prawej strony umieszczając najstarszą osobę z pośród sióstr i braci). Bardzo ważne jest, aby na drzewie tuż pod imieniem i nazwiskiem znalazła się data urodzenie i ewentualna data śmierci. Na drzewie należy nanieść również współmałżonków oraz dzieci przodków. Jeśli ktoś się rozwiódł też dobrze byłoby to zaznaczyć. Podobnie sprawa wygląda z zawarciem kolejnego małżeństwa, to również część historii naszej rodziny.

W tworzeniu drzew genealogicznych obowiązują pewne uniwersalne zasady związane z oznaczaniem. Tak też znak „=” oznacza małżeństwo. Zaś przekreślony znak „=” symbolizuje rozwód. Osoby zmarłe oznaczamy krzyżykiem. Zaś strzałka prowadzona w dół od nazwisk obu rodziców oznacza ich potomstwo. Rodzeństwo łączymy ze sobą poziomą linią. Znając te wszystkie zasady możemy przystępować do pracy. Wygląd naszego drzewa zależy od naszej inwencji. Jeśli chcemy je powiesić na ścianie, to dobrze byłoby nadać mu foremny kształt i urozmaicić zdjęciami. Pomocne w wykonaniu drzew genealogicznych są rożnego rodzaju programy dostępne za pośrednictwem Internetu. Możemy z jej pomocą stworzyć drzewo genealogiczne, na którym umieścimy sześć pokoleń wstecz i nieograniczoną liczbę członków rodziny. Do każdej osoby oprócz imienia i nazwiska możemy dodać zdjęcie. Takie drzewo można wydrukować na płótnie i oprawić w drewnianą ramę. Wówczas stanie się nie tylko materiałem edukacyjnym dla całej rodziny, ale i pięknie ozdobi nasze wnętrze.

Jak odnaleźć wszystkich przodków?

Jeśli chcesz, aby twoje drzewo sięgało głęboko wewnątrz rodziny i ukazywało powiązania z kilu pokoleń wstecz, to sama rozmowa z żyjącymi przodkami może nie wystarczyć. Chcąc uzupełnić te informacje dobrze jest wybrać się do parafii, do której mogli należeć przodkowie i przeszukać księgi parafialne. Dobrym rozwiązaniem są również miejskie archiwa, które mogą dostarczyć nam nowych informacji. Coraz częściej za pośrednictwem sieci można także uzyskać dostęp do dokumentów, w których odnajdziemy dane naszych przodków.

Źródło: www.MyGiftDna.pl