Starzenie się a sen. Starsi ludzie śpią inaczej. Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 11 czerwca 2015 16:03

Starzenie się a sen.Starsi ludzie śpią inaczej.


Większość ludzi śpi od 7 do 9 godzin dziennie. Jednak osoby starsze często śpią krócej Około 4 na 10 osób starszych ma przynajmniej jedną drzemkę w ciągu dnia. Zazwyczaj trwa ona pół godziny. Natomiast większość ludzi po 80 roku życia drzemie powyżej godziny w ciągu dnia.

Niektórzy starsi ludzie potrzebują więcej niż pół godziny, by zasnąć. Jest to przypadek na około 1 do 3 kobiet i 1 do 6 mężczyzn. Często budzą się oni w nocy i jeszcze mniej czasu spędzają na głębokim regenerującym śnie.

Dlaczego starsi ludzie śpią inaczej?

W nocy nasz organizm wytwarza hormon snu: melatoninę. Starsi ludzie produkują go znacznie mniej, dlatego trudniej im zasnąć i spać. Są także inne czynniki, które zakłócają sen i powodują wybudzanie w trakcie nocy, np. uderzenia gorąca u kobiet w trakcie menopauzy, potrzeba pójścia do toalety czy inne problemy zdrowotne, jak: zapalenie stawów, które sprawia, że trudno jest utrzymać leżącą pozycję przez całą noc. Ponad to, wiele osób na emeryturze lubi często drzemać w ciągu dnia, a potem mają problemy ze spaniem w nocy.

Jakie choroby mogą zakłócać sen?

Wiele chorób może utrudniać sen. Niektóre z nich są powszechne u osób starszych, jak: zapalenie stawów, osteoporoza, choroba Parkinsona, nietrzymanie moczu, niestrawność, choroby serca i płuc czy astma. Leki stosowane w leczeniu tych chorób również mogą czasem zakłócać sen. Niektóre zaburzenia snu występują częściej u starszych ludzi, w tym bezdech senny i okresowe zaburzenia ruchu kończyn.

Co z problemami psychicznymi?

Lęki i depresja zakłócają zarówno zaśnięcie jak i są przyczyną bezsenności. Chorzy na demencję lub chorobę Alzheimera także cierpią z powodu gorszego spania. Ludzie z takimi przypadkami są bardziej zdezorientowani w nocy po przebudzeniu i mogą wędrować po całym domu. Jest to niepokojące zarówno dla osoby chorej jak i dla opiekuna. Czasem z powodu tych problemów bezpieczniej jest umieścić taka osobę w domu opieki. Dwie trzecie mieszkańców domów opieki mają problemy ze spaniem. Pogłębia się to, gdy w ciągu dnia nie mają oni zapewnionego ruchu i ciekawych zajęć.

Jakie problemy ze snem mają najczęściej ludzie starsi?

Co najmniej 1 na 4 osoby starsze mają bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg. Zakłócają one nie tylko ich sen ale i partnera. Bezsenność dopada 4 na 10 ludzi w podeszłym wieku.

Jak to leczyć?

Leczenie zaburzeń snu jest zależne od przyczyny, więc problemu najpierw musi być dokładnie zdiagnozowany. Ważne, by porozmawiać z lekarzem o naszych problemach ze spaniem. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia chrapania, bezdechu sennego, niespokojnych nóg, bezsenności i innych typowych problemów ze snem. Np. na bezsenność lekarz może zalecić przyjmowanie melatoniny. Tabletki nasenne mogą być skuteczne przez jakiś czas, lecz nie powinno stosować się ich dłużej niż trzy miesiące. Stają się one mniej skuteczne z upływem czasu.

Jak sami możemy sobie pomóc?

Istnieje wiele sposobów, które można wykorzystać, aby poprawić jakość snu. Najważniejsze to utrzymanie regularnych godzin spania. Starajmy się kłaść spać zawsze o tej samej porze i wstawać rano też o tym samym czasie. Jeśli zdarzy się nam wcześniej obudzić, nie leżmy na siłę w łóżku. Wstańmy i rozpocznijmy swój rutynowy dzień. Utrzymanie nawyków snu wzmacnia wewnętrzny zegar biologiczny i reguluje rytm sen-czuwanie.

Ważne są też drzemki. Drzemka może poprawić jakość snu w nocy, ale również może niekorzystnie wpływać na niego. A to dlatego, że ucinamy sobie drzemkę późnym popołudniem i za długą. Korzystna drzemka to maksymalnie 30 minut przed południem.

Gdzie i kiedy należy szukać pomocy?

Porozmawiajmy z lekarzem rodzinnym, gdy nasze problemy ze snem utrzymują się dłużej. To może być kłopot z zaśnięciem lub senność w ciągu dnia. Żadne z nich nie jest normalnym efektem starzenia się. Lekarz zaproponuje skuteczne sposoby leczenia chrapania, bezdechu sennego, depresji czy innych chorób.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Koło produkującej materace lateksowe, materace piankowe, termoelastycze i inne.